Soçi Zirvesi'nin Sonuç Bildirgesi Açıklandı

Suriye'de siyasi çözüme yönelik adımların görüşüldüğü Ulusal Diyalog Kongresi'nden çıkan bildirgede, "Suriye halkı kendi geleceğine seçimle karar vermeli" denildi.

Gündem 31.01.2018 - 08:32 31.01.2018 - 08:32 Bülent DenizSuriye krizine çözüm çabalarının adresi bir kez daha Rusya'nın Soçi kenti oldu. Katılımcılar, Ulusal Diyalog Kongresi’nde biraraya geldi. Siyasi çözüm için atılması gereken adımlar ele alındı.

Ardından sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, "Suriye egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı. Suriye halkı kendi geleceğine ve siyasi yapısına seçimle karar vermeli. Suriye vatandaşlarının tümü eşitlik, din ve etnisite gözetilmeksizin korunmalı. Terörizm ve mezhepçiliğin her şekli ile mücadele edilmeli. Kadınlar eşit haklara sahip olmalı, temsilde en az yüzde 30 kadın kotası konulmalı. Mültecilerin güvenliği sağlanarak, evlerine ve yurtlarına gönüllü şekilde dönmesi sağlanmalı. Rejim hükümeti ve muhalefetin, anayasa komitesi oluşturmasına karar verildi." denildi.

Kongre katılımcılarının süregelen çatışmaları en kısa sürede sonlandırmak istediği söylendi.Anayasa komitesi kurma kararı

Ülkenin yeniden bütünleştirilmesi için uluslararası topluma yardım çağrısı yapılan bildirgede, bu amaçla anayasa komitesi kurulması kararlaştırıldı.

Rejim delegasyonunun yanı sıra "geniş temsilli muhalefet delegasyonundan oluşan komitenin anayasal reform taslağı hazırlamak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına katkıda bulunmasına karar verildiği" anlatıldı.

Anayasa komitesinde rejim, muhalefet, Suriye uzmanları, bağımsızlar, aşiret liderleri ve kadınların yer alacağı söylendi.

BM'den destek istendi

Bildirgede, anayasa komitesinin yetkileri, prosedür kuralları, seçilme kriteri gibi hususlar üzerindeki nihai anlaşmanın BM gözetimindeki Cenevre sürecinde yapılacağı vurgulandı.

Bildirgenin sonunda, Suriye Özel Temsilcisini anayasa komitesinin Cenevre'deki işlerine yardımcı olarak ataması için BM Genel Sekreterine çağrı yapıldı.

Gündüz saatlerinde Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ankara'dan gelen muhalefet heyetinin rejim bayraklı resim ve logolara tepki göstererek ülkeye giriş yapmak istemediği söylenmişti.

Açıklamada, bu nedenle muhalefet heyetinin Kongre'ye katılmama kararı aldığı ve kendisini temsil etme yetkisini Türk heyetine verdiği, ilan edilmesi beklenen anayasa komisyonunun oluşturulması konusunun Türkiye tarafından takip edileceği kaydedilmişti.

İHA/TRT Haber/AA
Yorumlar
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Kays Said'den skandal savunma: Bu bir darbe değil
Biden hakkında çarpıcı iddia! Kamala Harris hazırlıklara başladı, Biden görevden alınabilir...
İmamoğlu'ndan sağlık çalışanlarına kötü haber! Ücretsiz ulaşıma veto...
CHP'li Tanju Özcan'dan görülmemiş ırkçılık: Yabancılara suyu 10 katı fiyatına satacak!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@