Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye-Rusya iş birliği geniş yelpazede ilerliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rusya ile iş birliğimiz çok geniş bir yelpazede ilerliyor. Hedefimiz Rusya ile 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye-Rusya iş birliği geniş yelpazede ilerliyor

TürkAkım Projesi’nin deniz bölümünün Tamamlanması dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in  konuşmalarının ardından, TürkAkım Projesi'nin deniz bölümüne döşenecek son boru, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla indirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"Tarihi projenin son aşamasına gelmiş bulunuyoruz"

Bugün Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin ulaştığı yüksek seviyenin ulaştığı yüksek seviyenin ifadesi olarak gördüğüm enerji iş birliği alanında attığımız yeni bir adıma daha şahitlik etmek üzere bir aradayız. TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın Karadeniz’in altından geçen bölümünün tamamlanarak, boru hattının ülkemiz topraklarına ulaşmasının bugün ayrı bir sevincini yaşıyoruz. Böylece 2014 yılında ilk adımını attığımız, 2016 yılında hükümetler arası anlaşma ile somut çerçeve kazandırdığımız bu tarihi projenin artık son aşamasına gelmiş bulunuyoruz.

"2019'da yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacaktır"

TürkAkım, Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji jeopolitiği bakımından tarihi nitelikte bir projedir.

Rusya kara kesimi, deniz kesimi ve Türkiye kara kesimi olarak 3 bölümden teşekkül eden TürkAkım projesi, inşallah 2019 yılında yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacaktır.

"Alım terminalinin inşaatı hızla devam ediyor"

TürkAkım’ın bugün tamamlanan deniz kesimi ise, Karadeniz tabanından birbirine paralel olarak ilerleyen 930 kilometre uzunluğunda 2 boru hattı, 2 kilometreyi aşan derinliğe döşendi. Boru hattının karaya çıktığı nokta olan Kıyıköy’deki alım terminalinin inşaatı hızla devam ediyor.

"Doğal gazın en az yarısının Avrupa'ya aktarılmasını planlıyoruz"

Yılda 31 buçuk milyar metreküp doğal gaz taşıyacak TürkAkım projesinin sadece ülkemiz ve milletimiz açısından değil komşularımız ve bölgemiz açısından da pek çok avantajı bulunuyor. Buradan gelecek doğal gazın en az yarısını Avrupa’ya aktarılmasını planlıyoruz. Ülkemiz içinde ise İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi kritik üretim ve ihracat merkezlerimiz, yeni bir tedarik hattına kavuşacaklar. Böylece Türkiye, transit risklere maruz kalmadan hem kendisinin hem de Avrupa ülkelerinin doğal gaz taleplerini karşılayabilecektir.

Rus dostlarımızla birlikte teknik açıdan zorlu bir projeyi yüksek güvenilirlik, güvenlik ve sürdürülebilirlik standartlarıyla hayata geçirerek sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımıza inanıyorum.

"Hedefimiz 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmaktır"

Bizim için Rusya Federasyonu, uzun vadeli iş birliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve önemli bir doğal gaz tedarikçisidir. Rusya Federasyonu ile iş birliğimiz çok geniş bir yelpazede ilerliyor. Hedefimiz Rusya ile 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmaktır.

Türkiye, Rusya'dan 1987'den bu yana 387 milyar metreküplük doğal gaz alım gerçekleştirmiştir, bu, enerji alanındaki ilişkilerimizin her türlü sınamayı geçtiğinin ifadesidir. Biz Rusya ile ikili münasebetlerimizin çerçevesini, hiçbir zaman diğer ülkelerin taleplerine veya dayatmalarına göre belirlemedik.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5