Yangın Söndürme Helikopteri Düştü

İzmir Gümüldür'deki orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışan ve 5 personeli bulunduğu bildirilen yangın söndürme helikopteri düştü.

Yangın Söndürme Helikopteri Düştü
İzmir Gümüldür'deki orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışan ve 3'ü pilot 5 personeli bulunan yangın söndürme helikopteri, "bambi" olarak adlandırılan tankının su içindeki bir cisme takılması sonucu baraj gölüne düştü.

Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınlarında dün öğleden sonra makilikte başlayıp rüzgarın etkisiyle 100 hektarlık ormanlık alana yayılan yangını söndürme çalışmalarına katılan helikopter, saat 06.20 sıralarında Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışırken bambisi sudaki bir cisme takıldı.

Pilot ve diğer görevliler, suya takılan bambiyi kurtarmaya çalışırken helikopterin motorunda arıza çıktı. Arıza nedeniyle helikopter suya düştü.

Diğer söndürme helikopteri gördü

Helikopterin düştüğünü gören diğer söndürme helikopterindeki görevliler, durumu yer ekiplerine bildirdi. Harekete geçen Tahtalı Barajı görevlileri botla helikoptere ulaşırken bir başka yangın söndürme helikopterinden baraj gölüne can simidi atıldı.

Helikopterdeki biri hafif yaralı 5 personel bota alınarak kurtarıldı.

Helikopterin ise tamamen battığı ve yaklaşık 25 metre suyun altında olduğu bildirildi.

Pilotların durumu iyi

Helikopterdeki 5 personelden Muhterem Gürtekin (49) hafif yaralandı. Gürtekin, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Gürtekin'in hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Kurtarılan pilot Alperen Aydın (30), pilot Dimitri Kazov (39), pilot Aleksei Votintcev (28) ve görevli personel Aleksandr Kamornikov, Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesine getirildi.

Kontrol amaçlı beyin tomografileri çekilen Aydın, Kazov, Votintcev ve Kamornikov'un sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

TRT HABER
Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2017, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5