banner29

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pepsico fabrikasının açılış töreninde konuştu

Manisa'da Pepsico fabrikasının açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İhracatımızın 5 kat artışla 168,1 milyar dolara çıkması Türkiye'ye olan ilginin neticesidir. Ticaret Bakanımız üzülüyor. Üzülmüyorsun değil mi? 168,1 milyar dolara ulaştık. Biz hedefi 170 olarak koymuştuk. Önümüzdeki yıl 200'ü geçeriz. Benim görevim bakanlarıma hedef vermek" dedi.

Siyaset 05.01.2019, 19:31
Cumhurbaşkanı Erdoğan Pepsico fabrikasının açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Manisa'da PepsiCO'nun Türkiye'deki üçüncü yiyecek fabrikasının açılışında konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

16 yılda yerli ve yabancı ayrımı yapmadan özel sektörün yanında olduk. Ülkemiz 2002 Kasım - 2018 Ağustos ayında 202 milyar dolara yakın yatırım çekti. Yatırımcı bir ülkede güven varsa, istikrar varsa gelir, yatırımını yapar. Yatırımcı neden Güneydoğu'da gitmiyor, terör olduğu için. Şimdi orayı terörden arındırıyoruz. Yatırımcı terörden temizlenen bölgelere gidecek yatırım yapacak.

Eskiden geçim derdi ile yurt dışına göç eden insanlarımız artık firma sahibi olarak yurt dışına gidiyor. İhracatımızın 5 kat artışla 168,1 milyar dolara çıkması Türkiye'ye olan ilginin neticesidir. Ticaret Bakanımız üzülüyor. Üzülmüyorsun değil mi? 168,1 milyar dolara ulaştık. Biz hedefi 170 olarak koymuştuk. Önümüzdeki yıl 200'ü geçeriz. Benim görevim bakanlarıma hedef vermek. Yoksa ben gider bakan olurum.

ENFLASYONA ASLA EZDİRMEDİK

Kişi başına düşen geliri 11 bin dolara çıkardık. Zengin ile fakir arasındaki uçurumu gidermek için sosyal yardımdan desteklere kadar vatandaşlarımızın yanında olduk. Kısa zaman önce asgari ücreti açıklayarak emekçilerimize verdiğimiz önemi bir kez daha gösterdik. Bugüne kadar işçimizi, memurumuzu, emeklimizi enflasyona asla ezdirmedik. 16 yıllık iktidarımızda belli çevreler değil; üreticisiyle, kamu kesimiyle, ihracatçısıyla 81 milyonun tamamı kazanmıştır. Büyüyen pastadan tüm kesimler haklarını almıştır.

Ekonomik başarının formülü gayet basittir. Siyasi istikrar ve güven olmadan ekonomide başarı sağlanamaz. Bir ülkede istikrar yoksa, yatırım da gelmez, yatırımcı da gelmez. Bizden önce Türkiye'de koalisyonlar hükümetleri vardı. Biz koalisyon görmedik. Bizim dönemimizde 16 yıldır sürekli tek başına iktidar olduk. Tabi bu bizi hem parlamentoda bir istikrara hem de yönetimde idarede yönetimde istikrara götürdü. Şimdi bu yeni yönetim sistemiyle bunu çok daha farklı duruma doğru götürmek istiyoruz.

ZAFERLERİN SIRRI BURADADIR

Türkiye'nin son 16 yıl da elde ettiği ekonomik zaferlerin sırrı buradadır. Milli iradeden asla taviz vermediğimiz için hem kendi girişimlerimiz, hem de uluslararası sermaye ülkemizde uzun vadeli yatırımlara girebilmiştir. Bu başarıya, terör saldırılarından darbe girişimine ekonomik sabotajlara rağmen ulaştık. Karşı karşıya bulunduğu sınama ne kadar büyük olursa olsun ülkemiz bu süreçte demokrasiye hukuk devletine ve serbest piyasa ekonomisine bağlılığından asla taviz vermemiştir.

Türk milleti 15 Temmuz gibi eylemleri bile aklı selim ile yönetmeyi başarmıştır.

Ekonomisi bizden ilerde olanlar dahil hiçbir devlet, özellikle 15 Temmuz gibi bir badireyi, böyle büyük bir ihaneti atlatamazdı. Şiddet düzeyi Gezi olaylarıyla kıyas dahi edilemeyecek. Batının halini görüyorsunuz. Hepsi birinde başlıyor, birine sıçrıyor. Ne hale geldiğini görüyorsunuz. Beş yıl önce kurşun sıkan, bomba atan vandallara karşı bizi demokrasiye davet edenler bugün çok daha küçük çaplı hadiselerde ortalığı ayağa kaldırıyorlar.

15 Temmuz'un ardından ilan ettiğimiz OHAL'i eleştirenler, üç beş günlük eylem için OHAL seçeneğini gündeme getiriyorlar.

Bizde 4 milyon mülteci var. onların hiçbirisi kabul edemedi. Ama biz aldık. On yıllardır PKK mücadelemize laf söyleyenler bugün DEAŞ'ın kanlı tedbirleri karşısında en sert tedbirleri almaktan çekinmiyorlar. Bizi eleştirdikleri ne varsa kat be kat kendileri yapıyorlar. Türkiye, serbest piyasa ekonomisinden taviz vermeden kalkınma yolculuğuna devam edecektir. Yolu doğru olanın yükü de ağır olur.

ESER SİYASETİ

31 Mart mahalli idareler seçiminde yine ülkemizin siyasi ve ekonomik istikrarını perçinleyecek bir sonuç alacağımıza inanıyorum. Ben PepsiCo'nun sosyal amaçlı bazı adımlarının olduğunu biliyorum. Türkiye'de de sosyal destekli adımlara herhalde katkıda bulunacaksınız değil mi? Milletimiz 16 yıldır olduğu gibi bir kez daha tercihini hizmet ve eser siyasetinden yana kullanacaktır.

TÜRKİYE'DE ALTINCI FABRİKASINI AÇTI

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, Türkiye'deki altıncı fabrikasını Manisa'da açtı.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katıldığı törenle açıldı.

OSB içinde 47 bin metrekaresi kapalı 100 bin metrekare alan üzerindeki tesiste Lay's, Doritos ve Ruffles markalı ürünlerden oluşan yıllık ortalama 250 milyon paket ürünün üretileceği tesiste 300 kişi istihdam ediliyor. 100 milyon doların üzerinde yatırımla faaliyete başlayan tesiste üretilen Doritos ürünlerinin yüzde 25'i 10 ülkeye ihraç edilecek.

PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Levent Yüksel, açılış öncesi gazetecilerle bir araya gelerek tesisle ilgili bilgiler verdi.

Yüksel, Manisa'nın lojistik konumu, OSB'nin yatırıma uygun altyapısı, eğitimli iş gücü ve belirli hammadde kaynaklarına yakınlığı gibi faktörlerin yatırım kararlarında etkili olduğunu dile getirerek, fabrikanın son teknolojilerle donatılmış, Sanayi 4.0 altyapısına uygun, örnek bir tesis olduğunu söyledi.

Türkiye'nin önemli tarım şirketlerinden biri olduklarını ifade eden Yüksel, 24 ilde binden fazla çiftçiyle 6 bin hektar alanda başta patates, mısır ve meyve olmak üzere yıllık 200 bin ton civarında sözleşmeli üretim yaptırdıklarını, sürdürülebilir tarımı desteklediklerini kaydetti.

"FABRİKANIN ARSASINI 15 TEMMUZ'DA ALDIK"

Yüksel, Manisa'da 4 üretim bandıyla faaliyete başlayan tesiste, 7 yıl içinde üretim bandını 11'e çıkarmayı, mevcut 300 istihdamı da 500'e yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bana bu fabrikanın açılışının yanında asıl mutluluk veren konu, zor bir zamanda başlattığımız yatırımı hayata geçirmemiz. Çünkü hain darbe girişimin olduğu 15 Temmuz 2016 sabahı biz Manisa'da bu arsanın parasını yatırıp satın aldık. Ve tereddüt etmeden yatırıma devam ettik, hiç durmadık. O zamanki CEO'muz bana mesaj attı. 'Levent hiç durma, biz arkanızdayız' dedi ve biz devam ettik."

PepsiCo'nun 50 yıldır Türkiye'de olmaktan memnun olduğunu aktaran Yüksel, "Bulunduğumuz coğrafya olarak zorlu bir bölgedeyiz. Ancak bu bizim insanımızdan kaynaklanmıyor. Buraya yatırım yapan liderlerimiz bunu anlıyor. Bu şekilde sorgulamaksızın çalışıyoruz ve örnek uygulamalar yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?