banner30

banner29

AB Bakanı Çelik: Vize ile ilgili çalışmayı tamamladık

AB Bakanı Ömer Çelik, AB ile vize serbestisi çalışmasıyla ilgili "Vizeyle ilgili çalışmayı tamamladık. Bugün yarın Komisyon'a teslim edilecek" dedi.

Siyaset 07.02.2018, 11:35 21.05.2019, 15:19
AB Bakanı Çelik: Vize ile ilgili çalışmayı tamamladık
 
AB Bakanı Ömer Çelik'in konuşmasından öne çıkanlar:

- NATO müttefiki ülkenin topraklarına füze atılıyor. Türkiye BM'nin terör örgütü kabul ettiği örgütlerle mücadele etmelidir diyorlar. YPG/PKK iken YPG terör örgütü kabul edilmiyor diye mücadelemizden vaz mı geçmemiz lazım? PKK'nın terör örgütü ilan edilmesinden çok sonra Avrupa'da bu konu ele alınmaya başlandı. Biz bir terör örgütüyle karşı karşıta geldiğimiz zaman onlar 15 sene sonra bunu terör örgütü listesine geçiriyorlar. AB'den çok mantıksız sözler duyuyoruz.

- Türkiye'nin yürüttüğü mücadele kendinin güvendiği gibi Avrupa'nın da güvenliğini sağlamaktadır. YPG diye, SGD diye bir şey yok. Bunlar eşittir PKK. Etiketlerle oynamanın bir manası yok. Suriye'de yeni bir cephe açılması DEAŞ'la mücadeleyi yenilgiye uğratır mı diyorlar. YPG DEAŞ ilişkisini Rakka'dan sonra Afrin'de de gördük. Müttefiklerimizin terör konusundaki ayrılıktan vazgeçmesi gerekiyor. DEAŞ'tan bir saldırı yapıldığı zaman Avrupa!nın önemli binalarına Türk bayrağı yansıtılıyor. Ama PKK saldırdığında aynı yaklaşımı göremiyoruz. Avrupa'nın birçok yerinde bu örgüt faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye son derece meşru bir terörle mücadele yürütmektedir. Geri adım atılmayacaktır. Süre kısıtlaması koymak isteyenler kendi tarihlerine baksınlar. Kendilerinin terörle mücadelede tutumlarına baksınlar.

- (AB ile vize serbestisi çalışması) Bunu tamamlamış bulunuyoruz. Türkiye'nin çalışması bugün yarın AB Komisyonu'na teslim edilecek. 26 Mart'ta Varna'da Türkiye-AB zirvesi yapılacak."

TRT Haber
 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?