Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Arjantin'de flaş açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te gerçekleşen G20 zirvesi kapsamında İngiltere Başbakanı Theresa May ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenliyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Arjantin'de flaş açıklamalar!

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Hayata geçirdiğimiz projeleri diğer liderle paylaştım.

İlk kez eğitim konusu Arjantin dönem başkanlığında bu zirvede gündeme geldi.  Biz de Türkiye olarak kız çocuklarının eğitimine dikkat çektik, gerekli tavsiyelerimizi ilettik.

İklim konusunda gerekli katkıyı yaptık, yapıyoruz. Paris zirvesinde bize verilen sözlerin yerine getirilmesini gündeme getirdik.

Enerji ülkemiz için öneme dair bir diğer konudur. Türk Akım ve TANAP gibi projelerle Avrupa'nın enerji arz güvenliğine de katkı yapıyoruz. 

Rum kesimi, Kıbrıs Türkü'nün asli haklarını görmezden gelen mütecaviz politikalarını devam ettirdikçe gerekli önlemleri almayı sürdüreceğiz. Akdeniz'deki hidrokarbon rezervleri konusunda Kıbrıs Türklerin haklarının emrivakilerle gaspına izin vermeyeceğiz. Türkiye Doğu Akdeniz'dei kendi hukukunu korumakta kararlıdır.

Türkiye dünyada en çok sığınmacı barındıran ülke. Biz insanları mülteci kamplarına göndermedik.

Maalesef bugün dünya genelinde yaklaşık 1 milyar insan hayatını elektrikten mahrum geçirmek zorunda kalıyor.

Suriyeliler için 33 milyar dolar harcadık

Mülteciler toplama kamplarına hapsedilemez. G20 ülkeleri mültecilere ağırlık vermeli.

Suriye'nin kuzeyinde ve doğusunda ülkemizi tehdit eden hiçbir yapıyı barındırmayacağız...

Fırat'ın batısını olduğu gibi doğusunu da bölücü terör örgütünün zulmünden ve işgalinden çok yakın bir zamanda kurtaracağız.

Dört yıla yakın süredir derinleşerek devam eden Yemen krizine artık acilen çözüm bulunması gerekiyor.

Cemal Kaşıkçı cinayeti dünya gündeminde önemli yer tuttu.

Hadiseden haberdar olduğumuz andan itibaren, Kaşıkçı cinayetini aydınlatmak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Suudi yönetimi tarafından önce inkar edilen, ardından çarpıtılmaya çalışılan ve nihayetinde kabullenilen bu cinayet, Türkiye'nin kararlı tavrı sayesinde açığa çıkmıştır.

Kaşıkçı cinayetini siyasi mesele olarak görmedik. Suudi yönetimi gerekli desteği vermedi. Suudi yetkililer suçluları bize vermiyor.Bizim Kraliyet ailesini yıpratmak gibi bir niyetimiz yoktur. Bizim için bu olay alçakça bir cinayettir ve öyle de kalacaktır.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 23:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5