Zeki Sezer'den yüzde 47 itirafı!

22 Temmuz seçimlerine CHP çatısı altında giren DSP lideri Zeki Sezer yerel seçimler için de aynı ittifakı isteyenlere rest çekti ve yüzde 47 itirafı yaptı...

Zeki Sezer'den yüzde 47 itirafı!

Yerel seçimde ittifakın çözüm olmayacağını düşünen Sezer, AKP’yi yenmenin formülünün daha iyi iş yapmak, proje üretmek olduğunu söylüyor

DSP’de Rahşan Ecevit ve Zeki Sezer arasında, Rahşan Hanım’ın “Zeki Bey istifa etti” sözleriyle başlayan gerilim sürerken, Genel Başkan Sezer sorularımızı yanıtladı...

Yerel seçimlerde CHP ile ittifak görünüyor mu?

Biz DSP olarak Eskişehir’de ne yaptıysak tüm Türkiye’de onu yapacağız. CHP ile iki ayrı parti olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konular için çok erken.

AKP’nin gözünü diktiği İzmir, Çankaya için de mi?

Türkiye’de sanki sadece ittifakla AKP yenilebilirmiş gibi düşünülüyor. AKP, CHP ile ittifak yaptığımız seçimde yüzde 47 oy aldı. Öyleyse ittifak, Türkiye için bir çözüm değil. Öyleyse topluma umut ve heyecan verecek başka açılımlar yapmak gerek. Yani ‘İkisi bir araya gelsin, bu iş oluversin’ değil. Denedik, gördük.

YÜZDE 47’Yİ YENEMEYİZ

Solun şansı arttı mı?

Yüzde 47’den oy alamayan bir solun iktidar şansı yok. Yüzde 47’yi yenecek bir rakam yok, gerçekçi olalım. Eksiğimiz neyse onu gidermemiz gerekiyor. Solu gecekonduya, köye götürmek gerekiyor.

Ama yerel seçimlere çok az zaman kaldı.

Kimse bizi bu defa sıkıştırmaya falan kalkmasın, sıkışmayacağız. Ayrıca bir araya geldik diye kötü yönetim ortaya konuluyorsa vatandaş tekrar seçecek değil. Belediyecilikte AKP’yi aşacağımızı göstermemiz gerekiyor. Biz Eskişehir’de, Ordu’da, Bartın’da gösterdik bunu.

Yani, kimse ittifak diye tutturmasın diyorsunuz?

Evet. O zaman başka bir şey konuşamıyoruz. Proje, iş konuşmuyoruz, solu konuşmuyoruz. Bu ülkede CHP’ye oy verip DSP’ye katiyen oy vermeyen bir kesim var. Tam tersi de geçerli. Birinin diğerinin içinde yok olmasını sağlayacak formüllerle solu küçültmeye hakkımız yok. Solu 2 kanattan büyütmeliyiz. Ben CHP ile kavga edecek değilim. Benzer hassasiyetlerimiz var ama farklı hassasiyetlerimiz olduğu da görülüyor.

Rahşan Hanım büyüğümüz

Rahşan Hanım’la yollar ayrıldı mı?

Hayır, aynı partideki kişileriz biz. Ama farklı düşünceler içinde olduğumuz anlaşılıyor. Bu da doğal.

Karşınıza bir aday çıkar mı?

Çıkarsa çıkar. Ben adayların olduğu kongrelerden çıkıp geldim.

Rahşan Hanım’la bir kırgınlığınız var mı?
Olur mu öyle şey. Siyasette kırgınlık, küskünlük olmaz. O bizim büyüğümüz.

43 MİLYON PARAMIZ VAR

Partinin parasını harcadığınız iddialarıyla ilgili soruşturma var mı?
SPK’dan akredite bir kuruma inceletiyoruz. O mektubu yazanlar da biliyor ki bizde öyle bir şey olmaz.

Ne kadar paranız var?

43 milyon YTL’miz var. Başka partilere kimse sormuyor bu soruyu. DSP’de para olmaması gerekir diye düşünülüyor.

Akşam

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2019, 00:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5