Tacikistan'daki İslam karşıtı politika, imamlara Lenin heykeli tamir ettirdi

İslam karşıtlığının ağırlaştığı Tacikistan'da Müslüman din adamlarının camilerde topladıkları haftalık bağışlarla Lenin heykelini restore ettikleri söylendi. Söz konusu haberin ardından imamların bu tutumun baskıcı rejim sonucu gerçekleştiği ortaya çıktığı ifade edildi.

Tacikistan'daki İslam karşıtı politika, imamlara Lenin heykeli tamir ettirdi
Müslümanlara karşı yürütülen baskı ve sindirme politikası Tacikistan'da her geçen gün artarken bölgeden garip ve şüphe uyandıran haberlerin gelmesine neden oluyor.

CAMİLERİ KAPATIP EV YAPTILAR

Geçtiğimiz aylarda Tacikistan'da camilerin yarısı kapatılıp, 35 imam görevden uzaklaştırılmıştı. Kapatılan camilerin bir kısmı konut olarak kullanılırken diğer bir kısmı da çay evi, kreş, lokonta ve sağlık merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Tacikistan hükümeti Din ve Gelenek İşleri Komitesi Başkanı Hüseyin Devletzade, camilerin kapatıldığını doğruladı.

70 YIL BOYUNCA ATEİZM PROPAGANDASI YAPILDI

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Bolşevik devriminin lideri Vladimir Lenin'in önderliğinde kurulan Sovyetler Birliği'nde yer alan ülkelerden Tacikistan'da da diğer Sovyet ülkeleri gibi 70 yıl boyunca ateizm yaygınlaşmıştı. Lenin'in Şaruz kentinin merkezinde bulunan heykeli iki yıl önce kimliği belirsiz kişilerce devrilmişti. Saldırı sırasında eli kırılan heykele yeniden el yapılırken Lenin altın rengine boyandı.

'FİKRİ ORTAYA İMAMLAR ATTI' İDDİASI

Şaruz Kent Konseyi'nden Mehriniso Rajabova, heykeli restore ettirmek için para toplama fikrini imamların kent yönetimine getirdiğini iddia etti. Her camiden haftada 100 dolar bağış toplandığı ifade edildi.

CAMİ VE İMAMLARA OLAN BASKI 'LENİN' HEYKELİ İHYA ETTİRDİ

Son olarak Lenin heykelinin camiden toplanan yardımlarla yeniden ihya edilmesi, Tacikistan'da Müslümanlara olan baskının boyutunu bir kez daha gözler önüne sermeye yetti.

Haber Vakti-Özel
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5