Ürdün'de düzenlenen protestoların ardından Başbakan Hani el-Mulki istifa etti!

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, tartışmalı vergi yasasına karşı düzenlenen yoğun protestoların ardından görevini bıraktı.

Ürdün'de düzenlenen protestoların ardından Başbakan Hani el-Mulki istifa etti!
Ürdün'de hükümetin hazırladığı tartışmalı vergi yasasına karşı başta başkent Amman olmak üzere bir çok şehirde günlerdir protesto gösterileri yapılıyor.

Tepkiler üzerine Başbakan Hani el-Mulki istifasını verdi. Tartışmalı tasarıyla, yaklaşık 100 milyon dinar vergi geliri hedefleniyor.21 Mayıs'ta ipin ucu koptu

Bakanlar Kurulu 21 Mayıs'ta tartışmalı vergi yasasını onaylamış ve yasa onaylanması için parlamentonun birinci kanadı Temsilciler Meclisine sevk edildi.

Ürdün'de bir yasanın yürürlüğe girmesi için parlamentonun Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşan iki kanadında da tartışılıp onaylanması gerekiyor.Halk IMF'ye isyan ediyor

Kraliyet kararnamesi çıkması için daha sonra Kral'a sevk edilen yasa, resmi gazetede yayınlanmasından bir ay sonra da yürürlüğe giriyor.

Uluslararası Para Fonu IMF'nin dayatması olarak görülün vergi tasarısı bir çok kesim tarafından tepkiyle karşılanıyor.Kral Abdullah ortamı sakinleştirmeye çağırıyor

Kral Abdullah da ülkede tepkilere ve gösterilere neden olan vergi yasası konusunda, hükümeti ve meclisi uzlaşmaya çağırmıştı.

Başkent Amman'ın yanı sıra İrbid, Tafila, El-Kerak, Er-Remse ve Maan kentlerinde de vergi yasasını protesto için gösteriler yapılmıştı.

 TRT HABER

 


Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5