banner5

06.07.2020, 12:54

Sosyal mediayı tek başına yasayla kontrol edemezsiniz

Öyle “yasa yaparız, ağır cezalar koyarız, herkesi yola getiririz” diye düşünüyorsanız, siz bu işi hiç bilmiyorsunuz demektir.

Daha siz Public Web’i biliyorsunuz. Derin Web’i ne yapacaksınız? Derin devlet gibi bir de Derin Web var, Black Web var. Haberiniz yok muydu yoksa! Orada Mafia da var, terör örgütleri de istihbarat ajanları da. Çok bastırırsanız, herkes legal alandan çıkıp, illegal alana dalar. Bir de Raspberry Pİ’yi kullanmayı öğrendiler mi? Bu sanal alemde dünyanın en hızlı koşucusu diye düşündüğünüz istihbaratçısı, polisi, savcısı, hakimi, bürokratı, siyasetçisi, engelli bir siber koşucunun yakınına bile yaklaşamaz. Yani o ByLock milattan önce idi anlayacağınız!.

Bu işin böyle olacağı belli idi. Herkesin anasına avradına sövüyorlar. Bu yeni bir şey değil ki! Gücünüz yetiyorsa, Black Web, ya da Deep Web denilen web’de olup bitenleri takip edip engelleyin.

Ha, siz Milli Bilgi Merkezini kurup, milli bir süper bilgisayar, işletim sistemi, siber güvenlik, arama motoru, sosyal media örgütlemeliydiniz ama yapmadınız. Bundan sonra yapsanız da bu yapıyı dönüştürmeniz kolay olmayacak. Daha üstün bir ağ geliştirmeniz gerek, ama beyinleriniz iş ve mevzuat yetersizliğinden yurtdışına kaçtı.

Bu saldıranlar, ya psikopat, kriminal risk grubundan birileri, ya da daha yaygın, örgütlü olanı, hani şu “trol” denilen profesyoneller var ya, onlardan. Ve bunlar yapay zekayı da kullanarak, sanal kişilikler oluşturuyor ve bu takımların ürettikleri mesajlar, Avatarlardan oluşan siber ordular eliyle saldırı için kullanıyorlar. Allah rızası için söyler misiniz, Trol denilen siber çetesi olmayan parti var mı? Her ideolojik ve politik toplumun, örgütlü cemaat yapılarının hem saldırı ve hem de savunma için Trolleri var. Profesyonel destek alıyorlar. Gönüllü elemanları var. Bu yapılara çok büyük paralar harcıyorlar. Kim bunlardan vazgeçer. Peki yarın bunlar geçmişte yaptıklarını anlatırlarsa ne olacak. Yüzünüz kızarmayacak mı! Size saldırınca davacı olduklarınıza karşı onurunuzu savunurken söyledikleriniz, yarın sizin beslediğiniz “siber köpek”ler tarafından yapıldığı ortaya çıkarsa ne olacak!

Batıda insan hakları savunucuları basın özgürlüğünden söz ederken “Media kamunun bekçi köpeği” tanımını yaparlar. Kamu yararı söz konusu olduğunda bu köpek ısırabilir anlamına çıkar bu sözden. Peki Sosyal Media’daki adına Trol denilen “Siber köpekler” kimin ve neyin bekçiliğini yapıyor. Yoksa birileri saldırı için mi bunları kullanıyor.

Yasayla baş edemezsiniz. VPN üzerinden herkes istediği siteye girer. 

Yabancı sosyal media şirketlerinin burada vergi mükellefi olmaları ya da sorumlu müdür bulundurmaları için öncelikle güçlü bir Big Data hostingi’ne ihtiyacınız var. Siz kendi ihtiyacınız için bile böyle bir şey yapmazken, başkalarından bunu nasıl istersiniz. Bugün sizin atacağınız her adım, yarın sizin ayağınıza dolanıp, önünüze engel çıkarabilir. Bu alanda kaş yapayım derken göz çıkarmak da mümkün. Bu konuda öfkeyle kalkan zararla oturur. Bu işin yasasından önce felsefesi, ahlakı önemli. Def-i mazarrat celbi menafiden evladır. Trol faaliyeti içindeki örgütleri cezalandıracak bir yasa yapın önce. Aslında yeni bir yasaya gerek yok. Zarar varsa ceza da olur. Tehdit, iftira, her şey yargıda içtihadla halledilebilir. Kadına şiddet, hayvana şiddet, haksız şiddet, vahşet, tecavüz, taciz zaten suç değil mi? İyi bir de gelin-kaynana, elti kanunu çıkarın bari oldu olacak.

Bu mantıkla yasa yaparak sorun çözemeyiz. Yasalar efradına cami, ağyarına mani olmalı, insanların korku ve umutlarına cevap vermeli, yasalar arasında uyum olmalı. Toplumun inanç, ahlak, tarih ve geleneklerine, değerlerine aykırı hükümler içermemeli. Onun için, milletin vekilleri, vekalet ettiği milletin unsurlarının nabzını elinde tutmalı. Yok böyle bir şey. Olmuyor ve sonunda olan şey ortada. Türkiye bir yasa çöplüğüne döndü. Türkiye bir HW çöplüğü, SW çöplüğü, Bilgi çöplüğü ve aynı zamanda yasa çöplüğü. Bir hukuk dili oluşturamadık. Bürokrat yasaları büyük ölçüde istediği gibi yorumlar. Anayasa hukuka, yasa anayasaya ve uluslararası sözleşmelere, yönetmelik yasaya, genelge yönetmeliğe aykırı olabiliyor. O zaman biz bu işten ne anladık. Bey, efendi, hacı, hoca, şeyh, bey, efendi demek suç, şapka giymek şart. Ezan hâlâ Türkçe okunması gerekiyor. Sadece Arapça okuma yasağı kaldırıldı. Peki bu yasalara uyan var mı? Yoksa bu yasaları niye değiştirmiyoruz. Çünkü değiştirmesini teklif etmek de yasak. İşte hali pür melalimiz bu. Türkiye’de işler yoluna girecek de mevzuat müsaid değil. Onun için kalkınamıyor, konuşurken kavga ediyoruz. Benzer şeyler söylesek de farklı anlaşılıyor. Ve yiyoruz birbirimizi. Yasa gerek ama önce vakıayı anlayalım. Uluslararası bir denetim mekanizması gerekebilir ve çok güçlü bir altyapı, üstyapı ile ülkeler arası bir blok olarak daha doğru bir yol izleyebiliriz. Zaten yakında emojilerle konuşacağız. Hemen emojilerle küfretmeyi de beceririz. Bir de emoji yasası çıkarın!. Beyne gönderilen bir frekansla beyinde mutluluk hormonu ve bazı uyuşturucularla salgılatacaklar. Bio rezonans yöntemi ile hayvanlarla da konuşacağız, çekirge sürülerini de sokak köpeklerini de yönlendirecekler. Bunun için de bir yasa çıkaralım!?. 

Sanırım yasa çıkarmadan önce olayı anlamamız gerek. Hem 5G için kolları sıvayarak, uzayın işgaline dolaylı destek vererek bu işlerin üstesinden gelemezsiniz. Bu akılla, etrafımıza toplanan akıllılarla, bu altyapı ile de aynı şekilde.. Selâm ve dua ile.

Not: Bugün Hilafet’in Osmanlı’ya geçişinin 503.yılı ve biz Ayasofya’yı konuşuyoruz!. Hilafet Miladi 6 Temmuz  1517’de Osmanlı’ya geçmiş, Müslüman toplulukların yaşadığı bugünkü 110 ülkede Halifenin temsilcileri bulunuyordu, daha bir asır öncesine kadar. Tarihte bugün, Emaneti Mukaddese İstanbul’a getirilmiş ve İstanbul, yani Roma’nın merkezi, yani dünyanın sıfır noktası, yani kıbleteyn olan, iki denizin, doğu ile batının buluştuğu şehir Hilafet merkezi olmuştu. 

Yorumlar (1)
Günel 7 ay önce
Elerinize Sağlığ Sosyal Medyanın Hayatımızda Böyük Rolu Var Türk Halkı 15 Temmuz Darbe Olmasın Sosyal Medyadan Duydu Halkı Ayağa Kaldıran Kahraman Oldu Sosyal Medya Yene Susmur 15 Temmuzun Bütün Ayrıntıların Halklara Anlatır Sosyal Medya Bütün Dünya Haberlerin Bizlere Anlatan Kurum Sosyal Medyada Hakaret Küfürler Her Zaman Olup Bütün Şunları Tek Sosyal Medyada Olmur Gerçek Hayatımızdada Olur Sosyal Medyanında Kuraları Olmalı Hukuk Çezasın Vermeli İnsanlar Hakarete Alışığ Biz Müselmanığ Yeni Doğulmuş Bebeke Hakaret İyi Olmadı Bebek Sevinçin Yaşayan Aile Sosyal Medyada Hakaret Oyunu Oldu Şu Dönemde 7 Yaşlı Kız Çoçuğuda Öldürüldü Onun Katili Habs Olmadı Bebek Üçün Hakaret Edilenler Hemen Habs Oldu Çoçuğunda Katilin Bulun Sosyal Medya Susmasın Yoksa Yadan Çıkdımı 7 Yaşlı Yeni Doğulmuş Bebek Melekdiler Bir Terefde Sevinç Bir Terefde Göz Yaşı Hayatda İnsanlar Sosyal Medyanı Oyun Hesab Edir Şu Doğru Deyil Bakan Çoçuğuna Hakaret Etdiler AKP İnsanları Türk Siyasetin İnsanların Resmin Dünyaya Gösterdi Şu Resim Doğru Olmadı AKP İnsanları Kendilerin Hakaret Eden İnsanlarla Yanaşı Etdiler Siyasetçilere Enbise Geyindirmek Sosyal Medyada Anlatmağ Üzüçü Fetönu Enbisede Siyasetçilerle Yanaşı Koymağ Doğru Deyil Şu Gün Mustafa KEMAL Atatürk Ertuğrul Gazi Osman Gazi Hayata Kayıtsa Resimde Olan İnsanları O Enbisede Görse Ne Eder Eminemki Ertuğrul Gazi Fetönu Öldümez Ertuğrular Savaşarağ Kahraman Olup Enbise Geyen Düşmeni Öldürüp Kahraman Olmayıp Ertuğrular Elinde Silahı Olmayana Silah Verip Savaşıp Çünkü Onlar Gerçek Kahramandı Atatürk Şu Durumda Üzüler Başın Aşağa Salar Vatanım Bayrağım Altında Olan Türk Çumuriyetin Koltuğunda Olan İnsanlar Şunlar Olamaz Türk Siyasetinde İnsanlar Hepsi İyide Kötüde Ola Biler Ama Olanlar Doğru Deyil Maral Çebhe Bebek Hakaretine Ses Çıkardı Hakaret Edeni İyileşdidi Hakaret Eden Çebhe İnsanı Deyildi Sade İnsanlardı Kinle Nifretle Hakaret Sözün Kulanıp Onların Çavabın Hukuk Versin Zaten Hayatımız Karmaşada HZ.ALİ (S.A) Her Gün Eyni Evlerin Karşısından Keçirmiş Hemin Evde Yaşayan Kadın Onun Başına Zibil Atırmış Hz.Ali Susup Keçirmiş Hz.Ali Bir Gün Yene Hemin Yerden Keçdikde Başına Kadın Zibil Atmır Hz.Ali Marağ Edir Ve Kadının Kapısın Çalır Kadın Onu Gördükde Korkur Hz.Ali Kendinizi Marağ Etdim Kadın Üzülür Yapdığlarına Peşman Olur Hz.Ali İman Etdiyi Dini Kabul Edir Hayatda Kötülüğe Kötülüğ Yaparağ Bir Şey Kazanamarığ Dünya Zaten Kurumuş Ağaça Benzeyir Sosyal Medya Doğrularıda Yanlışlarıda Bizlere Anlatır Hakaretsiz Onları Görmeyimiz Mümkün Deyil Kapatmağda Mümkün Olamaz Dünya Hadiseleri Virüs Bilgileri Öyrendiğimiz Zamanda Sosyal Medya Neden Kapansın Sosyal Medyanı En Çok Derin Devletler Kulanır Onların Emeki Sosyal Medyada Böyük
14°
açık
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:47
Güneş 08:15
Öğle 13:21
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:40
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12