banner29

AK Parti küskünleri davet edecek mi? Açıklama geldi...

AK Parti, 18. kuruluş yıl dönümü için yapılacak törene Gül, Davutoğlu ve Babacan'ı davet etmedi. Genel Başkan Yardımcısı Ünal, "Kendilerini aileden görmeyenleri davet etmemiz beklenemez" dedi.

Siyaset 21.08.2019, 13:33
AK Parti küskünleri davet edecek mi? Açıklama geldi...

AK Parti'nin 23 Ağustos'ta düzenleyeceği 18. kuruluş yıl dönümü törenine eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve geçtiğimiz günlerde partiden istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan davet edilmedi.

Bugün medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, konuyla ilgili soruya yanıt verdi. Ünal, "Kendilerini aileden görmeyenleri davet etmemiz beklenemez" dedi.

YENİ PARTİ HAZIRLIKLARI

Gül, Babacan ve Davutoğlu, son dönemde siyasi hareketliliklerini artırdı. 8 Temmuz'da AK Parti'den istifa eden Babacan istifasını duyurduğu metinde, yeni parti hazırlıklarına ilişkin ilk resmi açıklamasını da kamuoyu ile paylaşmıştı. Kulisler, Gül ve Babacan'ın birlikte hareket ettiğini söylüyor.

Davutoğlu'nun ise kuracağı yeni parti için Ankara'da 4 katlı bir ofis tuttuğu bildiriliyor. Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı bir konuşmada yeni parti kuracağı konuşulan Davutoğlu hakkında 'Bedel ödeyecekler' ifadesini kullanmış, Davutoğlu buna cevaben, "Allahım bu boynu eğdirme. Allah bundan sonra da eğdirmesin. Kimsenin önünde eğdirmesin. Baskı yapanların, tehdit edenlerin, bize 'bedel ödeyecekler' diyenlerin önünde de eğdirmesin. Biz bedelleri, dedelerimizin seferberliklerinden ödeye ödeye gelmiş bir nesiliz" demişti.

KAYYUM ELEŞTİRİSİNE SERT TEPKİ

Gül ve Davutoğlu, son olarak Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının pazartesi günü görevden alınmasının ardından iktidarı eleştirdi. Abdullah Gül kayyum kararıyla ilgili, "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının 'bu şekilde' görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır" ifadelerini kullandı.

Ahmet Davutoğlu ise, "demokratik sistemin ruhuna aykırı" olarak nitelediği karar için "Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir. Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır" dedi.

Babacan ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, HDP'li üç belediyeye kayyum atanmasını doğru bulmadıklarını açıklayan Gül ve Davutoğlu'na, "Erdoğan düşmanlığının oluşturduğu hatta, uzunca zamandır karnından konuşan Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu da katıldı" diyerek tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da "Sayın Gül Cumhurbaşkanlığı yaptı. Sayın Davutoğlu'nun ben de kabinesindeydim. İki eleştiriye hakikaten üzülüyorum. Binlerce insan seçimle gelip seçimle gidiyor. Burada konuşulan şey terör. Elbette ki hukukun işlemesi ve demokrasinin korunması bizim temel sorumluluğumuzdur. PKK ile iltisaklı, terör bağlantılı birisinin tedbiren alındığı andan itibaren bir itiraz oluyorsa siyasal itirazdır. Buna sadece üzülürüm" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?