banner29

Kırmızı hatta vize verilmedi

Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı'nda toplanan Bakanlar Kurulu sonrası Devlet Bakanı Cemil Çiçek açıklama yaptı.

Siyaset 01.09.2008, 17:57 24.10.2019, 19:18
Kırmızı hatta vize verilmedi

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulunun, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in, Rusya'nın Türk ihraç ürünlerine uyguladığı engellemelere karşı Türkiye'nin de mütekabiliyet esasına göre bu ülkenin ürünlerine tedbir uygulamasına yönelik talebiyle ilgili ''olumlu bir karar almadığını'' bildirdi.

Bakan Çiçek, ''Biz ilişkilerin en iyi şekilde sürdürülmesini arzu ediyoruz. Rusya Federasyonu bizim bakımımızdan önemlidir'' dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bölgede yaşanan gelişmelere paralel Rusya'ya yönelik ihracatta son dönemde ortaya çıkan ve iki ülke ilişkilerini olumsuz etkileyen bir durumun söz konusu olduğunu belirten Çiçek, bununla ilgili benzer sıkıntıların ihracat yapılan ülkelerle de olduğunu kaydetti.

Rusya Federasyonu'nun Türkiye için çok önemli bir ülke olduğunu ifade eden Çiçek, şöyle konuştu:

''Bir taraftan komşumuzdur, öbür taraftan ekonomik ve ticari ilişkilerimizin en üst seviyede, hem en üst noktada sürdürdüğümüz önemli bir ülke. Dolayısıyla bu ilişkilerimizin sürdürülmesi sırasında geçtiğimiz dönem içinde tarım ürünlerinde de olmuştu. Bunları karşılıklı diyalog ile görüşerek, hem en üst seviyede başbakanlar seviyesinde görüldü, arkasından ilgili bakan arkadaşlarımız muhataplarıyla görüştü. Varılan mutabakat sonucunda bu sorunlar ortadan kalkmıştı. Şimdi böyle bir sıkıntı var. Bu sıkıntının ortadan kaldırılması için de değişik seviyelerde görüşmeler sürdürülüyor. Başta büyükelçimiz ve ticaret müşavirimiz olmak üzere muhataplarıyla görüştüler. Yarın da Rus Dışişleri Bakanı Türkiye'ye gelmiş olacak. Hem Kafkaslardaki konular hem de bu konuda görüşmeler içinde yer alacak.

Dış Ticaretten sorumlu bakan arkadaşımız Sayın Tüzmen'in bu olumsuz gelişmeler karşısında mukabil tedbirlerin alınmasına yönelik bir talebi söz konusu olmuştur. Bakanlar Kurulunda bu da değerlendirildi. Bu konuda olumlu bir karar almadık.

Biz ilişkilerin en iyi şekilde sürdürülmesini arzu ediyoruz. Rusya Federasyonu bizim bakımımızdan önemlidir. Ümit ediyoruz ki yarınki görüşmelerden sonra bu sorun çözüme kavuşmuş olsun.''

-''NORMAL UYGULAMA DEVAM EDİYOR''-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çiçek, ''Bugün itibariyle Türkiye gümrüklerinde Rus makamlarına yönelik kırmızı hat uygulaması söz konusu değil mi?'' sorusuna, şu yanıtı verdi:

''Şu an normal uygulama devam ediyor. Kendi yönümüzden sorunun çözümü için değişik girişimler oldu. Yarın önemli bir gün. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı da Türkiye'ye gelmiş olacak. Bu konularda bu seviyede görüşme imkanı olacaktır. Ümit ediyoruz ki bu sorun, yarın çözülmüş olsun. Sayın Tüzmen kendi yönünden talebini iletmiştir ama biz ona olumlu cevap vermedik. Öyle bir karar almadık.''

Çiçek, ''Uluslararası Nakliyeciler Derneğinden gelen bir açıklama vardı; Bugün akşam itibariyle Rus gümrüğündeki sorunun aşılmasını bekledikleri yönünde. Size ulaşan bir bilgi var mı?'' sorusunu şu karşılığı verdi:

''Detayıyla ilgili bir açıklamayı ben yapamam. Çünkü dinamik bir olaydır. Hangi seviyede ne yapılabiliyor... Ama konu bizim tarafımızdan takip ediliyor. Moskova büyükelçimiz, oradaki ticaret müşavirimiz ilgili makamlarla görüşüyor. Ayrıca da Dışişleri Bakanı sadece Kafkasya ile ilgili konular görüşmek için değil, bu konuları da görüşmek üzere Türkiye'ye gelmiş olacaktır. Ümit ederiz ki bu sıkıntılar kısa sürede ortadan kalksın. Zaman zaman da benzer sıkıntılar oluyor ama bunlar diyalogla ve karşılıklı görüşmelerle ortadan kaldırılıyor. Böyle bir sıkıntı var ama aşılacağını ümit ediyoruz.''

''TÜRKİYE İLE RUSYA FEDERASYONU ARASINDAKİ SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUZ. ÇÜNKÜ İKİ TARAFIN DA MENFAATİNEDİR''

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ''Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki sorunun çözüleceğine inanıyoruz; çünkü iki tarafın da menfaatinedir'' dedi.

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çiçek, bir soru üzerine, toplantıda, Kafkasya İşbirliği ve İstikrar Platformu önerisinin ele alınmadığını bildirdi. Bu teşebbüsün, devam eden bir girişim olduğunu kaydeden Çiçek, bu olumlu gayretten olumlu sonuçlar çıkmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Çiçek, şöyle konuştu:

''Bugünden yarına, hemen bir sonuç çıkacak gibi de bir beklentiye kamuoyunu sokmanın anlamı yok. Kafkaslar, Balkanlar, Orta Doğu dünyanın en karmaşık coğrafyalarıdır. İç içe geçmiş bir sürü sorunlar var. Bir toplantıyla, bir görüşmeyle bu işlerin yarın, hemen neticeleneceği gibi bir iyimserliğe varmak, bence çok gerçekçi de olmaz. Türkiye, iyi niyet çabalarını sürdürüyor; bölgede barış olsun, huzur olsun, istikrar olsun arzusunu belli bir format içerisinde, bölge ülkelerinin bilgisine, ilgisine, aktif katılımına sunmuş oluyor.''

-''KONUŞULARAK ÇÖZÜLECEĞİ KANAATİNİ TAŞIYORUZ''-

''Rusya ile ticaret sorunu çözülmezse, yarınki görüşmelerden sonra, Sayın Tüzmen'in getirdiği önerilerin kullanılma olanağı nedir?'' sorusunu Çiçek, şöyle yanıtladı:

''Ben olaylara, hep bardağın boş tarafından değil de hep dolu tarafından bakarım, siz de öyle bakın, öyle bakalım. Çünkü gerçekten iki komşu ülke, ilişkileri de gayet iyi gidiyor. İki tarafın yararına olan bir ekonomik ve ticari ilişki var. Dolayısıyla bu sorunun konuşularak, görüşülerek çözüleceği kanaatini taşıyoruz. Daha bugünden her şey olumsuz olacakmış gibi bakarak bir sorun çözülemez, böyle bir müzakere de yapılamaz. O nedenle Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki sorunun çözüleceğine inanıyoruz. Çünkü iki tarafın da menfaatinedir.''

Başbakan Erdoğan'ın, 4 Eylül Perşembe günü Suriye'ye gerçekleştireceği ziyaretle ilgili soruyu da yanıtlayan Çiçek, Şam'da 4'lü bir zirve yapılacağını, Orta Doğu'da yapılan bu zirvenin kompozisyonuna bakıldığında, Orta Doğu'daki sorunların görüşüleceği önemli bir platform olacağını ifade etti.

Cemil Çiçek, memur maaşlarının bütçeye yükü konusunda sorulan bir soru üzerine de hükümet olarak baştan beri çalışanlara enflasyonun üzerinde bir ücret artışı vadettiklerini dile getirdi. Bunu, bugüne kadar harfiyen gerçekleştirdiklerini kaydeden Çiçek, enflasyon hedefinin önümüzdeki dönem için yüzde 7,5, verilen zammın ise 8,7 olduğunu söyledi. Çiçek, hükümetin bu konuda iyi niyetini gösterdiğini dile getirdi.

''ULUSAL PROGRAM TASLAĞI 84 KURULUŞA GÖNDERİLDİ. SİYASİ PARTİ LİDERLERİNE DE BİLGİ VERİLECEK''

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ulusal Program taslağının 84 kuruluşa gönderildiğini belirterek, siyasi parti liderlerine de konuya ilişkin bilgi verileceğini söyledi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 1 Eylülün Dünya Barış Günü olduğunu hatırlatarak, gerek Orta Doğu'da gerekse Kafkaslar'da gerekse dünyada yaşanan savaşların barış dileğinin ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar önemle vurgulanması gerektiğini ortaya koyduğunu kaydetti.

''Keşke savaşa harcanan imkanlar barışa, insanların mutluluğuna, refahına harcanmış olsa. Ümit ediyorum dünya daha yaşanabilir hale gelecektir'' diyen Çiçek, 1 Eylülün aynı zamanda bu sene ramazanın birinci günü olduğunu hatırlattı.

Barış ve esenlik dini olan İslam'ın bir emri olan ramazanın birinci gününde Barış Günü'nün de kutlanıyor olmasının kendileri açısından daha da anlamlı olduğunu anlatan Çiçek, ''Tüm Müslümanları ve milletimizin ramazanını tebrik ediyoruz. İnşallah, barışa, kardeşliğe, huzura, birliğimize, dirliğimize katkı olur. Bunu hükümet adına temenni ediyoruz'' dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısında AB konunun ele alındığını bildirilen Çiçek, Katılım Ortaklığı Belgesi'ne paralel olarak, geçen toplantıda görüşülen Ulusal Program taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulunulduğunu ifade ederek, bu taslak metnin hem sivil toplum örgütlerine hem de siyasi partilere de bilgi vermek istediklerini dile getirdi. Bunlardan gelecek görüş ve önerilerden sonra taslağı olgunlaştırmak istediklerini anlatan Bakan Çiçek, 84 kuruluşa bu taslağın gönderildiğini bildirdi.

Çiçek, ''15 Eylüle kadar sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarımızın - AB ile ilgili olan - onların düşünceleri ne ise onları da almış olacağız. Ayrıca 8 eylülü takiben de siyasi partilerin genel başkanlarına Sayın Babacan bilgi sunumu yapmış olacaktır'' dedi.

Daha sonra siyasi parti genel başkanlarından randevu talep edildiğini belirten Çiçek, bu görüşmelerin ardından hem 84 kuruluştan gelen hem de siyasi partilerden gelen değerlendirmelerden sonra 400 sayfa olarak sunulan metin olgunlaştıktan sonra en son şeklinin verileceğini anlattı.

Bakan Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Orta Doğu konusunda görüşmelerde bulunmak üzere perşembe günü Suriye'ye ziyarette bulunacağını anımsattı. Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy, Katar Emiri Al Tani ve ev sahibi Suriye'nin Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın katılımıyla gerçekleşecek toplantı hakkında bilgi verdiğini anlattı.

Geçen hafta memur sendikaları ile hükümet arasında maaşlar konusunda bir anlaşmanın sözkonusu olduğunu anımsatan çiçek, Devlet bakanı Murat Başesgioğlu'nun bu konuda Bakanlar Kurulu'na bilgi sunduğunu kaydetti. Çiçek, bu konuda şunları söyledi:

''1 ocak 2008'de 1.193 lira olan ortalama memur maaşı 1 ocak 2009'da 1.414 YTL... Yıllık ortalama artış da 8,7 olacaktır. Yani bir ocaktan itibaren evvela yüzde 4, sonra yüzde 4,5 artış yapılacaktır. 2002 ile mukayese yaptığımızda 2002'de en düşük memur maaşı 292 lira iken, ocak ayında bu 1.163 liraya yükselmiş olacaktır. 2002'de 578 lira olan ortalama memur maaşı da 1.414 liraya yükselmiş olacak. Zira emekliler bakımından da yine yüzde 4'lük ve yüzde 4,5'luk artışlar yapılmış olacaktır.''

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?