'Sözde Büyük Kürdistan projesi adım adım yürüyor'

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar yeni Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'nin IKBY ile Peşmergelerin Kerkük’e ve tartışmalı bölgelere geri dönmeleri konusunda anlaştığını ve bu anlaşmanın Irak Meclisinde onaylanması halinde Türkiye’yi de hedef alan sözde Büyük Kürdistan projesine himet edeceği noktasında uyarılarda bulundu.

Gündem 06.07.2020 - 22:16 06.07.2020 - 22:16

Abdullah Ağar sözde Büyük Kürdistan projesi hakkında Irak'ın kuzeyinde oynanan oyunla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

SÖZDE BÜYÜK KÜRDİSTAN PROJESİ'NE ADIM ADIM!

Ağar terör örgütü YPG/PKK'nin zaten Sincar/Mahmur/Kerkük/Süleymaniye hattında yuvalandığını, bunlara katılmak için ABD’nin beslediği 65.000 YPG/PKK’lının sıra beklediğini ve bu denklemde Peşmergelerle ilgili Irak'ın vardığı anlaşmanın tehlikeli bir plana hizmet edeceğini söyledi.

PENÇE RAHATSIZ ETTİ

Türkiye, Pençe harekatlarıyla terör örgütü PKK/YPG'ye bölgeyi dar ederken Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Irak Başbakanı Kazımi'nin Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölgelere Peşmergeleri geri getirme çabası dikkat çekti.

"ŞİMDİ SURİYE OLGUNLAŞTI"

2017'de sözde bağımsızlık referandumu yapan Mesut Barzani ile ilgili zamanlamaya dikkat çeken Ağar "Barzani’nin Kerkük başta tartışmalı bölgeleri içine alan sözde Bağımsızlık Referandumuna -ABD ‘Suriye o gün daha istedikleri seviyeye gelmediği-olgunlaşmadığı için’  destek vermemişti. Şimdi Suriye olgunlaştı." ifadelerini kullandı.

TERÖR ÖRGÜTLERİ ENTEGRE EDİLİYOR

"Irak-Suriye fiili sınırı artık yok" diyen Ağar bölgede birbiri ardına yaşanan gelişmeleri "YPG/PKK türevi TEV-DEM ile diğer Kürt yapılar (ENSK) birbirine entegre ediliyor. Bununla da kalmıyor Roj Peşmergeleri üzerinden Suriye ve Irak’ın Kuzey Irak ile Kuzey/Kuzey Doğu Suriye’nin entegrasyon adımları atılıyor." ifadeleriyle özetledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@