banner29

HDP'den 'ittifak' açıklaması!

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yerel seçimlerde olası ittifaklar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Siyaset 22.11.2018, 15:05
HDP'den 'ittifak' açıklaması!

Diyarbakır'a giden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AİHM'nin HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararı ve yerel seçimler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"AİHM kararının hükümet tarafından yok sayılması, görmezden gelinmesi kabul edilemez" diyen Buldan, "Demirtaş'ın şuan itibariyle bile cezaevinde tutulması yeni bir hukuksuzluktur. Hiç kimsenin yargıya müdahale etme hakkı yoktur. Hani yargı bağımsız ve tarafsızdı? Yargının tarafsız olduğunu söyleyenler, arkadaşlarımızla ilgili verilen kararları tanımayan, duymayan görmeyen biçimindeler. Kendileri AİHM'e başvururken, kendileri ile ilgili lehte sonuçlar çıktığı zaman AİHM kararları tanırlarken hoş, bizim arkadaşlarımızla ilgili verilen kararları ne yazık ki boş görmektedirler" şeklinde konuştu.

‘KARAR YERİNE GETİRİLMEZSE YENİ BİR KRİZ OLUR'

AİHM kararının yerel mahkemeler tarafından bir an önce dikkate alınması gerektiğini ifade eden Buldan şunları söyledi: "Hukuki ve siyasi olarak girişimlerimiz devam edecek. Bir an önce yerel mahkemelerin bu başvuruyu kabul etmesi lazım. Yerel mahkeme aksi bir kararda ısrar ederse hem ulusal hem de uluslararası hukuk yollarını zorlayacağız. Hiç bunlara gerek kalmadan, kriz yaratılmadan bu kararın dikkate alınması ve yerel mahkemelerin tarafsız ve bağımsız bir şekilde bunu önlerine koyması lazım. Zaten bugün Türkiye'de ekonomik kriz almış başını gidiyor. Her kriz yeni bir krizi doğurur. Selahattin Demirtaş ile ilgili bu karar yerine getirilmezse ekonomik kriz başta olmak üzere insanlar buna tepki duyacak ve vicdani anlamda bu rahatsızlıklarını dile getirecektir. Umuyor ve diliyoruz ki bu tür krizlere gerek kalmadan bu karar doğrultusunda Demirtaş tahliye edilir."

‘YEREL SEÇİM İTTİFAKI İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR PARTİYLE GÖRÜŞME YAPMADIK'

Buldan yerel seçimlerde ittifak ile ilgili şunları söyledi: "Biz herhangi bir parti ile merkezi anlamda herhangi bir görüşme yapmadık. İl düzeylerinde farklı temasların yaşandığını ve diyalogların olduğunu biliyoruz. Büyük şehirlerde bir güç birliğine ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Halkımız tarafından, AKP'nin geriletilmesi açısından birçok ilde güç birlikleri yapmamız talep ediliyor. Ancak kesinleşmiş herhangi bir şey yok. Önümüzdeki günlerde bu tür temaslar olursa, adaylar üzerinde ortaklaşma olursa bunu kamuoyu ile paylaşırız."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?