Soğuk kuşak nedir? Soğuk kuşak iklimleri nelerdir?

Soğuk kuşak kutup bölgelerinde görülür. Dünyada etkisi en az olan kuşaktır. Peki Soğuk kuşak nedir? Soğuk kuşak iklimleri nelerdir? Detaylar haber içeriğinde...

Eğitim 16.09.2020 - 17:37 16.09.2020 - 17:37

Soğuk kuşak kutuplarda görülen ve etki ettiği bölge bakımından en küçük sıcaklık kuşağıdır. Peki soğuk kuşak iklimleri nelerdir? Tundra nedir? Kutup iklimi nedir?

SOĞUK KUŞAK NEDİR?

60° – 90° enlemleri arasında görülür. Sıcaklık yıl boyunca düşüktür. İklimin elverişsiz olması tarımı sınırlandırmaktadır. Soğuk Kuşak Karasal İklim, Soğuk Kuşak Karasal İklimin Özellikleri görülür.  Bu iklim iki alt bölüme ayrılır. Yazı ve Kışı Soğuk Karasal İklim Yıllık sıcaklık farkları belirgindir. Yazlar soğuk, yer yer serin ve kısa, kışlar ise çok soğuk, uzun ve karlı geçer. Kar uzun süre toprakta kalır. En yağışlı mevsim yazdır ve konveksiyonel yağış görülür. Sıcaklık ortalamalarının Ekvator’a doğru gidildikçe artmasına bağlı olarak bu iklim tipi değişir ve yazları sıcak karasal iklime geçilir. Yazları Sıcak Karasal İklim, Kış sıcakları -10°C’nin altına inmez. Yaz sıcaklıkları 20°C nin üstüne çıkar. Yağış miktarı fazladır. İlkbahar ve yaz yağışları daha belirgindir.

SOĞUK KUŞAK İKLİMLERİ NELERDİR?

- Tundra iklimi

- Kutup iklimi

Yorumlar