Ankara Kudüs için İslam İşbirliği Teşkilatı'nı harekete geçiriyor!

Gazze'de gergin bekleyiş sürerken, Ankara İslam işbirliği Teşkilatı'nı harekete geçirmeye çalışıyor. Türkiye'den ise sert tepkiler peş peşe geliyor...

Ankara Kudüs için İslam İşbirliği Teşkilatı'nı harekete geçiriyor!
ABD Başkanı Donald Trump Aralık ayında açıkladığı kararının ardından bugün ABD'nin İsrail Büyükelçiliği Tel Aviv'den Kudüs'e taşınıyor. Yeni büyükelçiliğin açılış töreni öncesinde kentte gergin bekleyiş sürerken, Gazze'de ise protestolar başlamış durumda.

ANKARA İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATINI HAREKETE GEÇİRİYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan,  Filistin topraklarında yaşanması muhtemel olaylar konusunda İsrail yönetimini sorumlu ve itidalli davranmaya davet ederken Ankara da konuya ilişkin, İslam işbirliği Teşkilatı'nı harekete geçirmeye çalışıyor.

ÇAVUŞOĞLU: HERKES SUSSA BİZ SUSMAYACAĞIZ

Kudüs'te yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları söyledi;

"İsrail güçlerini ve İsrail hükümetini lanetliyorum. Burada bir katliam var. Bunun sebebi ABD'nin tüm dünyaya rağmen, ben karar aldım yaparım anlayışıyla attığı adımlar. ABD, hukuk dışı bir şekilde Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdı. Uluslararası hukukun temel ilkelerini ve tarihsel gerçekleri hiçe saydılar. Bu ABD'nin inandırıcılığı ve itibarına da zarar verdi.Avrupa Birliği'nin bu konuda bizimle aynı düşündüğünü biliyoruz. Fakat aynı düşünmek yetmez, bir an önce adımlar atılmalı. Ve ABD'nin aldığı karara karşı güçlü bir şekilde durmak gerekiyor. ABD bu karar sonrasında birçok ülkeyi tehdit etti.Herkes sussa biz susmayız. Filistin davasının savunucusu olacağız."

BEKİR BOZDAĞ: YOK HÜKMÜNDEDİR

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ alınan kararın yok hükmünde olduğuna vurgu yaparak, "ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması Var olan huzursuzluğu, güvensizliği, istikrarsızlığı, kriz ve çatışmaları daha da artıracaktır.Bu katliamdan İsrail hükümeti kadar ABD yönetimi de sorumludur.ABD ve İsrail ne yaparsa yapsın, hangi adımı atarsa atsın, yaptıkları ile attıkları adımlar Türkiye için yok hükmündedir.Kudüs eninde sonunda tam özgürlüğüne kavuşacaktır. ABD ve İsrail, eninde sonunda Kudüs’ü gerçek sahiplerine bırakmak mecburiyetinde kalacaklardır." dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5