İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde katliam yapıyor. İsrailli işgalciler de Filistinlilerin göç etmeye zorlandığı bölgelere gözlerini dikiyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te toplanan İsrailli işgalcilere aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı İtamar Ben Gvir de katıldı.

İsrailli işgalcilere seslenen Gvir skandal çağrıda bulundu. Gazze'nin tamamına girmeleri gerektiğini söyledi.

Ardından, "Filistinlilerin aç bırakılması ve göçe 'teşvik edilmeleri' " ile bölgede etnik temizlik yapılması çağrısında bulundu.

Filistinlileri infaz etme önerisi
Ben Gvir ayrıca İsrailli güçlerin yerle bir ettiği Filistinlilerin evlerinin üzerine sadece İsrailli işgalcilerin yerleşim birimleri inşa etmesine destek verdi.

İsrailli bakan İtamar Ben-Gvir, daha önce de Filistinliler hakkında yaptığı skandal açıklamalarıyla tepki toplamıştı.

Yahudi işgalcilerle Mescid-i Aksa'ya polis eşliğinde düzenlediği baskınlarla da bilinen İsrailli aşırı sağcı Ben Gvir, İsrail hapishanelerindeki yoğunluğu azaltmak için Filistinlileri infaz etme önerisinde dahi bulunmuştu.  

UNRWA: Gazze'de ateşkes olmazsa bir nesil kaybolacak
Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanmazsa bir neslin yok olacağı uyarısında bulundu.

Lazzarini, X hesabından yaptığı açıklamada, çatışma ve savaşlarda ilk ve en çok acı çekenlerin çocuklar olduğuna dikkati çekerek Gazze'de de durumun farklı olmadığını belirtti.

Çocukların dünyanın hiçbir yerindeki hiçbir çocuğun görmemesi, yaşamaması gereken şeyler yaşadığına işaret eden UNRWA Genel Komiseri, çok fazla kişi öldüğünü ve yaralandığını, hayatta kalanların ise derin bir travma yaşadığını kaydetti.

İsrail saldırıları sonucu çocukların okullarının yıkıldığını ve bütün bir eğitim yılını eğitim ve oyun olmadan kaybettiğini ifade etti.

İşgalci İsrail gasba devam ediyor! Siyonist istilacılar yerleşim birimi kurdular İşgalci İsrail gasba devam ediyor! Siyonist istilacılar yerleşim birimi kurdular

Saldırıların Gazze'deki çocukların çocukluklarını çaldığını belirten ve ateşkes çağrısında bulunan Lazzarini, Gazze'de ateşkes olmazsa bir neslin kaybolacağı uyarısında bulundu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 517'si çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 232 Filistinli öldürüldü, 85 bin 37 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Terörist Yahudi ordusu, Gazze ve Refah'ta saldırılara devam ediyor
İsrail ordusu, arabulucuların ateşkes anlaşmasına varmak için sarf ettiği çabalara rağmen Gazze Şeridi'nin güney ve orta kesimlerine saldırılara devam ettiğini duyurdu.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, "162. Bölük güçleri Refah'ta, 99. Bölük de Gazze Şeridi'nin orta kesiminde operasyonlarını sürdürüyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "son 24 saatte Refah'ta bir grup silahlının tasfiye edildiği, çok sayıda silah ve tünelin de tespit edildiği" öne sürüldü.

Ordu açıklamasında ayrıca Gazze Şeridi'nin kuzeyinde sınıra yakın bölgelerdeki yerleşim birimlerine dün akşam saatlerinde çok sayıda roket atıldığı, bir kısmının savunma sistemi "Demir Kubbe" tarafından engellendiği, bir kısmının da açık alanlara düştüğü aktarıldı.

Roketlerin atıldığı iddia edilen noktaların havadan ve top atışlarıyla hedef alındığı; bölgede bulunan bir silah deposunun da vurulduğu iddia edildi.

İsrail ordusu 8 Haziran'daki açıklamasında Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı'ndan iki füze atıldığını açıklamış, birkaç saat sonra da 300'e yakın Filistinlinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırı düzenlemişti.

Katar ve Mısır'daki arabulucular, ABD'nin desteğiyle Gazze Şeridi'nde esir değişimi ve ateşkes konusunda bir anlaşmaya varılması için İsrail ve Hamas ile görüşmeler yürütüyor.