Sokağa kademeli çıkış için düşünülen tarih belli oldu!

Her ile farklı uygulama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı açıklamalarla umutları yeşertti. Vatandaşların corona virüs tedbirlerine sıkı sıkıya uyduğu takdirde 7 hafta sonra düşüşlerin yaşanacağına dikkat çeken Koca’nın çizdiği bu takvimle ilgili de planlama yapıldığı öğrenildi.

Gündem 21.04.2020 - 02:11 21.04.2020 - 02:11 Bülent Deniz

Bakan Koca’nın korona vakalarının plato yapması ve düşüşe geçmesiyle ilgili çizdiği takvimin ardından planlamalar başladı. Buna göre eğer bir dalgalanma olmazsa, Ramazan Bayramı’ndan sonra kademeli olarak normalleşme gündeme gelecek. Haziran başında her il için farklı uygulamaya gidilecek. Vatandaşların tedbirlere sıkı sıkıya uyduğu takdirde 7 hafta sonra düşüşlerin yaşanacağına dikkat çeken Koca’nın çizdiği bu takvimle ilgili de planlama yapıldığı öğrenildi. Ancak önümüzdeki iki hafta çıkacak verilerin çok önemli olduğu, yeni mücadele takviminin buna göre oluşacağı belirtiliyor.

İKİ HAFTA KRİTİK 

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre toplantılarda, önümüzdeki iki haftalık ve bir aylık süreçlere ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Alınan kararların uygulaması konusunda sıkıntının sürdüğü, sosyal mesafe ve sokağa çıkmama konusunda ihlaller yaşandığı ifade edildi. Toplantılarda, önümüzdeki bir haftanın kritik olduğu, iki haftalık verilerin de sonraki süreçle ilgili planlamaları belirleyeceği kaydedildi. Buna göre, her ilin pik noktasının farklı tarihlerde gerçekleşmesi bekleniyor. Sokağa çıkma yasağının hafta sonu ile sınırlı kalması veya daha da genişletilmesine bu verilerin çıkmasından sonra karar verilecek.

HER İLE FARKLI UYGULAMA

İstanbul’da plato noktasına yaklaşıldığı, Ankara ve İzmir’in henüz bu noktadan uzak olduğu belirlendi. Ankara’da ise kontrollü yaşamın diğer iki kente göre daha başarılı olduğu belirtildi. Gelişmelere göre Bilim Kurulu’nun yeni önerileri gündeme getireceği ifade edildi. Bakan Koca’nın dile getirdiği mayıs ayı takvimine göre, Ramazan Bayramı’ndan sonra kademeli olarak esnemenin gündeme getirilebileceği belirtiliyor. Haziran ayı başında her il için farklı uygulamaya gidilebileceği ifade ediliyor.

CORONA DERSİNİ VERDİK 

Otuz büyükşehir ve Zonguldak’ta yaşayan 64 milyon kişi dün gece yarısından sonra ikinci kez evlerine kapandı. Ancak sıkı denetimler sayesinde uygulama başarıya ulaştı. Meydanlar, caddeler boş kaldı. Caddelerde sadece yasaktan muaf olanlar ile sokak hayvanları görülürken ekmek su gibi temel ihtiyaçlarla gazeteler vatandaşların evlerine kadar ulaştırıldı. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle yaklaşık 64 milyon kişinin yaşadığı 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma yasağında meydanlar, caddeler sokaklar sessizliğe büründü. 5,5 milyon nüfuslu Ankara’da kent genelindeki meydan, cadde ve parklarda yaya ve araç yoğunluğu en düşük seviyeye indi. 15 Temmuz Kızılay Milli İrade, Sıhhiye, Anadolu ve Ulus meydanları ile parklarda sessizlik hakim oldu. Polis ekipleri, istisna kpsamında olmayıp dışarıda bulunanları evlerine dönmeleri konusunda uyararak yasal işlem yaptı.
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@