TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek.

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek.

Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 18 bin lira, diğer illerde ise en fazla 16 bin lira olması şartı aranacak.

Konutların aylık taksitleri asgari ücretlilerin ödeyebileceği tutarda olacak. Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek.

5 YILDA 500 BİN SOSYAL KONUT

2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri yapılacak.

Proje kapsamında satışa sunulacak 100 bin arsa, elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır şekilde teslim edilecek. Başvuru bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar bu arsalar üzerine kendi evlerini yapabilecek.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Dünya Altın Konseyi duyurdu! TCBM en fazla alım yapan merkez bankası oldu Dünya Altın Konseyi duyurdu! TCBM en fazla alım yapan merkez bankası oldu

TOKİ sosyal konut projesinin başvuruları 14 Eylül'de başlıyor ve ekim ayının sonuna kadar sürecek. Sosyal konut projesi 2 yıl içinde tamamlanacak.

TOKİ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR 2022?

TOKİ sosyal konut başvurularında ödenecek ücret, satışa sunulan dairelerin oda sayısına göre değişiklik göstermektedir.

TOKİ başvurularında konutlar için belirlenen toplam bedelin yüzde 10'u peşinat olarak ödenecek.

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİNDE 2+1 ve 3+1 KONUT FİYATLARI BELLİ OLDU

2+1 konutlara 608 bin lira ve aylık 2 bin 280 TL taksitle 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. 850 bin liralık 3+1 konutlara 3187 lira taksitle 240 ay vadeyle sahip olunabilecek.

Arsalarda ise 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve bin 604 liradan başlayan taksitlerin 120 ay vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği bir yöntemle vatandaşlara sunulacak.

İşyerleri 350 bin TL'den başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 TL'den başlayan taksitlerle, 120 ay vadeyle emekçilere ve genç girişimcilere sunulacak.

TOKİ ucuz konut projesine başvuruda bulunan ancak kurada ismi çıkmayan vatandaşlar, kura tarihinden 2 gün sonra Ziraat Bankası şubesine başvuruda bulunarak, yatırmış oldukları ücretleri geri alabilir.

KONUT BAŞVURU ŞARTLARI

- T.C. vatandaşı olması,
- Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması,
- Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama,
- İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç),
- Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması,
- Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir,
- Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

-Başvuru bedeli: 500 TL

KONUT ARSASI BAŞVURU ŞARTLARI

- T.C. vatandaşı olması,
- 18 yaşını doldurmuş olmak,
- O Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek. Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek. Diğer Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.
- Yoksul ve dar gelirli olmak.
- Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şarttır.
- 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.
- Başvuru bedeli olarak 500 TL yatırılması
- Başvuru tarihleri daha sonra duyurulacaktır.
(Noter kurası sonucu kendilerine asıl ve yedek olarak arsa isabet etmeyenler ile arsa tahsisinden yararlanmaktan vazgeçen ve yedek listede sırası gelmeyenlerin başvuru bedeli iade edilecektir. Kendilerine arsa tahsis edilenlerin ödemiş oldukları başvuru bedeli peşinat bedeline dahil edilecektir.)

SANAYİ SİTESİ BAŞVURU ŞARTLARI

- T.C. vatandaşı olması,
- Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak,
- 18 yaşını doldurmuş olmak,
- Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi veya Vergi Mükellefi olmak, e-Ticaret yapıldığına dair nace kodu v.b. bilgileri gösterir belgeler,
- Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması,
- Başvuru Bedeli: 2.000 TL
- Başvuru tarihleri daha sonra duyurulacaktır.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILIYOR

Başvurular Ziraat Bankası, Halkbank şubelerinden ve E-Devlet üzerinden yapılacak.