banner29

Mansur Yavaş neden soruları cevaplamıyor?

CHP-İP ve HDP ittifakının Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi tarafından onanan sahte senet skandalıyla ilgili cevap bekleyen soruları henüz cevaplamadı.

Siyaset 16.03.2019, 14:32 16.03.2019, 14:34
Mansur Yavaş neden soruları cevaplamıyor?

Mansur Yavaş, iş adamı Necmettin Kesgin adına düzenlenen sahte senedi icrada tahsil etmeye çalışınca mahkemelik oldu.

'Millet ittifakı'nca desteklenen, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı CHP'li Mansur Yavaş hakkında, 600 bin dolarlık senedin tahsili için ihtilafa düştüğü iş insanı Necmettin Kesgin'in şikayeti üzerine, 'görevi kötüye kullanma' ve 'kişilerin huzur ve sükununu bozmak' suçlarından iddianame düzenmişti. Mahkeme heyetinin, 10 gün içinde Yavaş'ın yazılı savunmasını alacağı ve dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

YAVAŞ'A 'KÖTÜ NİYET' TAZMİNATINI YARGITAY ONADI

Mansur Yavaş, iddiaya göre, SAMAŞ'tan aldığı 3,5 milyon TL'nin 1 milyon TL'sini Necmettin Kesgin'den isteyince bu kez ikili arasında uyuşmazlık oldu. Bunun üzerine Yavaş, Kesgin'den aldığı 600 bin dolarlık senedi Ankara 29'uncu İcra'da takibe koyarak, tahsil etmek istedi. Keskin, söz konusu senetteki imzanın kendisine ait olmadığı iddiasıyla 1'inci İcra Hukuk Mahkemesi'nde itiraz davası açtı. Yapılan incelemede senetteki imzanın Kesgin'e ait olmadığı tespit edildi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, Yavaş'ı 329 bin 736 TL 'kötü niyet' tazminatı ve 164 bin 768 TL para cezası ödemeye mahkum etti. Mahkemenin kararı, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi tarafından da onandı.

MANSUR YAVAŞ'IN KURNAZLIĞI

Mansur Yavaş, mahkeme tarafından kendisine verilen para cezası için yaptığı açıklamada hukuk dilini kullanarak, kurnazca bir yöntemle konuyu saptırdı. Mahkemenin kendisine verdiği para cezası için 'hakkımda açılmış bir ceza davası yok' diyerek hakkında açılan hukuk davasını örtbas etmeye çalıştı. 

CEVAP BEKLEYEN SORULAR VE SAKLANAN DETAYLAR

CHP-İP ve HDP ittifakının Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, tüm bu ispatlara rağmen kameraların karşısına geçip yıllarca beraber iş tuttuğun kişiyi karalayıp, AK Parti sözcüsü ve Özhaseki'yi suçladı. Oysa henüz yanıt vermediği sorular, konuda bir takım belirsizlikler ve Mansur Yavaş'ın sakladığı bazı detaylar var.

İşte herkesin Mansur Yavaş'tan yanıtlamasını beklediği o sorular:

1- Sahte bir senedi icra takibine koymanız nedeniyle para cezası ve kötü niyet tazminatına çarptırıldığınıza dair Yargıtayca onanmış bir mahkeme kararı olduğu doğru mudur?

2- İhtilaflı olduğunuz Necmettin Kesgin ile ne tür bir alacak verecek ilişkiniz oldu. Aranızda bir avukatlık sözleşmesi veya bir mal ve hizmet alımı sözleşmesi yapmış mısınız? Bu alacak verdiğiniz hangi hizmetin karşılığıdır?

3- Necmettin Kesgin isimli vatandaş daha önce yakın arkadaş olduğunuzu söylüyor. Bunun bir çok şahidi olduğunu ifade ediyor. Madem ben bu kadar kötü bir insanım niçin benimle bu kadar yakın dostluk kurdu. Aramızdaki dostluk benden haksız yere para tahsil etmek istemesiyle bozuldu. Beni uzun zaman telefon mesajlarıyla tehdit etti diyor. Buna ne diyorsunuz.

4- Yargıtay'da iş takibi yaptığınız iddia ediliyor. Kimin için yaptınız? SAMAŞ mı, Necmettin Kesgin mi? 

5- Ortada iki senetten bahsediliyor. Gerçek olduğu bilinen senette asıl muhatabın SAMAŞ olduğu anlaşılıyor ki asıl senet olarak icraya koyduğunuz senedin ilk muhatabı ve cirantaları SAMAŞ şirketleridir. Neden SAMAŞ şirketini değil de Necmettin Kesgin’in üzerine gitmek istediniz ve bunu sahte olduğu mahkemece tescil olunan bir senet üzerinden yaptınız. 

6- Bazı dava dosyalarında avukatlarınızın verdiği dilekçelerde bizim borçlumuz SAMAŞ'tır Necmettin Kesgin ile bir ilgimiz yoktur, alacağımız yoktur beyanlarınız doğru mudur? Bu ikrarırınız doğruysa neden sadece Necemettin Kesgin hakkında icra takibi yaptınız? SAMAŞ hakkında niçin yapmadınız?

7- SAMAŞ'tan olan alacağınızı tahsil ettiniz mi veya ibralaştınız mı?

8- Tahsil veya ibralaşma varsa bununla ilgili serbest meslek makbuzunuz var mıdır ve buna ilişkin kanuni vergi ödemelerinizi yaptınız mı ? Ne kadar vergi ödediniz? 

9- Yanınızda sekreter olarak çalıştırdığınız ve ceza davasında şahit olarak dinlenen kadın beyanında 2013 ten bu yana çalıştığını ileri sürmektedir, bu kadın iş yerinde ne zaman çalışmaya başlamıştır? Bu kadının sizin yanınızda çalıştığını söylediği tarihlerde bir taşeron şirketin yemekhanesinde çalıştığı doğru mudur?

10- Alacağınız ne kadardır ve bu alacağınızı hangi senet temsil etmektedir ? Sahte senet mi yoksa tahsile koyduğunuz zaman aşımına uğrayan başka bir senet mi?

11- Hakkınızda açılan davada görevi kötüye kullanma suçundan mükerrer tahsilat yapmaya çalıştığınız ileri sürülmektedir bu doğru mudur? Borcunuz olmadığını söylediğiniz bir kişiden aynı konuyla ilgili neden 2. Kez senet aldınız ve aynı bedelli iki senedi neden icraya koydunuz?

12- Bu vatandaşa bazı SMS'ler gönderdiğiniz ve bu SMS'lerle bu vatandaşı tehdit ettiğiniz, tehdit ettiğiniz konularda bu vatandaşın başına üst üste gelenlerin SMS'lerle örtüşmesi bir tesadüf müdür? (Hukuk diplomasının iptali, avukatlık ruhsatının iptali, malulen emekliliğinin kaldırılması gibi)

13- Necmettin Kesgin’e ait bilgisayarın sizde olduğu ve bu bilgisayarda bulunan görüntülerden dolayı Necmettin Keskin’i tehdit ettiğiniz iddia ediliyor. Bu bilgisayar halen siz de mi? Necmettin Kesgin’e ait ise size nasıl ve hangi yolla ulaştı. 

14- Yaşadığınız hukuki süreçlerden CHP yönetimini adaylık belirleme sürecinde bilgisi var mıydı?

15- Necmettin Kesgin’in Mansur’u suçlamaları ile ilgili şizofren hastası olduğu Mansur taraftarlarınca paylaşılıyor. Madem böyle bir akli denge problemi var bir şizofren hastasından gerçek olmadığı anlaşılan bir senet tahsil etmenizi nasıl açıklayacaksınız?)

ÖZHASEKİ'DEN ÇOK SERT CEVAP

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki Mansur Yavaş hakkındaki iddialarla ilgili yaptığı açıklamasında “Hayretle baktım ne diyor diye beni suçluyor. El insaf ya. Ağır ithamlarla suçladığı adamı ben tanımıyorum kendisi tanıyor. Bakın iddialı bir şey söyleyeyim. Eğer o adamı biz konuşturmuşsak veya dediği gibi benimle ilgili bir şey varsa Türkiye’yi terk ederim” ifadelerini kullandı.

Ayrıca dün Cumhur İttifakı Ankara adayı Mehmet Özhaseki, hakkındaki sahte senet iddiası üzerinden Mansur Yavaş'a derlediğimiz soruların içerisinde de olan 8 soru sordu ve "Dürüstlükle cevap vermekten başka çaresi yok"dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?