Son Bir Haftada 20 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

TSK, 1 haftalık terör operasyonlarının bilançosunu açıklandı.

Son Bir Haftada 20 Terörist Etkisiz Hale GetirildiTürk Silahlı Kuvvetlerince, 12 - 18 Ocak tarihleri arasında Bitlis, Mardin, Diyarbakır ve Irak’ın kuzeyinde yürütülen operasyonlarda terör örgütüne ağır kayıplar verdirildi.

Operasyonlarda 20 terörist etkisiz hale getirildi.

Çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi, sığınak ve depolar imha edildi

Operasyonlarda 18 el yapımı patlayıcı imha edildi. Teröristler tarafından kullanılan 51 silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo kullanılamaz hale getirildi. Operasyonlarda bir asker şehit oldu.

Sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 7 bin 267 kişi yakalandı.

Terör örgütünün finans kaynaklarına da ağır darbe vuruldu

Terör örgütü PKK/KCK'nın en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucuyla mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve yürütülen operasyonlar sürdürüldü. Operasyonlarda 1,7 kilogram uyuşturucu, 78 litre akaryakıt, 198 bin 140 paket kaçak sigara ve 11 kaçak cep telefonu ele geçirildi.

Suriye'nin kuzeyinde icra edilen Fırat Kalkanı Harekatı'nda, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürüldü. PKK/YPG unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru gerçekleşen saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edildi. Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verildi.

İdlib bölgesinde 13 Ekim 2017'de 1, 23 Ekim 2017'de 2, 19 Kasım 2017'de ise 3 numaralı gözlem noktası tesis edildi. Diğer gözlem noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

AA
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5