banner30

banner29

Davutoğlu 'eski defterleri açmayalım' sözlerine açıklık getirdi!

Yeni parti kurma çalışmaları yapan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sakarya'da yaptığı "Eski defterler açılırsa 7 Haziran - 1 Kasım arası, kimse insan içine çıkamaz" sözlerine açıklık getirdi. Bu sözleri üzerine, bazı çevreler tarafından, terörün körüklendiği 2015 yılına ilişkin AK Parti'yi suçladığı iddia edilen Davutoğlu, bu sözlerinde MHP'yi hedef aldığını anlattı.

Siyaset 29.08.2019, 11:49
Davutoğlu 'eski defterleri açmayalım' sözlerine açıklık getirdi!

Yeni parti kurma çalışmalarına devam eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sakarya’da 2015 yılındaki terör olaylarını kast ederek söylediği “Eğer defterleri açarsam kimse insan içine çıkamaz” ifadesiyle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

TV5'te gazeteci Suat Toktaş'ın konuğu olan Ahmet Davutoğlu, Sakarya’daki sözlerini MHP'nin 7 Haziran, 1 Kasım döneminde izlediği politika nedeniyle söylediğini açıkladı.

Davutoğlu konuyla ilgil MHP lideri Devlet Bahçeli'yi hedef alan şu ifadeleri kullandı;

"Davutoğlu, “Anadolu’dan beni tanıyanlar, sevenler ‘Efendim siz terörü destekliyor musunuz?’ diye soruyor. Peki kim bu suçlamayı yapan, benim bakanlığımı yapmış, hükümetlerimde bulunmuş ve AK Parti’de o dönemi iyi bilen insanlar var bunların arasında. MHP Genel Başkanı veya yöneticileri var.

Halktan bir talep geldi efendim bu konudaki pozisyonunuzu netleştirin diye. Ben önce pozisyonu netleştirdim sonra dedim ki eğer defterler açılırsa, birçok kişi insan yüzüne çıkamaz. Kastettiğim şuydu; Bana eleştiri getiren iki yer vardı onlara yönelik dedim. 7 Haziran 1 Kasım arasında Meclis’te çoğunluğu olmayan bir başbakanım. O dönemi vurgulama sebebim şu, AK Parti çoğunluğu kaybettiği için HDP tahriklerini artırdı ve PKK söylemlerini fiili eylemlere dönüştürdü.

Beni şaşırtan ve üzen iki tavır oldu. Birisi MHP Genel Başkanı’na koalisyon için gittiğimde, MHP en azından seçim hükümetine ona vermezse azınlık hükümetine destek vermesiydi. Bu kadar sert mücadelelerin sürdüğü dönemde MHP Genel Başkanı 4 teklifimi de reddetti. Beni şaşırtan buydu."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?