Birleşik Arap Emirlikleri'nden şaşırtan 'İdlib' çıkışı

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Suriye'nin İdlib kentinde yaşanan ve ileriye taşınması muhtemel olan çatışma ortamında zarar görecek sivillere dikkat çekti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden şaşırtan 'İdlib' çıkışı
BAE Dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, İdlib'e dair açıklamalarda bulundu.

Twitter hesabından açıklama yapan Karkaş, "İdlib'in, sivillerin hayatını tehlikeye atacak kanlı çatışmaların dışında tutulması BAE ve uluslararası toplumun önceliğidir." ifadesini kullandı.

ARAPLAR NEDEN GERİDE DURUYOR?

Karkaş, Arapların Suriye krizi karşısındaki rolü ve nüfuzunun neden azaldığının ortaya konulması için kapsamlı ve ciddi araştırmaların yapılması gerektiğini kaydetti.

Suriye'nin kuzeybatısında, askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki İdlib ve çevresindeki bazı bölgelerin, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmesine karşın rejim ve zaman zaman Rusya, bölgeye hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın, İdlib ve ülkenin orta kesimindeki Hama illerinde düzenlediği hava saldırılarında 5 sivil yaşamını yitirmiş 7'si yaralanmıştı.
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5