Solcular isyanda! Biz kaybettik, AK Parti kazandı...

TKP'nin üst düzey yöneticisi olan Kemal Okuyan, Sol Haber'de kaleme aldığı yazısında seçim sonuçlarını değerlendirirken 'AK Parti felsefesinin' kazandığını belirtti.

Solcular isyanda! Biz kaybettik, AK Parti kazandı...

CHP'nin dahil olduğu Millet İttifakı'nın aldığı sonuçlar ile "rahatlamayan" bir kesim de var. O isimlerin başında Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan geliyor. Aynı zamanda Sol Haber'de köşe yazıları kaleme alan Okuyan'ın son makalesi büyük yankı uyandırdı.

TKP'nin üst düzey yöneticisi olan Kemal Okuyan köşe yazısında muhalif kesimlerin seçim coşkusuna adeta "limon" sıktı.

Yazısında, "Kendimizi kandırmayacağız. Başkalarının kandırılmasına seyirci kalmayacağız." ifadelerini kullandan Okuyan, seçimi muhalefetin kazanmadığını öne sürdü.

Kemal Okuyan sol kesimde gün boyu çok tartışılan şu görüşlerini paylaştı;

"Deniyor ki Ankara ve İstanbul kazanıldı. “Umut kazandı” diyenler var sol adına. O halde altını çize çize söyleyelim. İstanbul ve Ankara’da ne halk kazandı, ne umut. Dahası İstanbul ve Ankara’da CHP’nin kazandığı bile kuşkulu. Bu iki önemli ili AKP kaybetti belki ama kazanan AKP felsefesidir, somut olarak da Türkiye’de AKP’nin temel özelliklerine evet deyip, onun siyaset üslubuna itiraz edenlerdir. İstanbul ve Ankara’nın başına medya ve liberal sol tarafından makyajlanmış iki sağcı; AKP’nin milliyetçilikle İslamcılık arasında kurmaya çalıştığı dengeyi Erdoğan’dan daha büyük hünerle kuran iki AKCHP’li geçmiştir. Daha seçimden birkaç gün sonra, henüz herkes “oh be” demişken söylediklerimiz TKP’nin hoyratlığına değil dürüstlüğüne yorulsun. Kandırmaca yok."

MANSUR YAVAŞ'I ÖRNEK GÖSTERDİ

Kemal Okuyan, bu görüşlerin, kendi mahallesinde büyük bir polemiğin fitilini ateşlemesi üzerine sosyal medyadan yeni bir açıklama yaparak tartışmaya katkı sağladı.

Mansur Yavaş'ın seçim sonrası Ankara'da ilan panolarına astırdığı reklamlara dikkat çeken Okuyan, bu afişlerde yer alan "Haydi Bismillah" ibaresini eleştirdi.

Okuyan, "Bugünkü yazıma ağır olmuş diyenlere bir hatırlatma. 1 Kasım 2015’te YSK CHP’nin başvurusu üzerine AKP’nin Haydi Bismillah şarkısını laikliğe aykırı bularak yasaklamıştı. Ve 2019 1 Nisan’da Ankara sokakları. Sizce kim kazandı?"ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5