banner29

'Babacan'ın istifasına bir de böyle bakalım'

Gazeteci Yusuf Karamanoğlu, Ali Babacan'ın istifasına paragraf paragraf inceledi ve yorumladı. Karamanoğlu'na göre istifa dilekçesinde 'istifanın gerekçesi yok'.

Siyaset 10.07.2019, 23:42 11.07.2019, 20:29
'Babacan'ın istifasına bir de böyle bakalım'

işte o yazı...

 

8 Temmuz 2019 tarihinde AK Parti’den istifa ettiğini kamuoyu ile paylaşan Ali Babacan’ın istifa mektubunu paragraf paragraf somut bir gerekçe bulabilir miyim diye inceledim. Satır aralarına ‘acaba gözden kaçırdığım somut bir delil var mı’ diye çok dikkatli baktım. Sonuç mu? Sonuç aşağıda..

Dün, yani 8 Temmuz 2019 tarihinde yazdığı 9 paragraftan oluşan istifa mektubu ile Ali Babacan AK Parti’den istifa ettiğini kamuoyu ile paylaştı.

Ali Babacan’ın istifa mektubunu defalarca okudum. İstifa gerekçesi ile ilgili tek bir somut delile rastlamadım. Sıradan bir AK Parti üyesi dahi istifa etseydi; istifa mektubunda mutlaka gerekçesini açık açık belirtirdi diye düşünüyorum. AK Parti ve Tayyip Erdoğan’ın 17 yıllık dönemde mutlaka olumsuz bir çok şey yapmış olması insanlığın doğasındandır. Mutlaka bir çok yanlış yapılmıştır, yapılacaktır da.. Ama Sayın Babacan maalesef 9 paragraflık istifa mektubunda tek bir somut gerekçe gösterememiştir.

Gelin beraber paragraf paragraf inceleyelim..

1.PARAGRAF

“Ağustos 2001 tarihinde kurucu üyesi olduğum Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 14 yıl MKYK üyeliği yaptım. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 13 yıl Bakanlar Kurulu Üyesi oldum. Bu süre içerisinde ülkemizin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duydum.

İstifa gerekçesi ile ilgili hiçbir şey yok! Sadece Ak Parti’nin kendisine verdiği görevleri içeriyor..

2.PARAGRAF

Görevde olduğum dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savundum. Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük mücadelelerin bizzat içinde olmak benim için şeref oldu.

Babacan’ın ekonomi dışında herhangi bir görüş beyan ettiği vaki midir? Neyi, ne zaman savunmuş? Yine bir şey yok!..

3.PARAGRAF

Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım.

Hangi ilke, değer ve fikre inandığını bu güne kadar duyan var mı? Veya inandığı ilke, değer ve fikirlerle ‘’derin(!)’’ farklılıklar oluştu dediği farklılıklar ile ilgili bugüne kadar tek bir kelime ettiği, görüş belirttiği duyulmuş mu? Madem samimisin, madem babacanlık yaptığını iddia ediyorsun, millete karşı sorumluluk addederek hangi yanlışı eleştirdin? Yaşadığınız aklen ve kalben ayrışma sonucu aldığınız istifa kararı psikolog tavsiyesi mi? Yani gerçek gerekçe ne?

4.PARAGRAF

Aynı süreçte Türkiye yeni sınamalarla karşı karşıya kaldı. Dünya hızla değişti. Ülkemizde ise parlak bir gelecek vaat eden, bambaşka beklentileri olan, dinamik, yeni nesillerimiz var artık.

Evet.. Türkiye yeni sınamalarla karşı karşıya kaldı.. İçeride ve dışarıda düşman birleşti!.. Siz neredeydiniz bu arada?.. Ülkemizde ise parlak bir gelecek vaat eden, bambaşka beklentileri olan, dinamik, yeni bir nesil ise palavra! Bomboş bir nesil yetişti!.. Tam da sizin istediğiniz gibi olmalı ki; övgüler düzmeniz bu yüzden.. İmam Hatipler’de dahi sosyalist, deist bir akım almış başını gidiyor.. Ak Parti iç ve dış düşmanlarla uğraşırken, demek ki siz arkadaşlarınızla beraber bambaşka beklentileri olan bir nesli şekillendirmeye çalışıyordunuz! Eğer öyleyse sizi gerçekten tebrik ederim. Başardınız!.. Bambaşka bir nesil var şimdi! Bu paragrafta da maalesef somut bir istifa gerekçesi yok!..

4.PARAGRAF

İçinde bulunduğumuz şartlarda, Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç vardır. Ülkemiz için her alanda doğru analizler, yeniden düşünülmüş stratejiler, planlar, programlar gerekmektedir. Çok çeşitli kesimlerle yaptığımız istişareler de bunu teyit etmektedir.

Türkiye’nin gelecek vizyonu ‘’Tam Bağımsız Türkiye’’ hedefidir. Bu hedefe doğru atılan adımlara siz de şahitsiniz. 2001’deki Türkiye ile 2019 Türkiye’si arasındaki farkı gavur dahi çok iyi idrak etmiş durumda! O ‘çok çeşitli kesimler’ dediğiniz kesimler kimlerse; onlarla yaptığınız istişareleri halk olarak biz de merak ediyoruz! Madem her alanda doğru analizler yaptınız, yeni yeni stratejiler ürettiniz, planlar, programlar yaptınız; paylaşın da ülkemiz istifade etsin! Bugüne kadar niye paylaşmadığınız da ayrı bir soru! O çeşitli kesimleri de açıklarsanız, belki biz de istişare ederiz! 

İstifa gerekçesi?.. Yine yok!..

5.PARAGRAF

Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz. Bu süreçte aynı ahlaki ve toplumsal sorumluluğu hisseden çok sayıda insanla tanışmış olmak da bizim için çok sevindirici olmuştur.

Çok sayıda insanla tanışmış olmak vs. gibi klişe sözler size yakışmıyor. O ‘sorumluluk hissetmekteyiz’ dediğiniz kişiler kimler siz onu söyleyin. Söyleyin onlara ‘halk zaten kim olduklarını’ biliyor. Arkadan size sufle yapıp sizi sahnede oynatmasınlar! Bildiğiniz ne varsa çıkın söyleyin, biz de istifade edelim!.. Öyle ‘ben ve pek çok arkadaşım’ gibi kaçamak sözlerle mert siyaset yapılmaz! Herkes çıksın er meydanına! Er olan çıkar tabi ki! Şimdi meydana çıkmayanlar belki de bir bakmışsınız ‘hiç çıkmazlar’. Nasrettin Hoca ile Timur misali.. Benden söylemesi..

Somut bir istifa gerekçesi gören var mı bu paragrafta?..

6.PARAGRAF

İnanıyorum ki,  karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü, ancak, temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır. Beraberce çalışmak ve ortak aklı hedeflemek zorundayız. Çalışmalarımızın bağımsız ve özgür bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Her konuda beyaz sayfalarla işe başmak gerekmektedir.

Bu paragraf ta diğerleri gibi; sadece ‘parlak sözler’ den ibaret. Ülkenin Cumhurbaşkanı’na ve ailesine her türlü hakaretin dahi yapılabildiği özgür ve bağımsız bir ortam zaten mevcut.. Size farklı hissettiren ne varsa söyleyin, biz de bilelim!.. Bu memleketin ‘açık siyasete’ ihtiyacı var!..

İstifa gerekçesi nedir, istifa gerekçesi?..

7.PARAGRAF

Bu gerçekler dikkate alındığında Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyeliğimin devam etmesi maalesef mümkün görünmemektedir. Bugün itibariyle istifa dilekçemi parti genel merkezine ulaştırdım.

Hangi gerçekler? Allah aşkına 7 paragraf boyunca hangi gerçeklerden bahsettiniz? Neyi eleştirdiniz? Nelerden rahatsız oldunuz? Tek bir açıklama yok! Sizden Ak Parti ve Tayyip Erdoğan hakkında bir sürü şey duymak isterdik! Tek bir cümleniz dahi yok! Bu nasıl dürüst bir siyaset? Neden düşündüğünüz veya yaşadığınız olumsuzlukları dile getirmediniz? Anlatsaydınız belki biz de sizi desteklerdik! Ne dediğinizi, neden istifa ettiğinizi anlayan varsa beri gelsin!.. Neden bir sürü yuvarlak sözler yerine somut, net şeyler ortaya koymadınız?

…..

8.PARAGRAF

Hepimizin amacı ülkemizin itibarını yükseltmek, halkımızın refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye’yi hak ettiği güzel bir geleceğe ulaştırmaktır. İnsan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez ilkelerimizdir. Siyasete ilk girdiğim günden bu yana bunlar için canla başla çalıştım. Allah sağlık ve ömür verdiği sürece bundan sonra da çalışmaya devam edeceğim.

Acaba ben mi geçmişte bir şey kaçırdım diye cidden geçmişi bir güzel araştırdım. Sayın Babacan’ın ağzından ne insan hakları, ne özgürlükler, ne ileri demokrasi(her neyse bu ileri demokrasi), ne hukukun üstünlüğü, ne de FETÖ(!) hakkında olumlu olumsuz bir şeye rastlamadım. Rastlayan varsa lütfen bize iletsin, biz de yayınlayalım.. Ha bundan sonra çalışmaya niyet etmiştir, o başka.. Zaman, her şeyi ortaya çıkaracaktır..

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?