banner29

Başbakan Yıldırım Asya'nın finans merkezi Singapur'da

Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "TUR" ile TSİ 12.10'da Singapur'a gitti.

Siyaset 20.08.2017, 17:59 30.12.2018, 14:27
Başbakan Yıldırım Asya'nın finans merkezi Singapur'da

Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "TUR" ile TSİ 12.10'da Singapur'a gitti.

Başbakan Yıldırım'ı, Singapur Changi Uluslararası Havalimanı'nda, Türkiye'nin Singapur Büyükelçisi Murat Lütem ve eşi İdil Lütem, Singapur Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Albert Chua, Singapur Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdür Yardımcısı Loh Tuck Keat ve diğer ilgililer karşıladı.

Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler ardından VIP Salonu'na geçerek, burada bir süre istirahat etti.

Daha sonra havalimanının inşaatı devam eden yeni terminal binasını ziyaret eden Başbakan Yıldırım, çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

Başbakan Yıldırım ile Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Recep Akdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Mehmet Muş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Halis Dalkılıç, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir de Singapur'a geldi.

Heyette, TÜBİTAK, TSE, THY, TUSAŞ/TAI, MÜSİAD ve DEİK'ten üst düzey yetkililer ile milletvekilleri, bazı bürokratlar, iş adamları ve gazeteciler de yer aldı.

Asya'nın finans merkezine ziyaret

Başbakan Yıldırım, Asya'nın finans merkezlerinden Singapur'a iki gün sürecek resmi ziyareti kapsamında, Başbakan Lee Hsien Loong ve Singapur Cumhurbaşkanı Tony Tan Keng Yam ile bir araya gelecek.

Singapur'daki bazı endüstri tesislerini de ziyaret etmesi beklenen Yıldırım, Singapur-Türk İş Forumu'na da katılacak.

Ziyaret, Singapur ile 2015'te imzalanan ve Türkiye'nin bugüne kadar taraf olduğu en kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nın iç hukuk onay sürecinin tamamlandığı döneme denk gelmesi açısından da önem taşıyor.

Yıldırım, gazetecilerle ayaküstü sohbet etti

Resmi ziyaret Singapur'a gelen Başbakan Binali Yıldırım, Changi Uluslararası Havalimanı'ndan konaklayacağı otele geçti.

Yıldırım, burada kendisini bekleyen gazetecilerle ayaküstü sohbet etti.

Singapur'da havanın çok rutubetli olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, bir gazetecinin "Yolculuğunuz nasıl geçti?" sorusu üzerine, "İyi, gayet güzel. Herhangi bir sorun yok." dedi.

Başbakan Yıldırım'ın, ziyaret kapsamında ilk olarak konakladığı otelde Singapur'un önde gelen basın editörleriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Yarın Cumhurbaşkanı Tony Tan Keng Yam ve Başbakan Lee Hsien Loong ile görüşecek

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyarette bulunduğu Singapur'da, yarın Cumhurbaşkanı Tony Tan Keng Yam ve Başbakan Lee Hsien Loong ile bir araya gelecek.

Başbakan Yıldırım, Singapur Başbakanı Loong'un daveti üzerine Singapur'a resmi ziyaret gerçekleştiriyor.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yıldırım, iki günlük resmi ziyaretinin ilk gününde Başbakan Loong ile yapacağı görüşmelerin yanı sıra Singapur Cumhurbaşkanı Yam ile bir araya gelecek. Ziyaret kapsamındaki görüşmelerde, Singapur ile yeni iş birliği imkanları ele alınacak, ikili siyasi, ekonomik, kültürel iş birliği, terörizmle mücadele ile diğer bölgesel ve uluslararası gelişmeler etraflıca değerlendirilecek.

Başbakan Yıldırım, Türk ve Singapur iş çevrelerinin bir araya geleceği Türkiye-Singapur İş Forumunda hitap edecek.

Yıldırım, Singapur'u ziyaret eden yabancı devlet ve hükümet liderlerini, fikir önderleri ve alanında lider şahsiyetleri buluşturan üst düzey bir etkinlik olan geleneksel "Singapore Lecture" konferansına konuşmacı olarak katılacak.

"Singapore Lecture" konferansıyla Singapurlu kamu ve özel sektör karar alıcılarının, dünyanın önde gelen isimlerinden, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında bilgi alması hedefleniyor. 1980 yılından beri düzenlenen etkinlikte, son olarak mart ayında Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından bir konferans verilmişti.

Başbakan Yıldırım, ziyaret kapsamında, Singapur Ulusal Orkide Bahçesi'nde düzenlenecek orkide isimlendirilme törenine katılacak.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?