banner29

CHP'den AK Parti'ye geçen belediyede skandal! Aynı aileden...

Edirne'nin Keşan ilçe Belediye Başkanı AK Parti'li Mustafa Helvacıoğlu, beklentilerinin çok üstünde bir belediye zafiyeti ile karşılaştıklarını belirtti.

Siyaset 17.04.2019, 19:04 17.04.2019, 19:08
CHP'den AK Parti'ye geçen belediyede skandal! Aynı aileden...

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, göreve başlamasının birinci haftası nedeniyle makamında basın toplantısı düzenledi. Beklentilerinin üzerinde bir belediye zafiyeti ile karşılaştıklarını belirten Helvacıoğlu, "Durumu biliyorduk ama beklentilerimizin de çok üstünde bir tablo karşımıza çıktı. Bu tablo olumsuz bir tablo. Bu tabloyu 25 meclis üyemiz ve kamuoyunun önünde paylaşacağız. Mayıs ayı başında olağanüstü Meclis toplantımızda kamuoyunu bilgilendireceğiz. Seçim kampanyalarımızda da belirttiğimiz gibi şeffaf ve dürüst olacağız. Personel durumu, borç ve alacak durumu, iştiraklerin durumlarını anlatacağız. Her birimde ciddi sorunlarımız var. Belediyemiz her vatandaşın üzerinde emeği ve hakkı olduğu bir kurum. Her vatandaşımızın da belediyenin durumunu bilmesi hakkıdır" dedi.

'BİZ DAHA AİLE OLAMADIK'

Mustafa Helvacıoğlu, ilk meclis toplantısında tüm komisyon ve kurullara CHPve İYİ Parti'li meclis üyelerinin seçildiğini ifade ederek, "Tüm kurullara zorunluluğun dışında Millet İttifakı seçildi. Gocunacağımız bir şey yok. Beraber çalışma ve yönetme mesajları vermemize rağmen bize hiçbir üye verilmediğini gördük. Biz bu belediyeyi kimden aldık? Herhalde belediyenin durumunu düzeltecekler ki tüm kurulların hepsinde görev aldılar. Çalışacaklarsa bugünden kendilerine teşekkür ediyorum. Ama eğer gol atma düşünceleri varsa halkımız bunu bilmeli. Biz daha aile olamadık" dedi.

'MAZBATAYI ALIRKEN BİLE PERSONEL ALINMIŞ'

Mustafa Helvacıoğlu, daha önceki dönemlerde gerekenin üzerinde personel alımı yapıldığını dile getirerek, şöyle dedi:


"Enkaz adı kadar ciddi bir sorun yaşıyoruz. Bu sorunu hep beraber çözmek zorundayız. Personel durumumuz epey bir şişkin. Ben mazbatayı alırken bile personel alınmış. Akraba toplulukları var. Tek tek, kim ne kadar maaş alıyor, ne zaman işe girmiş, kimin akrabasıymış kamuoyunu bilgilendireceğiz. Bir ailenin 6 ferdi belediyede çalışıyor. CHP’li dostlarım Keşan’da partisine güvenmişler ve Keşan Belediyesi’ni yönetmesini istemişler. Bütün görev yapanlar akrabalarını almışlar. Meclis üyeleri, ilçe teşkilatı kendi akrabalarını işe almış. Başkan yardımcıları kendi akrabalarını işe almış. Böyle bir şey olamaz. Belediyeyi otobüs olarak farz edersek bırakın oturacak yer olmasını ayakta yer yok. Santralde bir kişi telefonlara bakıyor, arkasında 4 kişi var. Böyle bir belediyecilik, sosyal demokratlık olur mu ? Ama bunu CHP’liler bilse oy vermezlermiş. Bu işin siyaseti yok, idareciliği ve adaleti var. Burası herkesin belediyesi ama şirket modeliyle eşe dosta iş verilmiş. Bir belediye meclis üyesinin avukat eşi 6 yerden maaş alıyor. Belediyenin battığının sinyallerini alıyoruz. Bunlara önlem alacağız."
 

Yorumlar (2)
HÜSEYİN K 2 yıl önce
Edirne Siyaset Dergisi sahibi Gazeteci Yazar Hamza Yasa, dün düzenlediği basın toplantında; Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan’ın yaptığı eleştiriler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Mehmet Özcan Bey’in, yanlış beyanları var”

Konuyla ilgili olarak, basın toplantısı düzenleyen Yasa, derginin 12. sayısının Ocak ayında yayımlandığını belirterek, “Derginin ‘Yerel siyasetçinin günlük yaşantımızdaki yeri ve performansı’ konseptiyle sorgulama yapıyoruz. Keşan’dan başladık. Bu dergiyle iglili yayımlandıktan sonra dağıtımını yaptık. Keşan Belediye Başkanı dergideki yazılarla ilgili yakışıksız sözler söyleyip, ben ve gazeteci arkadaşımız hakkında dava açacağını iddia etmiş. Bunlar önemli değil. Bu tür şeylerle karşı karşıyayız. Herkes kanunlar önünde haklarını arayabilir. Mehmet Özcan Bey’in beyanatlarında yanlışlar, yanlış beyanlar var.” dedi.

“Bir kişinin finans ettiğini ispat ederse

bu dergiyi yayımlamaktan vazgeçerim”

Mehmet Özcan’ın “Cumartesi günü bir dergi dağıtılmış Keşan’da, Edirne Siyaseti diye, kimlerin finanse ettiği belli.” şeklindeki sözlerini hatırlatan Hamza Yasa, şunları söyledi: “Bu bir iftiradır. Bu dergiyi bir kişinin finans ettiğini ispat ederse bu dergiyi yayımlamaktan vazgeçerim. 1 kişi de ‘Ben bu dergiye para veriyorum’ derse de gazeteciliği bırakırım. Tamamen kendi imkanlarımla yapıyorum. Bu belgelerle ortada. Erdoğan bey ya da Hüseyin bey bana kaç para vermiştir? Abone çalışması da 12. sayıda başladı.”

“İcra işlemi başlatmayı düşündüm”

Yasa, Özcan’ın dergi ücretiyle ilgili söylemleri hakkında ise, şunları söyledi: “Bunlar komple yalandır. Bir kere başta hakaret var. ‘Hamza Yasa denen şahsiyet’ deniliyor. Belediye başkanına yakışan bir üslup değil. Benim dergimin hiçbir yerinde de böyle bir üslup yok. Ben dergimi geçen sene şubat ayında çıkarttım. Şubat sayında tüm belediye başkanlarını dolaştım. Keşan’a geldik. Yanımda Yavuz Göktaş arkadaşım vardı. Belediye Başkanı Mehmet Özcan’a anlattık. Yanında bir arkadaşı vardı. Dergi çıkardığımızı, 6 gazeteciye ek gelir sağlamak amacıyla böyle bir çalışma içerisinde olduğumuzu anlattık. 1. sayıdan elde edilen gelirin masraflar çıktıktan sonra tamamını Edirne’de yerel gazetelerde çalışan gazeteci arkadaşlarıma vereceğim dedim. Kendisinin ne yapabileceğini sordu. Dergi satın alabileceklerini söyledim ve 3 bin tane dergi alacaklarını söyledim. Bunun bedelinin 30 bin TL olduğunu söyledim. Bedelin çok olduğunu kaydetti. Bunun üzerine bin 500 dergi alacağını söyledi. Ben de bin 500 adet fazla dergi bastıracağımı söyleyerek ayrıldım. Bu olay geçen yıl Şubat ayında geçti. Kırkpınar dergisinde kimseden reklam almadım. Özel sayı çıkarttım. Söz konusu parayı da şu ana kadar tamamen ödemedi. Taksit taksit aldık. İcra işlemi başlatmayı düşündüm. Bana o gün toplantıda olan arkadaş ‘İşçilerin maaşlarını ödeyemiyoruz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmayalım.’ dedi. Bende işçiler maaşlarını alana kadar derginin parasını almayacağımı söyledim. Bekliyorum, maaşlar ödendiğinde avukatım icra için görüşecek.”

“Açacaksa bundan bana mahkeme açsın”

Mehmet Özcan’ın “Ben bu projelerin hepsini meyhanede yaptım (!) Sarhoşken yaptım (!) Atatürk’e de aynı şeyleri söylüyorlardı. Hâşâ ben kendimi onunla kıyaslayamam ama basın olmanın bir adabı vardır.” şeklindeki söylemleri hakkında, eleştirilerde bulunan Hamza Yasa, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu en çok üzüldüğüm ve kızdığım mesele. Kendine atılı bir suçun açığa çıkması için verdiği örnek asla yakışık değil, hele hele Atatürkçü bir partinin belediye başkanıyım deyip de böyle bir laf söylemek kadar ayıp bir şey olamaz. Bu hadsizliğin tam dik halasıdır. Ne demek böyle bir şey? Bunu hadsizlik olarak kabul ediyorum. Açacaksa bundan bana mahkeme açsın. ‘Birileri karalama kampanyasına girmişler’ demiş. 34 yıllık gazetecilik yaşantım boyunca birçok kişi tarafından mahkemeye verildim. Bana açılan mahkemelerin hiç birisi karalama kampanyasından ya da yaptığım haberinin yalanından dolayı açılmadı. ‘3 gazeteci güzel şeyler söyledi, 1 tanesi haddini aşmış’ diye söylemiş. Dergide 6 gazeteci arkadaşımız var. 2 tane de ilçe başkanımız var. Feyzullah Bey ve Cavit Deniz’i gazeteci olarak saymamış. Cavit Deniz, daha ağır şeyler söylemiştir. Her şey bir yana Atatürk benzetmesinde haddini aşmıştır. Sadece Atatürk ile ilgili söylediği şeyler ile ilgili edep yahu diyorum.”
HAMZA 2 yıl önce
KEŞAN BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÖZCAN'IN AÇTIĞI DAVAYI KAZANDIK!
Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan'ın açtığı davayı kazandık.Edirne'de Siyaset Dergimizin Ocak/2018 tarihli 12'nci sayımızda kendisine hakaret ettiğimizi iddia ederek, Dergimizin sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Hamza Yasa ile derğimize ropörtaj veren Gazeteci Neşe Tosun hakkında suç duyurusunda bulunup şikayetci olan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan'ın açtığı davayı kazandık.
2018/ 6.. Esas numarasıyla 19/02/2019 tarihinde 4. Asliye Ceza Mahkemesinde 2. celsesi görünen davada Hakim; "atılı suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşılmakla, Hamza Yasa ve Neşe Tosun'un ayrı ayrı BERAATLERİNE karar verildi" dedi.
NE DİYORSAK O!
Adalet tecelli etmiş ve haklılığımız bir kez daha ortaya çıkmıştır!
İnsanların özveri,beceri ve cesaretle yaptıkları güzellikleri nasıl haber yapıp okurlarımıza ulaştırıyorsak,insanların korkmadan ve utanmadan yaptığı olumsuzluklarıda aynı duyarlılıkla korkusuzca, tarafsız,doğru ve bütün çıplaklığı ile en hızlı bir şekilde, temel gazetecilik değerlerinden ödün vermeden haber yapıp yayınlıyoruz. Yayınlamaya da devam edeceğiz!
O gün ne dediysek ve ne yazdıysak bu günde aynı noktadayız.
Beraaatimizden doğan hertürlü kanuni haklarımızla Mehmet Özcan'la yasal mücadelemizi sonuna kadar sürdürüp sonuçlarını kamuoyunda paylaşacağız.
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?