Hollanda: Türkiye'nin Kendini Savunması İçin Yeterli İşaretler Var

TSK'nın Afrin'e başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'na destek gösteren Hollanda Dışişleri Bakanı Ziljstra, "Türkiye'nin kendini savunması için yeterli işaretler var" dedi.

Hollanda: Türkiye'nin Kendini Savunması İçin Yeterli İşaretler VarHollanda Dışişleri Bakanı Halbe Ziljstra, Hollanda Parlamentosu'nda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Suriye'nin Afrin bölgesinde başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Zijlstra, bunun bir Türk, Kürt çatışması olmadığını ve bunun Hollanda'da da böyle olmaması gerektiğini söyleyerek, "Kabinede, ülkede gerginliğin tırmanmaması için gereken görüşmeler yapılıyor." dedi.

"YPG masum değil"

Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın meşru müdafaa hakkını düzenlediği 51. maddesine de atıfta bulunan Zijlstra, "Türkiye'ye karşı açıkça saldırılar oldu. Türkiye'nin kendini savunması için yeterli işaretler var. YPG masum değil. Hollanda hükümeti YPG'yi hiçbir zaman desteklemedi. YPG ile PKK arasında güçlü bağlantılar var. PKK ise hem Hollanda hem de Avrupa'ya göre bir terör örgütüdür." diye konuştu.

"Türkiye ile görüşmelerimizi yapıyoruz"

Hollanda hükümetinin hareketle ilgili kaygıları da olduğunu kaydeden Zijlstra, "Türkiye ile gereken görüşmeleri yapıyoruz. Fakat, Türkiye'nin yaptığı hareket, uluslararası mücadeleye karşı ve yasa dışı değil. Bu durumda hareketi yargılamamız doğru olmaz." dedi.

Hollanda’da terör örgütü PYD/PKK yandaşları Rotterdam'da Geylani Hizmet Vakfı'na bağlı camiye dün gece saldırıda bulundu.

Saldırıda caminin camlarının kırıldığı ve duvarlarına terör örgütüyle bağlantılı yazıların yazıldığı belirtildi.

AA/TRT Haber


Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5