TSK, Fırat Kalkanı Bölgesi ile Münbiç sınırında devriye görevi icra ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı bölgesi ile Münbiç sınırında devriye görevi icra ediyor.

TSK, Fırat Kalkanı Bölgesi ile Münbiç sınırında devriye görevi icra ediyor
Münbiç'teki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, TSK'ya ait zırhlı araçlar, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesi ile Münbiç cephe hattını birbirinden ayıran Sacu Çayı'nın civarına girdi.

TSK ve ABD unsurları, bu bölgede ABD üssünün de bulunduğu Dadat ilçesi karşısında ortak devriye-koordinasyon faaliyeti gerçekleştirdi.

Söz konusu çalışma, yaklaşık 3 saat sürdü.

Başbakan Yıldırım: Askerlerimiz Münbiç'te göreve başladı

Bugün itibarıyla askerimiz Münbiç’te de göreve başladı. Oradan da bu terör unsurlarını temizlemek için ABD ile çalışmaları yapıyoruz.

İlçenin yerel unsurlarından bir yönetim kurulacak

ABD ve Türkiye, YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batısında işgal ettiği Münbiç'ten çekilmesi için mutabakat sağlamıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo, 4 Haziran'daki görüşmelerinde, ilçede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştı.

Plan, Türk ve Amerikan taraflarının askeri ve istihbari unsurlarla ilçede ortak denetime başlamasını da öngörüyor.

Mutabakat ayrıca Münbiç'te teröristlerin çıkmasından sonra ilçenin yerel unsurlarından bir yönetim kurulmasını içeriyor.

Ağustos 2016’dan bu yana YPG/PKK işgalinde

YPG/PKK, Halep iline bağlı Münbiç ilçesini Ağustos 2016'da ABD'nin desteğiyle terör örgütü DEAŞ'tan alarak işgal etmişti.

Terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadele bahanesiyle YPG/PKK'ya desteğini sürdüren ABD, ilçe merkezinin DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından YPG/PKK'nın ilçeden çıkacağı konusunda Türkiye'ye garanti vermiş ancak bunu yerine getirmemişti.

Münbiç nüfusunun yüzde 90'ından fazlasını Araplar oluşturuyor.
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5