banner29

MGV'nin efsane başkanı Adnan Demirtürk rahmetle anılıyor

MGV’nin merhum başkanı Adnan Demirtürk, vefatının 21’inci yılında rahmetle anılıyor…

Siyaset 17.05.2020, 13:37 17.05.2020, 14:00
MGV'nin efsane başkanı Adnan Demirtürk rahmetle anılıyor

Milli Gençlik Vakfı (MGV) genel başkanı iken trafik kazası sonucu şehadete eren Adnan Demirtürk, ahirete irtihalinin 21’inci yılında rahmetle yâd edildi. Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yeni çığırlar açacak ve adil düzeni kuracak gençliğin yetişmesi için 1975 yılında kurduğu Milli Gençlik Vakfı’nın, 1997 yılında kumandanlığını devralan Demirtürk, ‘Milli Gençliğin Adnan Ağabeyi’ olarak hafızalarda her daim diri kaldı.

28 ŞUBAT’TA BİRÇOK ZORLUĞA GÖĞÜS GERDİ

MGV Genel Başkanlığı görevini aldığı andan itibaren Türkiye’de gidilmedik il, ilçe, köy, kalbine dokunmadığı bir genç bırakmayan Demirtürk, ‘Yeniden Büyük Türkiye’ idealinin önünü kesmek için yapılan 28 Şubat darbesinin baskı ve zulüm ortamında birçok zorluğa göğüs gerdi.

ÖĞRENCİLİK YILLARINDA  ÜLKE VE DÜNYA MESELELERİ İLE İLGİLENDİ

Milli Gençlik Vakfı’nın ‘Efsane Başkan’ı Demirtürk, 1965 yılında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamlayan Demirtürk, 1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi, 1984 yılında ise mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren ülke ve dünya meseleleri ile ilgilenmeye başlayan Demirtürk, Vakfıkebir’de RP İlçe Başkanlığı, Trabzon’da da gençliğe yönelik çalışmalarda bulundu.

MESAJI MİLYONLARCA GENCE ULAŞTIRDI

6 Eylül 1997’de yapılan MGV Genel Kongresi’nde delegelerin tamamının oyuyla ‘Genel Başkan’ seçilen Demirtürk, 20 aya yakın süre yürüttüğü genel başkanlık görevi kapsamında 55 il ziyareti yaparak milyonlarca gence sevgi ve kardeşlik mesajlarını iletti.

DAVALARINI MİRAS BIRAKTILAR

Demirtürk, vefatından hemen önce bile teşkilat çalışmalarından geri durmadı. 15 Mayıs 1999 günü üç yol arkadaşı ile birlikte Samsun’a gelip ‘Bölge Sorumluları ve Şube Başkanları Toplantısı’na başkanlık ettikten sonra Ankara’ya dönmek için yola koyulan Demirtürk ve arkadaşlarını taşıyan otomobil Havza yakınlarında bir yolcu otobüsü ile çarpıştı. Otomobili kullanan Musa Sertkaya’nın ağır yaralandığı kazada Adnan Demirtürk, Talha Özcan Eyüboğlu ve Ahmet Zahit Turan, Hakk’ın rahmetine kavuştu. 34 yaşındaki Demirtürk, gençliklerinin baharında ahirete irtihal eden arkadaşları ise kendilerinden sonraki gençliğe dava aşkının bayrağını bıraktı.

Adnan Demirtürk kimdir?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?