banner30

banner29

CHP'den bir skandal daha! İşçinin kazandığı hakları bile ödemiyor

31 Mart Yerel Seçimleri’nde CHP’ye geçen belediyelerde çalışanların asgari ücretlerini 2 bin 200 liraya yükseltmeyi vaad eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, CHP’li belediyeler icraatlarıyla yalanlamaya devam ediyor.

Siyaset 29.01.2020, 12:02
CHP'den bir skandal daha! İşçinin kazandığı hakları bile ödemiyor

Yerel seçimlerden sonra CHP’nin kazandığı birçok belediyede işçilere yönelik mobbing, baskı ve işten çıkarmalar devam ederken, yıllardır CHP’nin elinde olan Çankaya Belediyesi’nde çalışan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi birçok işçi, toplu iş sözleşmelerinde kazandıkları sosyal haklarını, ikramiyelerini ve mesailerini zamanında alamadıklarını, mobbing ve baskılara maruz kaldıklarını gerekçe göstererek belediye binası içinde eylem başlattı.

İŞÇİLERİN HAKLARI GASP EDİLDİ!

Çankaya Belediyesi’nin işçi haklarına saygıdan ve emeğin kıymetini bilen değerlerden uzaklaştığını belirten Genel-İş Sendikası Ankara 1 Nolu Şube Yönetimi, “Uzunca süredir toplu iş sözleşmemizle kazandığımız sosyal haklar ve ikramiyeler zamanında ödenmemiş, hemen hemen her birimimizde uygulanan hak gaspları, mobbingler dönüşü olmayan yerlere ulaşmış, her geçen gün işveren, işçi yoldaşlarımıza baskılarını artırarak iş barışının bozulmasına ve iş verimliliğinin düşmesine neden olmuştur. Geçmişten bugüne kadar yaşanan olumsuzluklar işçiye ve şubemize mal edilerek, işçinin çalışma koşullarını olumsuz anlamda etkilemiştir. Bazı işyerlerinde fazla çalışma yaptırıldığı halde mesai ücreti verilmemekte ve toplu iş sözleşmesinde kazanılmış olan sosyal izin hakkı yıllardır kullandırılmamaktadır” açıklamasında bulundu.

‘CHP DEMEK ÇUKUR, ÇAMUR, GREV DEMEKTİR’

“Bu eylem aslında CHP’nin belediyecilik anlayışının iflasıdır” diyen Altındağ Belediye Meclis Üyesi Sinan Burhan da, “Sürekli kul hakkından bahseden, işçi hakkı diyen, emek diyen, alın teri diyen CHP maalesef sınıfta kalmıştır. Çankaya Belediyesi birçok çalışanını mağdur etmiştir. İşçiye hak ettiği parayı vermemiştir. Dolayısıyla CHP’li belediye demek çukur, çamur, grev demektir. İşçi hakkının verilmemesi demektir. Bu eylem aslında CHP’nin belediyecilik anlayışının iflasıdır. İşçilerin haklarını verme konusunda ne kadar başarısız olduklarının en büyük kanıtıdır” şeklinde konuştu.

TAŞDELEN İŞÇİLERİN MAAŞLARININ GÜNÜNDE ÖDENDİĞİNİ SAVUNDU!

Konuya ilişkin açıklama yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ise, “Çankaya Belediyesi’nde tüm personel maaşları gününde ödenmektedir. Seçimden önce ya da sonra idarece işine son verilen tek bir işçi yoktur. Günü geçmiş toplu iş sözleşme görüşmesi ya da grev yoktur” diyerek iddiaları yalanladı.

Kaynak: Yeni Akit

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?