banner29

CHP ise ilk kez yüzde 18’in altına indi! CHP’deki yüzde 15’lik Atatürkçü - ulusalcı kesim rahatsız

İstanbul Ekonomi Araştırma'nın araştırmasına göre MHP baraj altında gözüküyor. İYİ Parti'nin oy oranı ise yüzde 13.7.

Siyaset 12.10.2020, 19:59
CHP ise ilk kez yüzde 18’in altına indi! CHP’deki yüzde 15’lik Atatürkçü - ulusalcı kesim rahatsız

İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki, olası bir seçimde Cumhur İttifakı’nın yüzde 43’ün altında oy alacağını belirtirken, İYİ Parti’nin oylarında ciddi artış olduğunu söyledi. Can Selçuki, ekim ayının ilk haftasında 1500 kişi ile gerçekleştirdikleri anketin sonuçlarıyla ilgili bilgi verdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), bir süreden beri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun belirlediği siyaset çerçevesinde özellikle dini konularda polemikten kaçınan, kamuoyunda Atatürkçü-sol kesimlerin büyük tepkisini çeken konularda bile soğukkanlı davranmaya çalışan bir strateji izliyor.

Gerektiğinde sert denebilecek açıklamalar ise Kılıçdaroğlu’ndan ziyade partinin grup başkanvekillerince yapılıyor.

Bu politikayı destekleyenler olduğu gibi CHP’yi olaylar karşısında sessiz kalmakla, laikliği yeterince savunmamakla suçlayanlar da bulunuyor.

CHP kurmayları eleştirilerle ilgili basına yaptıkları değerlendirmelerde muhalefet etmedikleri iddiasının doğru olmadığını, halkın sorunlarına öncelik veren projeler geliştirdiklerini öne sürmekte.

Açıklamalarında laikliğe sahip çıkmadıkları eleştirilerini kabul etmeyen CHP kurmayları, iktidarın dini konularda tartışma yaratarak gündemi değiştirme ve muhafazakar seçmeni konsolide etme çabalarının önüne geçmek için gereksiz tartışmalardan kaçındıklarını söylüyor. 

Sonuç olarak ortaya çıkan kimi anketler de partinin politikalarını bir şekilde tartışma konusu yapıyor.

Cumhuriyet'ten Leyla Kılıç'a konuşan Can Selçuki, CHP’nin oy oranının yüzde 18’e indiğini belirterek “CHP’den giden oy, sessiz kalmaları ile alakalı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, doğru bir strateji ile ittifakı bir arada tutmaya ve mümkün olduğunca diyalog kanallarını geliştirerek, muhalefet ittifakını genişletmek istiyor. Ancak bu politikanın kendi popülaritesine ve partisinin oy oranına bir maliyeti var. Kılıçdaroğlu resmin tamamına bakarak bu maliyete pek takılmıyor gibi gözüküyor” dedi. 

Selçuki, “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna katılımcıların yüzde 35’inin AK Parti, yüzde 17.4’ünün CHP, yüzde 13.7’sinin İYİ Parti, yüzde 9.9’unun HDP, yüzde 7.7’sinin de MHP yanıtını verdiğini söyledi. 2019 yerel seçimlerinin ardından iktidar ve muhalefet cephesindeki seçmen davranışlarında farklılıklar oluştuğunu belirtti. CHP ise ilk kez yüzde 18’in altına indi.

"CHP’deki yüzde 15’lik Atatürkçü - ulusalcı kesim rahatsız"

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kendisini Atatürkçü ve ulusalcı olarak niteleyen yüzde 10-15'lik bir kesim olduğunu söyleyen Murat Sarı, bu kesimin rahatsız olduğunu, parti içinde kendilerini temsil eden kimsenin kalmadığını düşündüklerini aktardı. 

Sarı, "Bu kesim kalkıp AK Parti’ye MHP’ye gidecek demiyorum ama CHP içinde sesleri olabilecek kimseyi bulamıyorlar" dedi. 

Sarı, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün olası seçimde CHP’nin adayı olabileceği yönündeki iddiaların kamuoyunda gündeme getirilmesinin de CHP’yi yıprattığını öne sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?