TBMM yeni başkanını seçiyor! Oylama başladı...

Binali Yıldırım'ın görevinden ayrılmasının ardından TBMM yeni başkanını bugün seçiyor. TBMM'nin yeni başkanını seçeceği Genel Kurul'daki oturumu TBMM Başkanlığına vekalet eden Celal Adan yönetiyor.

TBMM yeni başkanını seçiyor! Oylama başladı...

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanlığı seçimi için Celal Adan başkanlığında toplandı.

ŞENTOP'UN YERİNE SADİ BİLGİÇ SEÇİLDİ

Bu arada AK Parti Meclis Grubu, TBMM Başkanı adayı olan Mustafa Şentop'tan boşalan TBMM Başkanvekilliği görevine, AK Parti Isparta Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç'in getirilmesini kararlaştırdı.

AK Parti Meclis Grubu, yeni TBMM Başkanvekilini belirlemek üzere Grup Başkanı Naci Bostancı başkanlığında, basına kapalı olarak toplandı. 
Yapılan seçim sonucu, Şentop'tan boşalan TBMM Başkanvekilliği görevine, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç seçildi.

İLK TURDA 400 OY GEREKİYOR

Gizli oyla yapılacak seçimde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının 3'te 2 çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Bu oylamada da en fazla oy alan aday, başkan seçilecek.

Meclis Başkanlığı için AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz aday oldu. AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu da yedek aday olarak başvuruda bulundu.

MHP, ŞENTOP'U DESTEKLİYOR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün akşam sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yayımladığı mesajında, 'TBMM'nin 29'uncu başkanının seçileceği yarınki özel oturuma Milliyetçi Hareket Partisi tam kadro halinde katılıp AK Parti'nin değerli adayı Tekirdağ Milletvekili Sayın Mustafa Şentop'u eksiksiz destekleyecektir. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum' demişti.

MUSTAFA ŞENTOP PARTİ GRUPLARINI ZİYARET ETTİ

Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasından sonra AK Parti'nin TBMM Başkan adayı olarak gösterilen Mustafa Şentop, parti gruplarını ziyaret etti.

AK Parti'nin TBMM Başkan adayı Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkanvekilleri ile birlikte oylama öncesinde CHP, İYİ Parti ve HDP parti gruplarını ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından açıklama yapan Şentop, “Cuma günü adaylığım açıklandı ve başvurumuzu yaptık. Hem Adalet ve Kalkınma Partisi hem de Milliyetçi Hareket Partisi gruplarını ziyaret ettik, destek istedik. Milliyetçi Hareket Partisi, Meclis Başkanı adayı çıkarmayacağını ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayını destekleyeceğini ifade etmişti. Bahçeli'ye çok teşekkür ediyorum. Bugün de diğer parti gruplarını ziyaret ettik. Onlar da aday çıkardı. Dolayısıyla bizim kendilerinden destek istememiz hoş değil. Nezaket ziyareti yaptık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5