ABD'nin İsrail büyükelçisi Friedman'a Mescid-i Aksa'nın olmadığı Kudüs tablosu hediye edildi!

ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman'a, Mescid-i Aksa'nın olduğu alana Süleyman Mabedi'nin inşa edildiğini gösteren Kudüs tablosu hediye edildi.

ABD'nin İsrail büyükelçisi Friedman'a Mescid-i Aksa'nın olmadığı Kudüs tablosu hediye edildi!
İsrail'in Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, "Achiya" adlı yardım kuruluşunun bir çalışanı Friedman'a İsrail'in Bnei Brak şehrini ziyaret ettiği sırada fotoşopla Mescid-i Aksa'nın yerine sözde Süleyman Mabedi inşa edilmiş gibi gösterilen Kudüs fotoğrafı hediye etti.

Sosyal medyada dolaşıma giren fotoğrafta, Büyükelçi Friedman'ın tepkilere neden olan fotoğrafı alırken gülümsediği görülüyor.

ABD Büyükelçiliğinden açıklama

"Skandal" fotoğrafın ortaya çıkmasının ardından ABD'nin İsrail Büyükelçiliğinden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Friedman'ın "yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduğu" belirtildi.

Fotoğrafın Friedman'ın önüne tutuşturulduğu ve o anda söz konusu değişiklikten haberdar olmadığı öne sürülen açıklamada, ABD'nin Mescid-i Aksa dahil Kudüs'teki kutsal yerlerin statükosunun korunmasına bağlı olduğu kaydedildi.

"Fotoğrafı alırken yüzünde oluşan gülümseme her şeyi açıklıyor"

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat ise yaptığı yazılı açıklamayla skandal fotoğrafa tepki göstererek, "Büyükelçinin fotoğrafı alırken yüzünde oluşan gülümseme her şeyi açıklıyor." ifadesini kullandı.

İslam'ın ilk kıblesi Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılar olduğunu hatırlatarak, yaşananların dini çatışmaya dönüştürülmeye çalışıldığına dikkati çeken Ureykat, "Arap ve İslam dünyasından El Aksa Camisi ve Haremi Şerif'in büyüklüğüne layık tepkiler gelmeden daha ne kadar ABD'nin bu alçak saldırıları devam edecek?" diye sordu.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetüs Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor ve Haremi Şerif'te kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

ABD'nin büyükelçisine Mescid-i Aksa'nın olmadığı Kudüs tablosuİSRAİL MESCİD-İ AKSA'YI NEDEN YIKMAK İSTİYOR


Fotoğrafta, Mescid-i Aksa'nın yakınında başlatılan yıkım çalışmaları görülmekte.


ABD'nin büyükelçisine Mescid-i Aksa'nın olmadığı Kudüs tablosu


Günümüzde Süleyman Mabedi artık yoktur. İlk olarak Babilliler ve ardından Roma devrindeki savaşlar ve işgaller sırasında yıkılmıştır. Geriye kalan sadece Ağlama Duvarı kalmıştı.


İsrailoğulları bu mabedi yeniden yaptırmayı planlıyor ancak mabedin yapılacağı yerde Mescid-i Aksa bulunmakta. Bu yüzden İsrail, Mescid-i Aksa'yı yıkıp yerine Süleyman Tapınağı'nı yapmak istiyor.TANRI'NIN GELECEĞİNE İNANIYORLAR


Süleyman Tapınağı, Tevrat'a göre Kudüs'teki ilk Yahudi tapınağıdır. Hz. Davut zamanında oğlu Hz. Süleyman inşa ettirdi.


Süleyman Mabedi ya da İbranice adıyla Bet Amikdaş; Yahudiler tarafından bir gün Tanrı’nın bu konuta geleceğine inanılmaktadır.


 
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5