banner29

Muharrem İnce, Öztürk Yılmaz'ın kuracağı partiyi mi destekleyecek?

CHP ile ilgili paylaştığı kulis bilgileriyle dikkat çeken Tahir Çalgüner, Muharrem İnce ve ekibinin CHP'den ihraç edilen Öztürk Yılmaz'ın partisini destekleyeceği yönünde iddiaların ortada dolaştığını belirtti.

Siyaset 11.11.2019, 16:01
Muharrem İnce, Öztürk Yılmaz'ın kuracağı partiyi mi destekleyecek?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'yı hedef alan son açıklamaları ile gündeme gelen Muharrem İnce; CHP yönetimi ile yollarını ayırdığı iddia edildi. Önümüzdeki genel seçimler için Yalova'dan CHP milletvekili adayı bile gösterilemeyeceğine dair parti yönetiminden kendisine  gelen telkinlerinin artması üzerine, Muharrem İnce'nin parti içi muhalefet yapan bazı CHP'lilerle birlikte Öztürk Yılmaz'ın kuracağı partiyi destekleyeceği öne sürüldü.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çalgüner, şu ifadeleri kullandı:

Bu duruma göre; Muharrem İnce Yalova'dan, Öztürk Yılmaz ise Bursa'dan bağımsız milletvekili aday olacak. Böylelikle siyasi hayatları bitmek üzere olan bu ikilinin meclise en azından milletvekili olarak girmelerini sağlayacak bu sinerji üzerinde duruluyor. Bu kendileri açısından yüksek ihtimalle olabilir bir seçenek. Ama siyasi hayata ve ana muhalefete yönelik kalıcı bir kolektif etkisi, katmadeğeri  ve yeniliği de yok.

Öztürk Yılmaz'ın müstakbel partisinin geleceği ise; önümüzdeki genel seçilerden sonra dizayn edilecek bir büyüklüğe erişmesi ile ilgili diyen parti içi kaynaklardan alınan bilgiye göre; bu oluşumun/ayrılığın kalıcı bir parti oluşumuna gidemeyeceğinin nedeni ise, Seçmen tabanında kendilerini "Sosyal demokrat" olarak betimlemeyen ağırlıklı Kemalist seçmenin her iki siyasetçiye de sıcak bakmadıklarından da anlaşılıyor.

Muharrem İnce de aslında bir tür ideolojisi belirsiz her tür kıvama giren bir partili. Aslında Kılıçdaroğlu'ndan çok fazla da bir farkı yok. Dolayısıyla CHP'yi ortadan karpuz gibi ikiye bölecek sağlam bir ideolojik seçmesi olmadığından  delege ve seçmen gücü ise; karpuzdan bir bıçaklık tadımlık üçgen bir  milletvekilliği parçası koparacak kadar olmakla birlikte, bağımsız Kemalist seçmenin  "SHP Genel Başkanına" vuracağı tokadın büyüklüğü yanında lafı bile olmayacak kadar da az görünüyor.

"SHP" olarak isimlendirdikleri parti genel merkez yönetimini eleştiren Kemalist CHP'li seçmenin önümüzdeki genel seçimlerde Kılıçdaroğlu ve yönetim ekibine vuracakları darbenin etkisinin  ise; Muharrem'in etkisinin kat ve kat üstünde olacağı bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?