Siyanizm nedir? Siyonist kime denir? Siyonizm neyi amaçlar? İşte tüm cevaplar.

Siyonizm nedir?

Siyonist kime denir?

Siyonizm neyi amaçlar?

İsrail, ırkçı temelde kurulmuş bir devlettir. Temel ideolojisi siyonizmdir. Siyonizmin temelinde "Yahudi'nin Yahudi'den başka dostu yoktur" anlayışı yatar. Bu sebeple tüm Yahudiler, kendilerine "vaat edilmiş" topraklara -yani Filistin'e- göçmeli ve burada bağımsız bir Yahudi devleti altında yaşamını sürdürmelidir. İsrail'i kuran siyonist kadrolar, bu propaganda ile Yahudileri Filistin topraklarına çağırmaya başladılar. Siyonistler, diğer Yahudilere Filistin'in "insansız topraklar" olduğunu anlatıyordu.

Milli Eğitim eski bakanı Mustafa Necati'nin ibretlik ölümü! 'Eski harflerle birlikte Kur’an’ı da tarihe gömdük' Milli Eğitim eski bakanı Mustafa Necati'nin ibretlik ölümü! 'Eski harflerle birlikte Kur’an’ı da tarihe gömdük'

Bu propaganda, dünyanın pek çok yerine dağılmış olan Yahudiler arasında pek tutmadı.

Filistin'deki Yahudi nüfusunun artışını asıl sağlayan ise, Nazilerin Almanya'da iktidara gelişi oldu. Siyonistler, Nazilerin Avrupa'da 6 milyon Yahudiyi toplama kamplarına göndermesini desteklediler. İsrail devletinin kökenleri Nazilerle işbirliği yapan siyonistlerce atılmış oldu.  Büyük göçe rağmen, Filistin'de Yahudi nüfusu Arap nüfusa oranla oldukça azdı. Siyonistler, Arapların topraklarını almak için korkunç bir savaş başlattılar. 1948’deki savaştan sonra, siyonistler Filistin topraklarının %77'sini ele geçirdiler. İsrail, 1967'de yapılan Altı Gün Savaşları'nda ise Gazze şeridi, Golan tepeleri gibi yerleri de içine alacak biçimde sınırlarını genişletti. Sayıca az olan siyonistlerin, Arap dünyasına karşı tek başına kazanmış oldukları düşünülemez elbette. ABD, İngiltere ve SSCB ırkçı rejimi destekledi.