banner29

Sarıgül'den amirallere tepki: Bu bildiri amacını aşan, haddini aşan...

TDP Genel Başkanı Sarıgül, 104 emekli generalin yayımladığı bildiriye tepki göstererek, "Bu bildiri amacını aşan, haddini aşan, hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesi mümkün olmayan bir açıklamadır. Hangi mantıkla, hangi amaçla gece saat 3’te, neden ihtiyaç duyulmuştur? Bunların üstünde detaylı durulması lazım" dedi.

Siyaset 05.04.2021, 16:47
Sarıgül'den amirallere tepki: Bu bildiri amacını aşan, haddini aşan...

Bir dizi ziyaret için Edirne'de bulunan Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Selimiye Camii'ni ziyaret etti.

‘Siyasal gelişmeler mutlaka ülkedeki siyasi partilere bırakılmalıdır’

Ziyaret sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Sarıgül, 104 emekli generalin son dönemde gündemde olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili yaptığı açıklamaya tepki göstererek, şunları söyledi:

"Türkiye’de ne yazık ki demokrasinin yeteri kadar kavranmadığını, demokrasinin ne olduğunu hala anlamayanların olduğunu görüyoruz. Demokrasi, bir ülkenin hak ve özgürlükleridir. Ülkemizdeki herkes sandığa saygı göstermelidir. Herkes, görüş ve düşüncelerini söylemekte serbesttir. Ancak askerlerimiz; sadece bayrağımızı, toprağımızı, hudutlarımızı korumakla görevlidir. Siyasal gelişmeler mutlaka ülkedeki siyasi partilere bırakılmalıdır. Kışlaya siyaset girmemelidir. Kışla da siyasete karışmamalıdır. Niye gece yarısı, Niye generaller? Kabul edilebilir bir olay değildir. Montrö, Türkiye’nin tapusudur. Uluslararası alanda çok önemli diplomatik bir başarıdır. Haklı olmak ayrı ama haklıyken haksız duruma düşmemek lazım. Bu bildiri amacını aşan, haddini aşan, hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesi mümkün olmayan bir açıklamadır.”

'Muhalefet görevlerini yapamadı, bildiri yazma fırsatı verildi'

Muhalefet partilerinin görevlerini yapamadıkları için birilerine bildiri yazma fırsatı verildiğini söyleyen Sarıgül, "Hangi mantıkla, hangi amaçla gece saat 3’te neden ihtiyaç duyulmuştur? Bunların üstünde detaylı durulması lazım. Türkiye Değişim Partisi’nin anlayışı; seçimle gelen seçimle gider. En büyük güç; yurttaşlarımızın demokratik gücüdür. Milletimizin iradesinin üstünde hiçbir iradenin kabul edilmesi mümkün değildir. Muhalefet partileri görevlerini yapamadıkları için birilerine bildiri yazma fırsatı verilmiştir. Türkiye Değişim Partisi herkesi sağ duyulu davranmaya, demokratik halk ve özgürlüklerin korunması noktasında kararlı bir biçimde davranmaya davet etmektedir" diye konuştu.

Sarıgül, konuşmasının ardından esnaf ziyaretinde bulundu. Ardından Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan'ı makamında ziyaret etti. Sarıgül, ziyaret sonrası kentte görev yapan bazı gazetecilerle restoranda bir araya gelerek yemek yedi.

Yorumlar (2)
Olgay GÜLER 1 hafta önce
'Bildiri haddini aşmıştır'
Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül emekli 104 amiralin bildirisine, “Hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesi mümkün olmayan bir açıklamadır. Hangi mantıkla, hangi amaçla gece saat 3'te, neden ihtiyaç duyulmuştur? Bunların üstünde detaylı durulması lazım" diyerek tepki gösterdi…


'Bildiri haddini aşmıştır'
Türkiye Deği-şim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül emekli 104 ami-ralin, son dönemde gündemde olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yaptığı bildi-riye tepki gösterdi.
TDP Genel Başkanı Sarıgül, bir takım ziyaretler için geldiği Edir-ne'de, 104 emekli generalin yazdığı bildiri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Edirne'ye öğlen saatlerinde gelen ve Selimiye Camii'ni ziyaret eden Sarıgül, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Sarıgül, son dönemde gündemde olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yaptığı açıklamaya tepki göstererek, "Bu bildiri amacını aşan, haddini aşan, hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesi mümkün olmayan bir açıklamadır. Hangi mantıkla, hangi amaçla gece saat 3'te, neden ihtiyaç duyulmuştur? Bunların üstünde detaylı durulması lazım" dedi.
'KABUL EDİLEBİLİR BİR OLAY DEĞİL'
Türkiye'de demokrasinin yeteri kadar kavranmadığını belirten Sarıgül, "Demokrasi, bir ülkenin hak ve özgürlükleridir. Ülkemizdeki herkes sandığa saygı gösterilmelidir. Herkes, görüş ve düşüncelerini söylemekte serbesttir. Ancak askerlerimiz; sadece bayrağımızı, toprağımızı, hudutlarımızı korumakla görevlidir. Siyasal gelişmeler mutlaka ülkedeki siyasi partilere bırakılmalıdır. Kışlaya siyaset girmemelidir. Kışla da siyasete karışmamalıdır. Niye gece yarısı, niye generaller? Kabul edilebilir bir olay değildir. Montrö, Türkiye'nin tapusudur. Uluslararası alanda çok önemli diplomatik bir başarıdır. Haklı olmak ayrı ama haklıyken haksız duruma düşmemek lazım. Bu bildiri amacını aşan, haddini aşan, hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesi mümkün olmayan bir açıklamadır" diye konuştu.
"MUHALEFET PARTİLER GÖREVLERİNİ YAPAMADIKLARI İÇİN BİRİLERİNE BİLDİRİ YAZMA FIRSATI VERİLMİŞTİR"
Muhalefet partilerin görevlerini yapamadıkları için bildiri yazma fırsatı verildiğini belirten Sarıgül, "Hangi mantıkla, hangi amaçla gece saat 3'te neden ihtiyaç duyulmuştur? Bunların üstünde detaylı durulması lazım. Türkiye Değişim Partisi'nin anlayışı; seçimle gelen seçimle gider. En büyük güç; yurttaşlarımızın demokratik gücüdür. Milletimizin iradesinin üstünde hiçbir iradenin kabul edilmesi mümkün değildir. Muhalefet partileri görevlerini yapamadıkları için, birilerine bildiri yazma fırsatı verilmiştir. Türkiye Değişim Partisi herkesi sağ duyulu davranmaya, demokratik halk ve özgürlüklerin korunması noktasında kararlı bir biçimde davranmaya davet etmektedir" ifadelerini kullandı.
TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, konuşmasının ardından Selimiye Camii'nin yanında bulunan tarihi Arasta Çarşısı'nda esnaf ziyaretinde bulundu. Esnafın sıkıntıları dinleyen Sarıgül ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı makamında ziyaret etti. Sarıgül, ziyaret sonrası kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.
'KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVAM ETMELİ'
Burada, esnafın durumunu değerlendiren Sarıgül, devletten kısa çalışma ödeneğinin devam ettirilmesini istedi. Sarıgül, "Esnaflarımızın son derece mutsuz olduğunu gördüm. Pandemi nedeniyle hiçbir siyasi oy beklemeden, siyasi düşünce ile söylemek istemiyorum. Bugünlerde hepimizin birbiriyle yardımcı olması lazım. Ankara'dan, iktidardan beklediğimiz Almanya'nın yaptığı uygulamaların ülkemizde de aynı olmasını bekliyoruz. Özellikle pandemi süreci içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarının kiracılara daha sempatik davranmasını arzu ediyoruz. Kısa çalışma ödeneğinin mutlaka ödenmesinin esnaflarımızın büyük beklentisi olduğunu gördüm. Esnafımızın aylardır dükkanları kapalı, siftah yapamıyorlar. O zaman sosyal devlet olmanın görevi olarak da bizim esnaflarımıza mutlaka yardımcı olmamız lazım. Esnaf ve sanatkarlarımız günden güne zorlaşan hayat şartları nedeniyle borç sarmalının içine girmişlerdir. Esnaflarımızın büyük borçları var. Bunun için de kısa çalışma ödeneğinin mutlaka pandemi süresi içerisinde devam ettirilmesini de Ankara'dan beklemekteyiz" dedi.
Uğur AKAGÜNDÜZ 1 hafta önce
“ESNAFIMIZ MUTSUZ”
TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Edirne programı kapsamında Belediye Başkanı Recep Gürkan ve kent esnafını ziyaret etti. Selimiye Arastası’ndan belediye dükkânlarına kadar esnafı tek tek ziyaret eden Sarıgül, esnafın mutsuz olduğunu söyledi. Kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi gerektiğini belirten Sarıgül; esnafa destek için Ankara’ya seslendi.
“ESNAFIMIZ MUTSUZ”
Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Edirne’yi ziyaret etti. Genel Başkan Yardımcıları, Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri ve Kurucu Üyeler ile Edirne’ye gelen Sarıgül, Mimar Koca Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nde başladığı programında kent esnafını ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Sarıgül, Selimiye Camii’ni ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunurken; kent esnafı ile bir araya geldi. Arslanzade işletme sahibi Arif Meriç’i ziyaret etti. Meriç’i ziyaret eden Sarıgül, Selimiye Arastası ve Edirne Belediyesi dükkânlarındaki işletmeleri de tek tek gezdi. Sarıgül, Selimiye Camii Meydanı’ndaki Edirne yazısının önünde de basın mensuplarına poz verdi.

MERİÇ’TEN SARIGÜL’E KARŞILAMA

Selimiye Camii’nin karşısındaki Arslanzade işletmesini ziyaret eden Sarıgül, Şişli Belediye Başkanlığı döneminde Edirne’ye düzenlediği turları hatırlattı. İşletme sahibi Arif Meriç, Sarıgül’e kallavi ikramında bulunurken; belediye başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği turlar nedeniyle kent esnafının yaşadığı memnuniyeti dile getirdi.

KALLAVİ İKRAM ETTİ

Sarıgül’ün belediye başkanlığı döneminde Şişli’den Edirne’ye her gün 5-6 otobüs ile turların geldiğini söyleyen Meriç; “Misafirlerimizin geldiği 5-6 otobüs tüm Edirne’ye dağılır, herkes rızkını alırdı. Başkanımız gittikten sonra biz de garip kaldık ama inşAllah tekrar güzellikler olacaktır” ifadelerini kullandı. Meriç, Sarıgül’e kallavi ikram etti. Sarıgül’e Kallavi’yi tanıtan Meriç, kent için önemli bir lezzet olan Kallavi’nin Antep fıstığı, safran ve bal ile üretildiğini söyledi.

“BAŞBAKAN OLARAK TEKRAR GELECEĞİM”

Sarıgül, Kallavi’yi çok beğendiğini belirtirken; “Burada bir vefa örneği var. Çok değerli bir esnafımız, yöresel ürünlerimizi hâlâ yaşatıyor. Belediye başkanı olduğum günlerde yıllarca her gün Konya’ya, Bursa’ya, Edirne’ye otobüslerimiz giderdi. O dönemde Edirne’ye binlerce yurttaşımızı taşıdık. Bugün esnafımız bizi karşıladı ve ahde vefasını gösterdi. Geçmişteki bu vefayı söylemesi, benim de çalışma gücümü daha da çok arttırdı. Allah izin, yurttaşlarım destek verirse ülkenin başbakanı olarak tekrar gelmek ve Edirne’mizi bütün dünya ile buluşturmak istiyorum. Edirne’mizin, tarihi ve doğal güzellikleriyle ve Avrupa’ya açılan kapımız olması nedeniyle hak ettiği noktada olması lazım” dedi.

SİFTAHI SARIGÜL YAPTI

Sarıgül, Arslanzade işletmesini ziyaretinin ardından Selimiye Arastası esnafı ile bir araya geldi. Selimiye Arastası’ndaki işletmeleri tek tek ziyaret eden Sarıgül, esnafın yaşadığı problemleri dinledi. Sarıgül, Selimiye Arastası’ndaki ziyareti sırasında siftah yapmadığını belirten bir esnaftan da kitap satın aldı. Selimiye Arastası ziyaretinin ardından Sarıgül, çevredeki vatandaşlarla birlikte bir süre sohbet edip isteklerini sorarken; Edirne Belediyesi dükkânlarındaki kiracıları da ziyaret etti. Sarıgül ve TDP heyeti, esnaf ziyaretinin ardından Selimiye Camii Meydanı’ndaki Edirne yazısı önünde de fotoğraf çektirdi.

GÜRKAN’I ZİYARET ETTİ

Sarıgül, programı kapsamında ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile bir araya geldi. Gürkan, Sarıgül’ü belediye başkanlığı binası girişinde karşıladı. Sarıgül, Gürkan’ın da kendisi bir milletvekilliği ve belediye başkanlığı görevlerinde bulunduğunu belirtirken; Gürkan’ı makamında ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Sarıgül, esnaf ziyaretlerine devam ederken; basın mensuplarına da açıklamalarda bulundu.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ÖDENMELİ”

Ciğerci Niyazi Usta işletmesinde basın açıklaması düzenleyen Sarıgül, kent esnafının durumuna dikkat çekerken; “Esnafımızın son derece mutsuz olduğunu gördüm. Pandemi nedeniyle hepimizin birbirimize yardımcı olmamız lazım. Ankara’daki iktidardan beklediğimiz; Almanya’nın yaptığı uygulamaların ülkemizde de olmasını arzu ediyoruz. Özellikle pandemi süresi içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarının kiracılara karşı daha sempatik davranmalarını arzu ediyoruz. Kısa çalışma ödeneğinin mutlaka ödenmesinin, esnafımızın büyük bir beklentisi olduğunu gördüm. Esnafımızın aylardır dükkânı kapalı ve siftah yapamıyorlar. Sosyal devlet olmanın görevi olarak esnafımıza mutlaka yardımcı olunması lazım. Esnaf ve sanatkârlarımız günden güne zorlaşan hayat şartları nedeniyle borç sarmalının içine girmiştir. Esnafımızın büyük borcu var. Esnafımız yanlış uygulamalardan da olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu nedenle esnafımıza hep beraber destek vermemiz lazım. İşletmelerin ayakta kalması için de el birliği yapmamız lazım. Bunun için de kısa çalışma ödeneğinin mutlaka pandemi süresi içerisinde devam ettirilmesini Ankara’dan bekliyoruz” diye konuştu.
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?