Meral Akşener'den Tunç Soyer'e destek!

İYİ Parti Başkanı Meral Akşener, Tunç Soyer ve babasıyla ilgili tartışmalara değinerek, "Babadan oğula, suç geçmez; oğuldan babaya suç geçmez" dedi. Tunç Soyer'in babası Alparslan Türkeş'in idamla yargılandığı bir davada savcıydı.

Meral Akşener'den Tunç Soyer'e destek!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Tunç Soyer hakkında konuştu. Soyer'in adaylığına karşı duymadığını belirten Akşener, "Evladın işlediği suçtan babanın, babanın işlediği suçtan oğulun sorumlu tutulamayacağı bizzat Alparslan Türkeş tarafından dile getirilmiştir" dedi.

İYİ Parti Başkanı Meral Akşener, bu sabah gazetecilerle kahvaltı yaptı.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri sonrası ittifakın bir zorunluluk halini aldığını belirten Akşener, "Cumhur İttifakı'nı iktidar partisi olarak tanımlamak normal. Şahsıma 24 Haziran seçimlerinde söylenmedik söz kalmadı. 5 milyon oy aldık. Seçmenin büyük bölümü Millet İttifakı'na oy verdi. Yerel seçime gidiyoruz, muhtar belediye meclisi üyesi seçeceğiz. 4 yıl daha seçim yok. Dolayısıyla 'Allah Allah' nidalarıyla seçime gidilmesini anlamış değilim" dedi.

Akşener, CHP tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Tunç Soyer hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

"Biz ilkeler üzerinden ittifak yaptık. Kendisine hiç 'Kimin oğlu olduğu' üzerinden kendisine eleştiri yöneltmedim" diyen Akşener, şöyle devam etti:

— 12 Eylül mahkemelerini yaşadım. Evladın işlediği suçtan babanın; babanın işlediği suçtan oğulun sorumlu tutulamayacağı bizzat o dönem Alparslan Türkeş tarafından dile getirilmiştir. Soyer'in aile geçmişi üzerinden siyaset üretilmesine tebessümle yaklaşıyorum. Tunç Soyer üzerinden istismar bataklığı oluşturacağını. CHP'lilere ifade ettim. Benim için Tunç Soyer in adaylığının bir mahsuru yoktur. Şahsen benim karşı duruş, dayatmanın tarafı olmadığımı söylüyorum. İş birliği yapılmış her yerde oy verilmesi için tarafımızdan yönlendirme yapılacak.

TUNÇ SOYER'İN BABASI KİM?

12 Eylül 80 darbesinde Ankara Sıkıyönetim başsavcısı olan Nurettin Soyer'in o dönemde ülkücülere ağır işkenceler yaptığı iddia edilmişti.

MHP'nin kurucu Genel Başkan'ı Alparslan Türkeş'in 1981 yılında mahkemeye girdiği anda salondaki ülkücüler tek bir ağızdan Nurettin Soyer'e tepki için İstiklal Marşı okumuştu.

Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer, 12 Eylül askeri darbesinden sonra MHP ve ülkücü kuruluşlar iddianamesini yazan ve Alparslan Türkeş'e idam isteyen askeri savcı olarak da biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5