banner30

banner29

Adalet Bakanı'ndan bu kareye sert tepki!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Siyaset 31.05.2019, 12:22
Adalet Bakanı'ndan bu kareye sert tepki!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda soruları yanıtladı.

Gül, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi'yle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

"Yargı paketi gelecek en kısa sürede. Paketi geniş katılımla yaptık. Sadece kağıt üzerinde kalmamalı, iyi uygulanmalı. Bir kurul oluşturulacak ve denetleme yapılacak.

(Batı'dan Türkiye'ye yönelik eleştiriler) Hukuk devletinde her insan kendini güvenli ve huzurlu hisseder. Açıklanan pakkete, özellikle tutuklulukla ilgili düzenlemeler var. 3 yıllık tutukluluk olmayacak, bir an önce mahkemenin önüne çıkacak. Bu alanda mevzuat yoktu, çok önemli bir devrim olacak. Özgürlükler bizim vatandaşımız için, Türkiye buna fazlasıyla layık. Kayfi tutuklamaları oratadan kaldıracak düzenlemeler yapılacak...

- (Yargı reformunda ilk adımlar) Kanunla çözülecek hususlarla alakalı, tüm milletvekillerimiz bunu sahiplenecektir. İnsan hakları eylem planı hususu üzerinde de çalışıyoruz. Masaya yatırıldı, tüm kurumlara ev ödevi veriliyor. İnsna haklarıyla ilgili tüm akademisyen ve STK'larla arkadaşlarımız çalışıyor, yakın zamanda sıfır tölerans prensibiyle açıklayacağız. İfadesi ve düşüncesinden dolayı hiç kimsenin hapis cezası almadığı bir sistemi inşa edeceğiz. Hiç kimse susmayacak, eleştirisini söyleyecek."

KADRİ GÜRSEL TEPKİSİ

Cumhuriyet Gazetesi davasında aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasının kesinleşmesi üzerine denetimli serbestlik hükümleri için cezaevine gönderilen gazeteci Kadri Gürsel'in kelepçeli görüntüsüne tepki gösteren Gül, şunları söyledi:

"Kelepçeyi niye takıyorsunuz? Kendisi gelmiş... O görüntü gerçekten çok kabul edilebilir bir şey değil."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?