banner30

banner29

İYİ Parti Nevşehir il başkanı Ömer Ay, CHP il başkanı Mehmet Zeki Tekiner'i mi öldürttü? İttifakta derin yarık...

CHP eski Nevşehir Milletvekili ve İl Başkanı Mehmet Zeki Tekiner'in 40 yıl önce öldürülmesi olayında hüküm giyen Ömer Ay'ın İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı seçilmesi Millet İttifakı'nda büyük bir kriz çıkmasına neden oldu. CHP'liler bu duruma tepki gösterirken, parti yönetimi ittifak zedelenmesin diye yaşanan gelişme karşısında sessizliğini korumaya devam etti.

Siyaset 13.08.2020, 15:00 13.08.2020, 15:29
İYİ Parti Nevşehir il başkanı Ömer Ay, CHP il başkanı Mehmet Zeki Tekiner'i mi öldürttü? İttifakta derin yarık...

Millit İttifakı'nı zora sokan derin bir yarık, geçtiğimiz günlerde Nevşehir'de gerçekleştirilen İYİ Parti İl Başkanlığı kongresinde meydana geldi. 17 Haziran 1980’de CHP Nevşehir İl Başkanı Mehmet Zeki Tekiner ile CHP üyesi Yavuz Yükselbaba'nın cinayetiyle ilgili yargılanan ve hüküm giyen Ömer Ay, İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı seçildi. CHP yaşanan gelişmeye karşı sessiz kalırken, İYİ Parti de Ay'ın başkanlığını kabul etti. 

ÖMER AY, MEHMET ZEKİ TEKİNER CİNAYETİ'NDE AZMETTİRİCİLİKTEN HÜKÜM GİYMİŞ

CHP Nevşehir İl Başkanı Zeki Tekiner’in 17 Haziran 1980’de öldürülmesine ilişkin davada hüküm giymesine rağmen, CHP’nin ittifak ortağı İYİ Parti’nin Nevşehir İl Başkanlığı’na getirilen Ömer Ay’ın, cinayetten sonra verdiği ifadeler ve hakkındaki mahkeme kararları açığa çıktı. Tekiner cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasını yalanlayarak, “Zeki Tekiner’in öldürülmesinden asla haberim olmadı, asla bir azmettiricilik ve yardımcılık yapmadım. Ancak onu öldüren iki ülkücü kaçak ülkücüydü. O ülkücülere ev tuttum ve iş buldum. Tekiner, milli ve yerli bir adamdı” diyen Ömer Ay’ın, yakalandığı dönemdeki savunmasının bir bölümünü tekrarladığı anlaşıldı. O dönemde de azmettiricilik iddiasını yalanlayan Ömer Ay’ın buna karşılık, azmettirme suçundan hüküm giydiği anlaşıldı. Ömer Ay’ın, Almanya’ya kaçıp iade edildikten sonra yaptığı savunmasında, iki ülkücü öğrencisine silah temin ettiğini, Tekiner’in komünist olduğunu söylediğini, cinayetten sonra kaçmalarını sağladığını ve silahları Kızılırmak’a attığını kabul ettiği ortaya çıktı.

İTTİFAK ZARAR GÖRMESİN DİYE SESSİZ SEDASIZ TARTIŞILIYOR

CHP’nin ittifak ortağı İYİ Parti’nin Nevşehir İl Başkanlığı’na, CHP Nevşehir İl Başkanı Mehmet Zeki Tekiner cinayetinin azmettiricisi olduğu gerekçesiyle hüküm giyen Ömer Ay’ın getirilmesine yönelik tartışmalar sessiz sedasız bir şekilde yürütülüyor. CHP'de kabul görmeyen bu gelişmeyle ilgili yönetimden herhangi bir açıklama gelmemesi, tabanda derin bir üzüntüye neden oldu.

ÖLDÜRÜLEN CHP'Lİ BAŞKANIN KIZI CHP'YE İSYAN ETTİ

Mehmet Zeki Tekiner’in kızı Aylin Tekiner de, Ömer Ay’ın İYİ Parti’nin Nevşehir İl Başkanı olmasıyla ilgili bir yazı kaleme aldı. Birgün Gazetesi’nde yayımlanan CHP’ye çağrı niteliğindeki yazısında Aylin Tekiner, "devletin kendine muhalif saydığı, tehdit gördüğünü kesimleri sindirmenin ya da yok etmenin yollarını hep bildiğini ve hakikatin açığa çıkmaması için tüm aygıtlarını devreye soktuğunu" savundu. Aylin Tekiner yazısında, ‘’1980’de genel merkezi Nevşehir’de kurulan, genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve ikinci başkanı Abdullah Çatlı olan Ülkü Yolu Derneği’nin İç Anadolu Eğitim Sorumlusu Ömer Ay, bizzat azmettirdiği Tekiner cinayetinin tetikçilerini, cinayetten sonra şehir merkezinde kaldıkları evde koruyup kolladı (polis katillerin yaşadığı bu eve hiç uğramadı), cinayet için kendi temin ettiği silahları imha etti, 4 günün ardından katilleri önce Hacıbektaş’ın bir köyüne oradan da Kayseri’ye kaçırdı’’ ifadelerini kullandı. Tekiner, ‘’Siyasi bir cinayetin faillerinden olan şahsın bugünün siyaset arenasına fütursuzca kabulünde devlet mekanizmasının ve kolektif sessizliğin yanı sıra CHP’nin takındığı tutum da politik, etik ve vicdani bakımdan sorgulanmaya muhtaçtır’’ diyerek, CHP’nin, Ömer Ay’ın ittifakta olduğu İYİ Parti’den il yöneticisi seçilmesine neden kayıtsız kaldığını sordu. ‘’Celladıyla siyaset yapmakta beis görmeyen bir siyasi yapının üreteceği siyasete dair ne söylenebilir?’’ diyerek CHP'yi eleştiren Tekiner, "İttifak ortaklığında her yol mübah mıdır?" diyerek sessizliğini koruyan CHP Genel Merkez yönetimini tavır almaya ve özeleştiriye çağırdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?