banner29

Erol Mütercimler: Saadet Partisi'nin yükselişine tanık olacağız

Saadet Partisi'ne ilişkin konuşan Siyaset Bilimcisi Dr. Erol Mütercimler dikkat çeken bir tahminde bulundu.

Siyaset 06.10.2019, 14:25
Erol Mütercimler: Saadet Partisi'nin yükselişine tanık olacağız

Siyaset Bilimcisi Dr. Erol Mütercimler, TV5'te yayınlanan 'Gizli Dosya' programında açıklamalarda bulundu.

Türk siyasetine ilişkin değerlendirmelerde yapan Mütercimler dikkat çeken tahminlerde bulundu. Türk siyasal yaşamında Adalet ve Kalkınma Partisi diye bir partinin artık olmadığını söyleyen Mütercimler, AK Parti'nin bir konjonktür sonucunda oluştuğunu ve o konjonktörün bittiğini ifade etti.

Siyaset Bilimcisi Dr. Erol Mütercimler, Saadet Partisi'ne ilişkin de konuştu. Saadet Partisi'ne dair dikkat çeken tahminlerde bulunan Mütercimler, "Saadet Partisi'nin bir yükselişine tanıklık edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Dr. Erol Mütercimler'in açıklamalarından bir bölüm şu şekilde:

Türk siyasal yaşamında artık Adalet ve Kalkınma Partisi diye bir parti yoktur. Yok, bu parti yok artık. Ama yok demekle parti bir anda çekilmiyor, kolay değil. 17 yıldır iktidardalar, bir yerleşikliği var. Bir anda çekilmiyor ama yok. Geçmişin Demokrat Partisi, geçmişin ANAP'ı, geçmişin Yeni Türkiye Partisi gibi onlarca parti sayarım. Aynen onların durumundadır. Neden biliyor musunuz? Siyaset biliminin gereği olarak yoklar. Niçin? Çinkü siyasi partilerin  iki temel kaynağı var. Bir ideolojik partiler, iki konjonktürel partiler. İdeolojik partilerin oyları binde bilmem kaçlara kadar da düşer ama o partiler yaşarlar. Örnek; Saadet Partisi yaşar. Çünkü ideolojik bir parti. Adalet ve Kalkınma Partisi konjonktürel bir partidir. AKP bir konjonktür sonucunda oluştu. O konjonktürün rüzgarıyla yükseldi, geldi, rüzgar bitti. Bir ifade vardır; rüzgar sonsuza kadar aynı yön ve şiddette esmez. Bir gün durur ve sonra bir de terse döner.

Dolayısıyla ne olacak bakın şimdi. Gövde düşünce duruyor burada. Saadet Partisi. AKP'yi oluşturan konjonktür bitti. Gündeydoğu'daki düzenlemeler, Ortadoğu'daki düzenlemeler yapıldı, o konjonktür bitti. 

Şimdi ne olacak? Ben size söyleyeyim. Şimdi Saadet Partisi'nin bir yükselişine tanıklık edeceğiz. Çünkü gövde ideoloji burada duruyor. Düşünce burada duruyor. 

Yorumlar (1)
acar 2 yıl önce
Aç tavuk kendini darı ambarında hisseder, eğer saadet partisi mevcut lider ile yükselişe geçiyorsa Mütercimler demek bir şeyler biliyor, yoksa Sayın Erdoğan başkanımıza olan kini onun gözlerini kör etmiştir. sizler ne kadar nankör insanlarsınız.
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?