banner30

banner29

MHP, skandal bildiride ismi yer alan Ertuğrul Kumcuoğlu'nu ihraç talebiyle disipline sevk etti

MHP, 126 emekli büyükelçinin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayınladığı açıklamada ismi bulunan Ertuğrul Kumcuoğlu'nun kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edildiğini duyurdu.

Siyaset 05.04.2021, 15:07 05.04.2021, 15:22
MHP, skandal bildiride ismi yer alan Ertuğrul Kumcuoğlu'nu ihraç talebiyle disipline sevk etti

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, 126 emekli büyükelçinin açıklamasında ismi bulunan eski MHP Aydın Milletvekili ve emekli büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu'nun kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edildiğini duyurdu. Kumcuoğlu daha önce Malta vatandaşlığı almasıyla gündeme gelmişti.

Yalçın'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"126 Emekli Büyükelçinin basın yoluyla kamuoyuna açıklanan bildirisinde ismi yer alan partimizin Aydın Eski Milletvekili Emekli Büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu, Sayın Genel Başkanımızın talimatıyla kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edilmiştir."

Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı, uluslararası sözleşmelerle ilgili tartışmalara neden olmuştu. 

126 emekli büyükelçinin halen tartışılmaya devam eden Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak 30 Ocak 2020'de yaptığı açıklama da, bu konu kapsamında yeniden gündeme gelmişti.

Söz konusu açıklamada "Kanal İstanbul, Montrö Sözleşmesi'ni tartışmaya açacaktır. Atatürk Türkiye'sinin, Lozan Antlaşması'ndan sonra en büyük diplomasi başarısı olan Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması ise Türkiye'nin İstanbul-Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğinin kaybedilmesine yol açar. Kanal İstanbul'dan vazgeçilmelidir" ifadesi yer alıyordu.

Yorumlar (1)
Nazım Karamehmet 2 hafta önce
KANAL iSTANBUL BİZİM EGEMENLİK HAKKIMIZDIR. NİYE ÇANAKKALE VE İSTANBUL BOĞAZLARINI ELİMİZDEN ÇIKARSIN.DAHA KORUMACI YAKLAŞMAMIZI SAĞLAR.
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?