banner29

İmamoğlu: Siyasi kariyerim için sadece bir başlangıç!

Türk medyasına kapalı düzenlenen toplantıda yabancı basının sorularını cevaplayan İmamoğlu, CHP yönetimine talip olup olmayacağı sorusuna, "Görevime başladım, sonrasında halkımız bize neyi öngörür, bunlar zamana dayalı işler" dedi.

Siyaset 30.06.2019, 00:34
İmamoğlu: Siyasi kariyerim için sadece bir başlangıç!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldi. Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleşen toplantıda İmamoğlu, 23 Haziran seçimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. "Ben daha fazla fark bekliyordum ama Türkiye'de kolay kolay parti taraftarlığından vazgeçmeme refleksi var. Oy vermemiş ama gönlüyle bizde olan seçmenin oldukça fazla olduğunu düşünüyorum" dedi.

Ekrem İmamoğlu, DW'nin sorusu üzerine, İBB'de israfı engellemek konusunda tüm kamu kurumlarına örnek olunması için yoğun çalışma yapacaklarını söyledi. "Sorgusuz sualsiz harcamaların önlendiği, lüksten şatafattan uzak, tasarrufla insanına hizmet üreten bir anlayışı hakim kılacağız. İsrafın ispatlarını kamuoyuyla paylaşmayı vazife edineceğiz. Böyle bir dönemi yaşatmak Türkiye adına da büyük bir kazanım olacaktır" dedi. Bu sözün ertesi gününde İBB'nin yıllardır Şehit ailelere sağladığı sosyal yardımı lağvetti.

İmamoğlu, dış basında "siyasetin yükselen yıldızı" olarak anılması ve CHP yönetmeye talip olma konularında yönelttiği soruya ise, demokrasinin kazandığı bir seçimi kazandıklarını ifade ederek, "Ama benim siyasi kariyerim için bir seçimi kazanmak sadece bir başlangıcı ifade ediyor. Görevime başladım, sonrasında halkımız bize neyi öngörür, bir dönem daha İstanbul'u mu yönet der, başka bir şeyi mi öngörür, bunlar zamana dayalı işler. Bugünden yorum yapılacak bir durum olmadığını düşünüyorum. Yıldızımızı yüksekte görenler varsa da teşekkür ediyoruz. Daha yukarıya taşımak için çalışacağız" cevabını verdi.

İmamoğlu, Taksim civarındaki yoğun güvenlik önlemleri konusunda bazı tedbirlerin değiştirilmesi noktasında valilik ve emniyetten taleplerinin olacağını ifade ederek, "Bakar görmez konumunda bir büyükşehir belediyesi olmayacağız" diye konuştu. Pazar günü İstanbul'da yapılması planlanan ancak yasaklanan LGBTİ Onur Yürüyüşü hakkında bir soruya ise her bireyin yaşam hakkına saygı duyan bir belediyecilik anlayışına sahip olduklarını, yürüyüşü iptal eden ilgili kurumlarla konuşmak gerekirse çekinmeyecekleri cevabını verdi.

"Mülteciler konusu öncelikli"

İmamoğlu basın toplantısında, İstanbul'da öncelikle trafik sorunu, kent yoksulluğu, doğal afetler ve mültecileri öncelikli tutacağını belirtti. İstanbul'daki Suriyeli mülteciler konusunda aktif çalışmalar yapacaklarını belirten yeni başkan, mülteci çocuk ve kadınlara destek olacaklarını dile getirdi. Suriyeli mülteciler konusunda ulusal politika oluşturulması gerektiğini ifade ederek, mültecilerin vatanlarına dönmeleri konusunda işbirliği yapacaklarını söyledi.

"Denetim şirketleriyle çalışacağız"

Belediye kaynaklarının kullanımı konusunda sıkı denetim sağlayacaklarını dile getiren İmamoğlu, uluslararası düzeyde itibarı olan denetim şirketleriyle çalışmanın rahatlık yaratacağını düşündüklerini dile getirdi. Başkan, İBB bünyesindeki borçların yapılandırılabileceğini ve kaynak arayışına girebileceklerini söyledi. İBB'yi eş-dost ilişkileriyle değil, liyakatla yöneteceklerini ifade ederek, "Geriye dönük 25-30 yılı sorgulamaya vaktimiz olmayabilir ama geçmiş 5-10 yılı daha sağlıklı adımlar atabilmek için sorgulamak durumundayız" dedi.

"Cumhurbaşkanı ile uzlaşarak çok güzel işler yapabiliriz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la beraber çalışma yürütme noktasında, Erdoğan'ın kendisini destekleyeceği yönünde açıklama yaptığını gördüğünü belirtti. Pazartesi vali, garnizon komutanı ve siyasi partileri ziyaret edeceğini açıklayan başkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da randevu talep edecek. İmamoğlu, Erdoğan ile uzlaşabildikleri takdirde çok güzel işler yapabileceklerini de vurguladı.

İmamoğlu'na yöneltilen sorulardan biri de, ana muhalefet partisi CHP'nin izlediği politikalar oldu. Partisinin gelinen noktada başarılı olduğunu düşünen İmamoğlu, diğer yandan bu başarının yeterli olmadığını da dile getirdi. CHP'nin yeni nesil siyaset anlayışına hazır olması gerektiğini savunarak, yerel seçim sonuçlarının kendilerine Türkiye'deki siyasal ortamı ve demokratikleşme biçimini yeniden ele alarak düşünmeleri gerektiğini gösterdiğini söyledi.

"Yolumuzun sakin bir yol olmadığını biliyoruz"

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yargılandığı davayı "manidar" bulduğunu belirten başkan, davayı yakından takip ederek "yol arkadaşım" dediği Kaftancıoğlu'nun yanında olacağını belirtti. Kendisi hakkında açılabilecek bir dava ihtimali konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri hatırlatılınca, "Yargının ihtimallerini Cumhurbaşkanı ortaya koymaz ama ne yazık ki Türkiye'de siyasetin yargıya da müdahale ettiğini görüyoruz. Dilerim böyle şeyler olmaz ama yolumuzun sakin bir yol olmadığını biliyoruz. Engeller olacak, hepsini aşmaya konsantreyiz, sıkıntımız olacağını düşünmüyorum" dedi.

Gezi Davası hakkında sorulan bir soruya karşılık, dava kapsamında yargılananlar arasında tanıdığı isimler olduğunu ve davayı yakından takip ettiğini söyledi. "İddianamede ne yazık ki gerçeği olmayan hususlar var. Bu şekilde yargılanmaları konusunda ciddi tereddütlerimiz var, bir an önce masum insanların yaşamlarına dönmelerini umuyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?