banner5

banner29

'CHP'li belediyede skandal: Memuriyete sınavsız giriş'

Sayıştay, "CHP'nin aksakallısı" olarak bilinen Fethi Yaşar yönetimindeki Ankara Yenimahalle Belediyesi'nin Özel Kalem Müdürlüğü'ne yapılan atamaların "mevzuatın düzenleniş amacına aykırı olarak, memuriyete sınavsız girişin bir yöntemi haline getirildiğini" bildirdi.

Siyaset 28.01.2020, 14:52 28.01.2020, 15:14
'CHP'li belediyede skandal: Memuriyete sınavsız giriş'

Yeniakit Gazetesi'nin haberine göre, Sayıştay uzmanları neredeyse kuruluşundan beri CHP'lilerce yönetilmekte olan Yenimahalle'nin 2018 hesaplarını inceledi. Batıkent'te 1970'lerde yapılan sendikacı sitelerinden dolayı sol oy potansiyeli yüksek olan Yenimahalle Belediyesi'ni şu anda Fethi Yaşar yönetiyor. Fethi Yaşar özellikle Ankara'da CHP'liler tarafından sosyal demokrasinin "aksakallı" (duayen) kabul ediliyor.

Örneğin son Sinan Aygün-Mansur Yavaş Togo kuleleri tartışmasında iddiaya göre ikinci toplantıya katılmak isteyen Sibel Aygün engelle karşılanmıştı. Mansur Yavaş "Eğer Sibel Aygün toplantıdan çıkmazsa toplantıyı iptal ederim" demişti. İddiaya göre Araya Yenimahalle belediye başkanı Fethi Yaşar girmiş ve “Sibel hanım lütfen ortamı germeyelim” diyerek Sibel Aygün’ü ikna etmişti. Fethi Yaşar sonra da Aygün'ü dışarı çıkartmıştı. Yaşar'a bazı açık oturumlarda solak gazeteciler CHP'nin aksakalı demişlerdi.

Ancak Ankara'da Sayıştay raporuyla patlayan skandal milleti "CHP'nin aksakalları böyleyse..." noktasına getirtti.

SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

Denetim raporunda utanç satırları şöyle yer aldı:

"BULGU 18: Özel Kalem Müdürlüğüne Yapılan Atamalara İlişkin Tespit Edilen Hususlar
a) Özel Kalem Müdürlüğüne Yapılan Atamaların Memurluğa Geçiş Amacı ile Kullanılması Yenimahalle Belediyesi 2018 yılı denetimi kapsamında yapılan incelemeler de, Özel Kalem Müdürlüğüne yapılan atamaların mevzuatın düzenleniş amacına aykırı olarak, memuriyete sınavsız girişin bir yöntemi haline getirildiği tespit edilmiştir.
b)Belediye Başkan Yardımcılığı Kadrosuna Mevzuata Aykırı Olarak Atama Yapılmasıİstisnai kadro olan özel kalem müdürlüğü kadrosuna açıktan atanan personelin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki şartları sağlamadan belediye başkan yardımcılığı kadrosuna atandığı tespit edilmiştir."

CHP LİYAKATA DA ÖNEM VERMEMİŞ

Sayıştay belediye özel kalemlerine atama yetkisinin, sınırsız bir yetki olmadığını, bu yetkinin memuriyete sınavsız girişin bir yönetimi gibi kullanımına hukuken imkân bulunmadığını, bu sebeple, özel kalem müdürlüğü kadrolarına atanacakların seçiminde, belediye başkanlarının bir seçim dönemi boyunca çalışabilecekleri ehliyet ve liyakat sahibi kişileri seçmelerinin esas olduğunun altını önemle çizdi.

Sayıştay istisnai memuriyete açıktan atanıldıktan sonra, diğer memur kadrolarına atanma hususuna ilişkin 657 sayılı Kanunda açık düzenleme olmadığını, ancak açıktan istisnai memuriyete atanan kişinin naklen diğer memur kadrolarına atabilecekleri kabul edilse bile, bu konuda açılmış sınavlara girmiş ve başarılı olmuş vatandaşların da atamayı beklediklerini hatırlattı. Raporda şöyle denildi:

"... açılmış sınavlara girmiş ve başarılı olmuş kişilerin atamayı bekledikleri bir durumda, bu sınavlara girmediği halde bazı kişilerin istisnai memurluklar kullanılarak diğer memurluk kadrolarına atanmaları, devlet memurluğu alımı için duyurulan sınava katılarak başarılı olmuş ve atamayı bekleyen kişiler aleyhine haksız bir durum yarattığı, ayrıca, sınavlarda başarılı olarak atanmayı bekleyenler varken, istisnai memurluk kadrolarının sınavsız devlet memurluğu teminine yönelik uygulamaya dönüştürülmesi, bu memuriyete atanmada tanınan kolaylığın istismarı anlamına da geldiği belirtilmiştir. Bu durumun Anayasanın kişilerin kanun önünde eşitlik ve kamu hizmetine girmede eşitlik ilkelerini ihlal edici nitelikte olduğunun altı çizilmiştir."

İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve Sayıştay Genel Kurulu kararından anlaşılacağı üzere; belediye özel kalem müdürlüğüne atama yetkisinin sınırsız bir yetki olmadığı, bu kadroya yapılacak atamaların bir takım esas ve usullerinin olduğu ayrıca bu kadronun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılamayacağı kabul ediliyor. Belediye özel kalem müdürlüğüne atanacakların öncelikle belediyede çalışan memurlar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar arasından seçilmesi esas olduğu yine Belediye özel kalem müdürlüğü kadrosuna atanan özel kalem müdürünün bir seçim dönemi boyunca görev yapması amacıyla atanacağının esas olduğu belirtiliyor.

Raporda "Ancak son yıllarda özel kalem müdürlüğü kadroları amacı dışında kullanılmakta, genel olarak boş tutulan bu kadrolar, bazı kişilere memuriyet statüsü kazandırılmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu fiili durum yukarıda gerekçeleri ile belirtildiği üzere Kanun önünde eşitlik, kamu hizmetine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırılık oluşturmaktadır" denildi.

CHP'de saadet çarkı şöyle işlemiş: Yenimahalle Belediyesince Özel Kalem Müdürlüğüne yapılan atamaların incelenmesinde; 2009-2018 yılları arasında aynı belediye başkanın başkanlığı döneminde açıktan 7 Özel Kalem Müdürü ataması yapıldı. 16.03.2011 tarihinde A.T. Özel Kalem Müdürlüğüne sonra, 03.02.2012 tarihinde İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde mühendis olarak atandığı aynı zaman da vekaleten özel kalem müdürlüğü görevini yürüttüğü, A.T.’nin vekaleten bu görevi yürüttüğü dönemde Özel Kalem Müdürlüğüne 4 atama daha yapıldığı, ancak özel kalem müdürlüğüne ataması yapılan personelin akabinde geçici olarak başka birimlere alındığı ve kısa sürelerde ilgili birimlere naklen atamalarının yapıldığı, fiiliyatta özel kalem müdürlüğü görevinin A.T. tarafından yürütüldüğü belirlendi.

D.G. adlı kişi de önceden özel kalem müdürü olarak açıktan atanıyor. İki ay bu "görevde" kaldıktan sonra bu kez oradan ayrılarak "fotoğrafçı" oluyor. CHP'de saadet zincirleri böyle kuruluyor. CHP kafasında işsizliğe çözüm böyle sağlanıyor.

Sayıştay konuyla ilgili incelemesini, "Sonuç itibariyle, özel kalem müdürlüğüne yapılan atamalarda, öncelikle Belediyede çalışan memurlardan ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlardan olması gerekliliğine uyulmadığı, bir seçim dönemi boyunca çalıştırılması esasına riayet edilmeyerek bu kadronun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılır hale geldiği ve kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı bir durumun oluştuğu tespit edilmiştir" sözleriyle tamamladı.

Başkan yardımcısı da usulsüz

Sayıştay istisnai kadro olan özel kalem müdürlüğü kadrosuna açıktan atanan personelin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki şartları sağlamadan belediye başkan yardımcılığı kadrosuna atandığı tespit edildiğini bildirdi.

Yapılan incelemelerde Eylül 2009'da Özel Kalem Müdürlüğüne atanan E.A nın Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik'te belirtilen görevde yükselme sınavında başarılı olmak ve 657 sayılı Kanun'da belirtilen atanma şartlarını taşımak şartlarını sağlamadan Şubat 2011'de İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak atandığı, Nisan 2012'de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda belirtilen kadroar için en az 10 yıl şartını sağlamadan Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atandığı belirlendi.

Sayıştay "Belirtilen mevzuat hükümlerinden ve yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere yapılan atama mevzuatta belirtilen hükümlere aykırı olup yapılan atamanın iptali uygun olur" diyerek CHP'li belediyeyi kanun dışı yollara sapmamaya davet etti.

Kaynak: Yeni Akit

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Günün Karikatürü Tümü