İran IKBY'ye Kapılarını Açıyor

İran Genelkurmay Başkanı tümgeneral Bakıri, önümüzdeki günlerde IKBY ile olan sınırdaki kısıtlamaları kaldıracaklarını açıkladı.

İran IKBY'ye Kapılarını Açıyorİran önümüzdeki günlerde IKBY ile olan sınırdaki kısıtlamaları kaldırıyor.


İran'ın ISNA haber ajansı, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hakkındaki açıklamasını yayımladı.


Habere göre, Bakıri ülkesinin IKBY sınırındaki kısıtlamalarını kaldıracağını belirtti. IKBY'nin Irak'tan ayrılması ihtimali hakkında konuşan Bakıri, "Irak'ta kan gövdeyi götürür ve komşu ülkeler de bundan etkilenir" dedi.


15 Ekim'de kapıları kapatmıştı


15 Ekim tarihinde Irak Dışişleri Bakanlığı, hükümetin talebi üzerine, İran'ın, IKBY ile sınır kapılarını kapattığını duyurmuştu.
  • Bakanlık Sözcüsü Ahmet Mahcub yaptığı yazılı açıklamada, "İran, merkezi yönetimin talebi üzerine IKBY ile sınır kapılarını kapattı." ifadelerini kullanmıştı.


5 gün önce ticari geçişlere açılmıştı


25 Ekim tarihinde ise Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile İran arasındaki sınır kapılarının yeniden ticari geçişlere açıldığı belirtilmişti.


10 gün önce ticari geçişlere kapatılan IKBY ile İran arasındaki Başmak Sınır Kapısı'nın Irak merkezi hükümetinin talebi üzerine tekrar açıldığını belirtmişti.


YENİ ŞAFAK

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5