banner5

banner29

CHP'li başkanlardan İmamoğlu eleştirisi: İYİ Partililer kollanıyor, CHP'lilere öcü gibi...

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, bazı CHP'li belediye başkanlarının İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik olarak, "İşe alımlarda MHP ve İYİ Partililerin isimlerinin kollanması, CHP'li ve 'solcu' isimlere 'öcü' gibi bakılması" eleştirilerinin yapıldığını aktardı.

Siyaset 13.03.2020, 16:29
CHP'li başkanlardan İmamoğlu eleştirisi: İYİ Partililer kollanıyor, CHP'lilere öcü gibi...

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın BayerCHP'li bazı belediye başkanlarının önceki akşam Yeşilyurt'taki bir otelde İstanbul il başkanlığı ve büyük kurultay değerlendirme toplantısı yaptığını belirtti.

Toplantıya 29 ilçe, 7 belediye başkanının katıldığını aktaran Bayer, "Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun davetine Ali Kılıç (Maltepe), Battal İlgezdi (Ataşehir), Erdem Gül (Adalar), Turan Hançerli (Avcılar), Ali Rıza Akpolat (Beşiktaş), Kemal Deniz Bozkurt (Esenyurt) katıldılar. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı yoktu" dedi.

39 ilçe başkanından Kadıköy, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Sarıyer, Beykoz, Şişli ve Üsküdar başkanlarının toplantıya katılmadığını; Kartal, Büyükçekmece ve Sultanbeyli belediye başkanlarının ise 'mazeret' bildirdiğini söyleyen Bayer, "Katılmayan isimlerin Oğuz Kaan Salıcı’nın başını çektiği ‘10 Aralık Hareketi’ne yakın isimler olduğu dikkat çekiyor" ifadesini kullandı.

Bayer, toplantıdan rahatsız olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun telefon ederek, "Büyük kurultay öncesi il başkanının bilgisi olmadan böyle bir toplantının yapılmasını doğru bulmuyorum" dediğini aktardı.

'En çok eleştirilen isim Kaftancıoğlu oluyor'

Bayer, 'CHP kurultayının ilk ateşi' başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Ev sahibi olarak bir konuşma yapan Dr. Kerimoğlu, bu toplantının yapılacağını duyan ve rahatsız olan il başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun telefon ettiğini, 'Büyük kurultay öncesi il başkanının bilgisi olmadan böyle bir toplantının yapılmasını doğru bulmuyorum' dediğini ve kızdığını söylüyor.

Kerimoğlu buna gerekçe olarak, 'Biz büyük bir aileyiz. Bu tür toplantılar bizim daha çok kenetlenmemize sebep oluyor, partimizi nasıl büyütürüz, bunu sağlamaya çalışıyoruz' diyor.

Bize gelen bilgiler bu yönde... Bu gelişmeler karşısında Kaftancıoğlu bugün kurultay delegelerini toplamaya karar veriyor. Anlaşılıyor ki, 28-29 Mart tarihindeki kurultay öncesinde, ‘kazan’ın ilk ateşi İstanbul’dan yakılıyor.

Bakırköy’deki toplantıda en çok eleştirilen isim Kaftancıoğlu oluyor. İl kongresine tek aday olarak çıkması, antidemokratik tavırları, Kılıçdaroğlu’nun desteği ile örgüte sırtını dönmesi ve bazı başkanları kapıda bekletmesi gibi eleştiriler...

'Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine Kaftancıoğlu'na 'evet' dedik, seçtik, ancak o iş orada bitti'

Toplantıda bir komisyon kurulması kararı da çıkıyor; amaç diğer illerdeki kurultay delegeleri ile temasa geçilmesi ve en az 20 ismin PM’ye sokulması... Bu, geleceğe dayalı hassas bir konu. Malum, belediye başkanlıkları ve milletvekilleri adaylarının PM’de onaylandığı unutulmamalı. Bize anlatılanlara göre kurultay, liste savaşları nedeniyle ‘sert’ geçecek.

Kılıçdaroğlu bugüne kadar seçimlere ‘çarşaf liste’ ile gitti. ‘Muhalif kanat’ aynı uygulamanın olmasını istiyor. Eğer genel başkanın çevresindeki genel başkan yardımcıları, MYK üyeleri kendi gizli ajandalarına uygun hizipçi, dar kadrolu blok liste ve isim dayatmasına giderlerse, blok listenin arkasına saklanırlarsa, Kılıçdaroğlu’nun sert bir tutum takınabileceği yorumları da gözden uzak tutulmamalı, deniyor. Çarşaf liste olursa, birçok MYK üyesinin PM’ye giremeyeceği biliniyor. Yani nereden bakarsanız bakın, sıkıntı büyük.

'İstanbul il kongresinde, Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine Kaftancıoğlu’na ‘evet’ dedik, seçtik, ancak o iş orada bitti' diyen ilçe ve belediye başkanlarının, şimdiden 'İrademizi kurultayda kimseye teslim edemeyiz, irade ilçe başkanlarınındır; aksi CHP’ye ihanet olur' çıkışı yapması, kulislerin daha da hareketleneceğinin göstergesi sayılıyor.

'İmamoğlu da eleştirilen isimlerin başında'

Bakırköy toplantısında Ekrem İmamoğlu da eleştirilen isimlerin başında yer aldı. 'İşe alımlarda örgütün beklentilerinden çok MHP ve İYİ Partililerin isimlerinin kollanması, CHP’li ve ‘solcu’ isimlere ‘öcü’ gibi bakılması' eleştirileri hiç yabana atılacak gibi değil. İmamoğlu’na istenildiğinde ulaşılamaması başka bir yakınmaydı."

Yorumlar (1)
Günel 12 ay önce
Kılınçlaroğlu İmamoğlu Kaftançıoğlu İsimler Bir Birine Benzeyir Hepsin Sonu Oğlu İsimler Bir Birine Yaraşır Kalblerinde Olan Kin Nifret Eyni Kılınçlaroğlu Belediyeleri Kazandığdan Önçe Türk Halkına Verdiyi Sözleri Tutmadı Demek Ki Şu Sözler Yalanımış Erdoğana Karşı Nifret Onları Şu Yola Getmeye Meçbur Etdi Çebhe MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN Partisi İllerdi Çebhe Atatürkün Mirasın Kullanır Sanki Babaların Mirasıdı Erdoğan Mirası İstedikde Bizimdi Deyir Çebhe Türk Halkına Ne Kadar Zarar Verir Türk Halkı Ekonimisi Çebheye Göre Kulanmır Kazı Dağın Kızılın Çebhe İktiyara Gelse Çıkarmağa İzin Vereçek Çebhe Kazı Dağın Kızılın Yuvasına Daşıyaçağ Kimse Kızılı Yerde Koyamaz Kazı Dağına Dövlet Kızıl Çıkarılmasın İstedi Erdoğanın Elin Sıkan Fazil Pyanonu Sırtına Alıp Kazı Dağına Çıkdı Kızılı Çıkmağa İzin Vermerik Dedi Çok Zor Şarkıçılar Tarkan Gülben Hepsi Erdoğanın Elini Sıktı Sonra Sırtın Cevirdi Çok Zor Zaman Kime İyiliğ Edirsen Sırtların Çevirip Gediler Her Kesin Neden Yapdığın Anlamağ Olur Çebhe Türk Halkına Korku Gelir Biz İktiyarığ Deyir İmamoğlu İstanbulu Alması Çebhenin Türküyeni Alması Gibi Anlayılar Kaftançıoğlu İmamoğlun Göz Bebeyidi Türküye Halkına Zarar Veren Kim Varsa Ya İmamoğlun Ya Da Kılınçlaroğlun Yanında Görünüler Kaftançıoğlu Çebheden HDP Güç Alır Kaftançıoğlu R.T.E Anesine Bele Dil Uzatdı Şu İnsanların Milletin Üzüne Neçe Çıkılar Heçne Olmamış Gibi Çebhe Tel Ekranında Doğru Dürüst Bir Şey İnsanlara Anlatamır Danışığa Başladığda İlk Sözü Erdoğan İşlemir Ekonimi Türküyede Yokdu Suriye Bizi Bitirdi Esedle Görüş Ruslar Düşmenimizdi Neden Görüşdün Şu Sözleri Davudoğluda Söyleyir Ama Bir Düşünmürler TÜRK Halkın Dostdan Çok Düşmene Ehtiyaçı Var Çünkü Dostlarda Bir Gün Düşmen Olur Hayat Şu Türk Halkın Dostu Az Düşmeni Çok Düşmenleri Dost Etmek Kolay Dostlar Düşmen Olanda Çok Zor Olur
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?