İYİ Parti'den HDP'li başkanlara destek! İzah edin...

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Diyarbakır, Mardin ve Van'a kayyum atamalarıyla ilgili hükümeti eleştirdi.

İYİ Parti'den HDP'li başkanlara destek! İzah edin...

İYİ Parti Başkanlık Divanı'nda İçişleri Bakanlığı'nın Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediye başkanlarını görevden uzaklaştırması ve yerlerine kayyum ataması değerlendirildi. Toplantı geç bittiği için bugüne bırakılan açıklamayı İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu yaptı.

Açıklamada, "Demokrasi ve hukuk, millet iradesinin tecelli etmesinin en önemli aracı ve teminatıdır. Ancak seçilmiş olmak, seçilenlere suç işlemek ve hukuka uymamak imtiyazı tanımaz. Teröre ve teröre destek verenlere gerekli ceza verilmeli fakat bu süreçte alınan idari kararlar ve yapılan idari işlemler doğruluk karinesi ile devlete ve hukuka olan itimadı sarsmamalıdır" dedildi.

Açıklamada ayrıca belediye başkanlarının görevden alınmasına sebep olan olaylar son beş ay içerisinde gerçekleşmiş ise bunu somut ve hukuki argümanlar ile halka açıklamanın iktidarın görevi olduğu belirtildi.

İYİ Parti’nin kayyum atamalarıyla ilgili açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

'KARARLAR DEVLETE VE HUKUKA OLAN İTİMADI SARSMAMALI'

Demokrasi ve hukuk, millet iradesinin tecelli etmesinin en önemli aracı ve teminatıdır. Ancak seçilmiş olmak, seçilenlere suç işlemek ve hukuka uymamak imtiyazı tanımaz. Teröre ve teröre destek verenlere gerekli ceza verilmeli fakat bu süreçte alınan idari kararlar ve yapılan idari işlemler doğruluk karinesi ile, devlete ve hukuka olan itimadı sarsmamalıdır.

Eğer bazı Belediye Başkanlarının görevden alınmasına sebep olan olaylar son beş ay içerisinde gerçekleşmiş ise; bunu somut ve hukuki argümanlar ile halka açıklamak iktidarın görevidir.

'ÖCALAN'I KULLANMA TEŞEBBÜSÜ BU İŞİ ANLAMSIZLAŞTIRMAKTADIR'

İyi hal kağıdı verdiğiniz, seçmen listelerinde ilan ettiğiniz, seçimde propaganda fırsatı tanıdığınız malum adayların kazananlarına mazbata verip dört ay sonra görevden uzaklaştırma iradenizi milletimize izah etmek mesuliyeti bizzat iktidarındır.

23 Haziran Seçimlerinde terörist başı Öcalan ve kardeşinin bizzat Cumhur İttifakı’nın bir parçası olarak kullanma teşebbüsü, bugün yaptığınız işi anlamsızlaştırmaktadır. Öcalan kardeşleri son seçimde meşru bir aktör olarak kullanma teşebbüsü, 1984’ten beri PKK ile yürütülen terör mücadelesinde bizzat yöneticiler tarafından oluşturulan en büyük zafiyet ve kırılmadır.

Gazete Duvar

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ihsan
Ihsan - 13 ay Önce

hdp ortağı ip li yavuz görevden alma gerekcesi çarşaf gibi medyada yaınlandı körmüsünüz. hukuka uymasa bu iş olurmu demokrasisde terör varmı. adamlar suç üstü yakalndı gizli dosyalar8ıda varmış mitte sewnin gibi milliyetci yerin dibine batsın sahtekar

SIRADAKİ HABER

banner5