banner30

banner29

Sosyal adaletli CHP belediyesi 284 çalışanı kapı önüne koydu!

284 kişiyle birlikte CHP'li Menemen Belediyesi'nden çıkarılan Bayram Akbaş, seçim sürecinde "Kimse işten çıkarılmayacak" sözü veren Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek için bisikletiyle CHP Genel Merkezi'ne gidiyor.

Siyaset 26.08.2019, 12:42
Sosyal adaletli CHP belediyesi 284 çalışanı kapı önüne koydu!

Star'ın haberine göre; İzmir'in Menemen Belediyesi'nde çaycılık yaparken haksız şekilde işten çıkarıldığını öne süren ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek amacıyla 5 gün önce bisikletiyle İzmir'den yola çıkan Bayram Akbaş, Eskişehir'in Sivrihisar ilçesine ulaştı. Menemen Belediyesinde çay ocağında çalışırken, yeni seçilen belediye başkanı tarafından 284 kişiyle birlikte işine son verildiğini belirten Akbaş, şöyle konuştu: Belediye 'yasal düzenleme yapacağız' diyerek iş akitlerimizi feshetti. 284 kişiden sadece 15-20 tanesini işe geri aldılar. Onlar da kentin ileri gelenlerinin yakınları zaten. Kıdem tazminatımızı ödeyeceklerini söylemişlerdi. Geriye dönük 5 aylık maaşımızı da tazminatımızı da ödemediler. Belediyede işe girmeden önce kendime ait iş yerim vardı. İşimden dolayı kapattım. Şimdi hiçbir şeyimiz yok.

SOSYAL ADALET BU MU?

Üzerine giydi tişörtte 'Sosyal adalet bu mu' diye yazdıran Akbaş, hakkını sonuna kadar savunacağını dile getirerek, şunları kaydetti: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Haksız yere hiçbir işçiyi çıkarmayacağız, çıkan olursa Ankara'ya gelsin beni bulsun, namus sözü ve garanti sözü veriyorum' sözüne istinaden biz de kendisini bulmaya, dertlerimizi anlatmaya gidiyoruz. Bundan sonraki süreçte işçi kıyımlarının önüne geçmektir amacımız. Belki kendim için bir şey fark etmeyecek, yaşım 49, emekliliğime 2 yıl kaldı. 4 çocuk babasıyım, 3'ü okuyor. Bayrama parasız girdik. Hiçbir yetkiliye sesimizi duyuramadık. Yolculuğumun 5. günündeyim. Sendikamız dahi bu süreçte bizi yalnız bıraktı. Eğer çözüm bulamazsam, en son Anıtkabir'e derdimi anlatacağım"

Bolu Belediyesi başta olmak üzere İstanbul Esenyurt, Adana Büyükşehir, Antalya Büyükşehir, İzmir Kemalpaşa, Çanakkale Bayramiç gibi birçok CHP'ye geçen belediyelerde yaşanan işten çıkarmalar ve sendikal baskıları protesto etmek amacıyla hakkını arayan işçilerim 'Adalet Yürüyüşü' CHP Genel Merkezi önünde son bulmuştu. Genel Merkez'e alınmayan işçiler, Kılıçdaroğlu'nun verdiği sözü tutmasını istemişti. İşçiler, Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a yaptığı 'Adalet Yürüyüş'ündeki 'Hak, hukuk, adalet' sözlerini de hatırlatmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?