Soğuk savaş döneminin hayattaki son ingiliz casusu yaşamını yitirdi!

Soğuk Savaş döneminde İngilizler aleyhinde gizli faaliyeti yürüten hayattaki son ingiliz casus George Blake, 98 yaşında hayatını kaybetti.

Yaşam 26.12.2020 - 18:49 26.12.2020 - 18:49

Soğuk Savaş'ın zirve yaptığı dönemde İngilizler tarafından bir Sovyet casusu olarak suçlanan Blake, Londra'daki Wormwood Scrubs hapishanesinde 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1966'da diğer mahkumların ve iki barış aktivistinin yardımıyla kaçtı ve bir karavanla İngiltere'den kaçırıldı.

Hayatının geri kalanını Sovyetler Birliği'nde ve ardından bir kahraman olarak kabul edildiği Rusya'da geçirdi.

GEORGE BLAKE KİMDİR?

Blake, 11 Kasım 1922'de Hollanda'nın Rotterdam kentinde Hollandalı bir anne ve Mısırlı Yahudi bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Hollanda direnişine kurye olarak katıldıktan sonra İkinci Dünya Savaşı'nda Hollanda'dan kaçtı ve Ocak 1943'te Britanya'ya ulaştı. İngiliz donanmasına katıldıktan sonra, 1944'te İngiliz Gizli İstihbarat Teşkilatı MI6'da çalışmaya başladı.

Savaştan sonra, kısa bir süre Almanya'nın Hamburg şehrinde görev yapan Blake, 1948'de Komünist Kuzey Kore, Komünist Çin ve Sovyet Uzak Doğu hakkında istihbarat topladığı Seul'e gönderilmeden önce Cambridge Üniversitesi'nde Rusça okudu. 1950'de Kore Savaşı başladıktan sonra Kuzey Kore birlikleri Seul'u aldığında yakalandı ve hapsedildi.

Kuzey Kore hapishanesinde bulunduğu süre boyunca kararlı bir Komünist haline geldi, Karl Marx'ın eserlerini okudu ve ABD'nin ağır bombardımanına öfke duydu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@