banner5

banner29

'AK Partililer aday değişmezse Adana kaybediliyor düşüncesinde'

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Mart 2019'da yapılacak yerel seçime ilişkin olarak kulis yazdı. Altaylı, "Konuştuğum tüm AK Partililer aday değişmediği takdirde Adana’nın şimdiden kaybedildiği inancında" dedi.

Siyaset 20.12.2018, 14:10 20.12.2018, 14:12
'AK Partililer aday değişmezse Adana kaybediliyor düşüncesinde'

Fatih Altaylı, "Cumhur'un acılı Adana'sı" başlığıyla yayımlanan yazısında "Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde de devam etmesi MHP kanadının, daha doğrusu Devlet Bahçeli’nin fikriydi. Ancak 'teknik' anlaşmazlıklar ve yerelde siyaset yapan partililerin uyuşmazlığı nedeniyle bir ara zora girdi" ifadesini kullandı.

"Ancak siyasi tablodaki gereklilikler üzerine yeniden gündeme geldi ve Bahçeli’nin büyük orandaki uzlaşmacı tavrıyla da gerçekleşti. MHP liderinin işlerin sağlıklı yürümesi için gösterdiği iyi niyeti hiçbir AK partili inkar etmiyor. İttifak anlaşmasına göre MHP, Ankara İstanbul gibi kentleri AK Parti’ye bıraktı" diyen Fatih Altaylı, şöyle devam etti:

Bunun karşılığında birkaç önemli kenti de AK Parti, MHP’ye bıraktı. Yani bu kentlerde ittifak unsurlarından sadece biri aday gösterecek diğeri göstermeyecek. AK Parti’nin aday göstermeyeceği illerden biri de Adana. Adana’da mevcut Başkan zaten MHP’li olduğu için burada AK Parti bir aday göstermedi. Cumhur İttifakı’nın adayı MHP’den oldu. MHP de aday olarak mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü gösterdi. Buna karşılık Millet İttifakı adına da CHP’nin çıkardığı aday Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar oldu. Ve şu anda Cumhur İttifakı’nın en önemli sorunu da Adana haline geldi. Aslına bakarsanız Cumhur İttifakı’nın Adana’da genel seçimde aldığı oy yüzde 46.03, Millet İttifakı’nın aldığı oy ise yüzde 39.79.

'AK PARTİ KURMAYLARI BU OY FARKININ KAPANMASININ MÜMKÜN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR'

Yani Adana’da Cumhur İttifakı önde bitirdi son seçimi. Ancak kazın ayağı öyle değil. Çünkü yapılan tüm kamuoyu yoklamalarında, özellikle de AK Parti için yapılan anketlerde Hüseyin Sözlü, Zeydan Karalar’ın oldukça gerisinde bir oy oranında görünüyor. AK Parti kurmayları bu oy farkının kapanmasının mümkün olmadığını, Adana’da Sözlü’ye yönelik büyük bir memnuniyetsizlik olduğunu düşünüyorlar. Düşünmenin ötesinde görüyorlar. Bu yüzden de MHP’nin Hüseyin Sözlü’nün adaylığını geri çekip, kazanma ihtimalini arttıracak, yeni bir aday göstermesi gerektiğini düşünüyorlar. Bu konuda da Bahçeli’nin ikna edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Muhtemelen dün AK Parti lideri Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli arasında yapılacak görüşmenin de temel konusu bu olacaktı. Ancak görüşme iptal edildi. Konuştuğum tüm AK Partililer aday değişmediği takdirde Adana’nın şimdiden kaybedildiği inancında. Bakalım Bahçeli’den bu adayı değiştirmesini nasıl isteyecekler? Ve Bahçeli ne yanıt verecek?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?